Trei bare, un singur punct pentru „sămădăi” la Chișineu Criș! Moisă: „Atitudine bună, rezultat obținut pe muncă și organizare”

Din șapte deplasări disputate în turul acestui campionat, Cermeiul a pierdut doar două, în oglindă: 1-3, la Ghiroda și Hunedoara. Punctele „sămădăilor” au venit mai ales de pe terenuri străine, cum s-a întâmplat și astăzi, la Chișineu Criș. Cele două echipei au jucat la 0-0 până în ultimele zece minute, după care, în trei minute, au ajuns la același deznodământ, dar cu golurile lui Matiș, respectiv Ciornei.

Totuși, punctul îi permite Cermeiului să rămână deasupra liniei de retrogradare, iar evoluția bunicică pe terenul unei formații ca și Crișul dă speranțe pentru viitor. „Cred că echipa mea s-a ridicat la nivelul unui derby județean. Am avut ceea ce ne-a lipsit în multe dintre partidele acestui campionat, atitudine, în fața unei echipe foarte bune a campionatului, organizată, cu jucători experimentați și un antrenor valoros de care Crișul trebuie să profite. Zona în care ne aflăm în clasament nu ne permite să nu facem puncte indiferent de adversar și am evoluat în consecință. Din păcate, am scos doar un punct, atât s-a putut, pe muncă, organizare tactică și un echilibru valoric pe un teren greu. În prima repriză, poate gazonul a dezavantajat jocul de construcție al gazdelor, în a doua a fost rândul nostru să suferim mai mult, fiindcă am încercat să avem o posesie superioară. Am condus noi pe tabelă, e păcat că nu am ținut de scor, dar înainte de asta nu putem uita nici că am avut trei bare. De acum până la iarnă, dar și după aceea, nu mai avem nicio scuză și nicio altă abordare a fiecărui meci, decât la victorie. Acum chiar trebuie să câștigăm meciuri la situația noastră din clasament”, consideră Flavius Moisă, antrenorul Gloriei.

Ghinionistul de serviciu este Bogdan Burlă, care are la activ șase bare, toate din lovituri libere. Astăzi a nimerit „lemnul” în două ocazii, iar Matiș odată, chiar în debutul partidei. „În fotbal se spune că norocul și ghinionul sunt invocate de cei slabi, se pare că noi suntem ăia. Nu știu, ăsta e fotbalul până la urmă, deși sperăm ca legea compensației să funcționeze odată și odată și în favoarea noastră. Încercăm să păstrăm lucrurile bune din jocul acesta și să legăm cât mai multe meciuri cu puncte”, a adăugat tânărul antrenor al cermeianilor.

Pe lângă cele trei bare, oaspeții partidei de pe arena „Aurel Ardelean” au cerut vehement și un penalty chiar în prelungirile partidei, la un presupus henț în careu al lui Onuțan. Cei mai vehemenți au fost jucătorii de rezervă ai oaspeților, care au fost în linie cu fundașul Crișului. Dar, în afară de cartonașe galbene pentru Bulza și Marinescu, pentru proteste, cermeianii nu au primit altceva din partea „centralului” Adina Popa. „Personal, m-am dus să-mi calmez jucătorii, care protestau la asistentul de pe acea parte. Eu nu aș vrea să vorbesc despre maniera de arbitraj a domnișoarei. Uneori, ne-a scos și pe noi și pe ei din sărite, dar nu cred că a avantajat neapărat una dintre echipe, în așa fel încât să influențeze rezultatul final”, a mai menționat Moisă.

La numai 16 ani, Dorinel Todoran a făcut un nou meci bun în tricoul Cermeiului. După golurile cu ACS Poli și Deva, a venit și pasa decisivă pentru Matiș astăzi, la Chișineu Criș. „Todoran a prins o formă sportivă bună, cu continuitate în meciuri. E un produs bun al clubului Viitorul Arad, sperăm să-l promovăm mai sus. Dar, mai are de demonstrat în Liga 3-a, în așa fel încât oricine vine să-l vadă, să-i facă o fișă de scounting completă, favorabilă”, a concluzionat Flavius Moisă.

Sâmbăta viitoare, echipa lui Roli Nagy, Flavius Moisă și Adi Sas va fi față în față cu Fortuna Becicherecu Mic, echipă ce a pierdut doar cu liderul din Craiova în acest sezon.