UTA Arad

Suporter Club UTA face apel la unitate înaintea meciului cu Farul: ”E momentul ca jucătorii să simtă că au în spate nu doar un public, ci o familie!”

UTA se întoarce în fața propriilor susținători după al doilea eșec stagional și, poate, cea mai slabă prestație a toamnei în Liga 2-a. Suporterii par să fi înțeles principalele cauze ale eșecului favoriților cu Rapidul, respectiv oboseala acumulată și problemele de ordin medical și dau un mesaj puternic de unitate. Iar asta se traducere printr-o susținere necondiționată a echipei pregătite de Laszlo Balint duminică, cu ocazia confruntării de pe arena „Motorul”, cu Farul Constanța.  Mesajul fanilor utiști e pentru umplerea arenei din Aradul Nou și încurajarea jucătorilor pe tot parcursul partidei, indiferent de cum decurg lucrurile în condițiile în care se duelează o echipă fără joc oficial de miercuri, 13 noiembrie, în timp jucătorii UTA-ei au 180 de minute oficiale în plus.

Dar iată mai jos apelul fanilor sub forma următorului comunicat:

”Dragi utiști

Suntem aproape de finalul unei jumătăți de sezon care ne-a produs bucurii și emoții cum nu am mai trăit în trecutul apropiat. UTA se află pe primul loc al clasamentului, este echipa cu a doua apărare și cu cel mai bun atac din liga a doua. În urmă cu doar câteva luni o asemenea situație ar fi părut un vis frumos însă fără prea mare legătură cu realitatea. Și totuși iată că grație unui management inspirat din punct de vedere al transferurilor, a muncii unui antrenor serios, profesionist și talentat și a devotamentului și ambiției unui lot compus din caractere tari, echipa noastră a ars etapele și a revenit în lupta pentru promovare mai devreme decât ar fi îndrăznit să spere oricare dintre noi.

Drumul așternut în fața noastră este însă încă lung. Chiar și până la finalul sezonului de iarnă mai sunt 4 meciuri de disputat, meciuri în care UTA poate consolida tot ce a clădit până acum sau dimpotrivă, poate pierde teren în duelul cu alte contracandidate la promovare. Principalul nostru adversar este însă nu în cealaltă jumătate a terenului ci unul nevăzut, dar care se manifestă dureros în mușchii și picioarele jucătorilor. Din păcate, așa cum am văzut în meciul cu Rapid, rezervele de energie ale echipei sunt la cota de avarie, iar numeroasele accidentări își spun cuvântul. Cu toate acestea ne bazăm pe ambiția, pe caracterul de luptători al băieților noștri și pe analiza lucidă a antrenorului Laszlo Balint în a alege formulele cele mai capabile de a cuceri cât mai multe dintre punctele rămase în joc. Însă pentru a obține victoriile pe care ni le dorim în ultimele meciuri din 2019, calitățile strict fotbalistice ale tuturor celor implicați nu vor fi suficiente.

În ultimele trei luni această echipă ne-a produs numeroase momente de bucurie și chiar euforie. Datorită ei la întoarcerea acasă am adus zâmbet în mijlocul familiilor noastre, datorită ei ne-am simțit mândri atunci când a doua zi ne-am întâlnit cu colegii la muncă. E timpul, e momentul să îi întoarcem favorul. Duminică UTA are poate cel mai greu meci din următoarea serie de jocuri. Partida cu Farul poate lansa semnalul că Bătrâna Doamnă rămâne adevăratul pretendent cu argumente al fotoliului de lider sau dimpotrivă poate semăna îndoiala în mințile tuturor. Nu trebuie însă ca acest lucru să se întâmple! UTA este într-o situație dificilă din punct de vedere fizic, medical dar și mental pentru că o înfrângere precum cea de miercuri lasă urme în psihicul celui care iese de pe teren învins. Iar în aceste condiții, primii care trebuie să ofere sprijin și să pună la dispoziția echipei acel ”factor X” care să răstoarne o ecuație nefavorabilă, suntem noi.

Duminică trebuie să lăsăm la o parte pretențiile de analiști și specialiști în tactică și să redevenim suporteri. Duminică trebuie să umplem stadionul până la ultimul centimetru de spațiu disponibil. Duminică trebuie să ne încurajăm echipa de la încălzire și până la finalul meciului. Duminică trebuie să aplaudăm orice reușită și să ridicăm moral orice jucător care greșește. Duminică trebuie să fim noi forța care împinge în plasă o minge care se târâie agonizant către linia porții. Duminică trebuie să fim noi energia decisivă dintr-un organism sleit care face un tacking decisiv în ultimul minut al meciului. Duminică trebuie să ne aplaudăm echipa la sfârșit, cu căldură și cu dragoste, indiferent de rezultatul final.

Avem, cum spuneam, toată încrederea în valoarea și caracterul echipei noastre. Noi știm că ei sunt cei mai buni și că merită nimic mai puțin decât primul loc. E momentul ca și ei să simtă că au în spate nu doar un public ci o familie. La greu, asta face o familie: se adună într-un monolit compact care devine de netrecut prin faptul că fiecare membru îl sprijină pe cel de lângă el. Dacă vom face cu toții asta duminică, suntem convinși că nici oboseala, nici accidentările, nici adversarul și nici alți factori imprevizibili nu ne vor putea opri, iar la final vom cunoaște din nou gustul dulce al victoriei.

Duminica aceasta, cuvântul de ordine este ÎMPREUNĂ!

Suporter Club UTA!”

Comentarii Facebook

11
1

11 comentarii

 1. Asta este și ideea performantei
  Toți împreuna
  Nu sa găsim vinovați
  Toți împreuna pana la promovare
  Apoi trageți linie și vedeți ce se întâmpla .

  39

  1
  1. Sunt fan UTA de când am văzut si auzit de fotbal ! Sunt născut în acelaş an cu Coraş. Sunt la 500 km de Arad şi urmăresc ce fac permanent. Când jucam fotbal cu consătenii , alegeam jucătorii în funcţie de echipa cu care ţinea. Juca fanii UTA cu restul lumii ( Steaua, Rapid, Dinamo, Craiova, FC Argeş, Altele ). UTA învingea tot timpul. Acum suntem pe primul loc pe care putem să-l consolidăm. Nu este vorba nici de oboseală , nici de probleme medicale şi doar de dorinţă ! Vom fi primii, detaşat la final.

   28

   0
 2. Bravo băieți,sper ca la încălzire stadionul să fie plin, frumos discursul, acum sa reacționeze și cei mai critici, negativi și comozi suporteri utisti si să își facă datoria față de clubul pe care îl susțin, fotbaliștii care reprezintă azi UTA merită cel puțin aceste sincere și puternice încurajări din partea noastră!!!
  „Mobilizare maximă”, e cuvântul de bază!!!!
  Hai UTA,hai Aradul și hai utisti la meci!!!

  23

  0
 3. Unul din cele mai frumoase comunicate lansate de Suporter Club, unul din cele mai frumoase indemnuri fotbalistice, de galerie. Din pacate, nu voi fi prezent fizic, dar cu sufletul alaturi de familia UTA. Impreuna suntem Arad!

  15

  0
 4. Am doua pisici bazate si un caine Labrador,nu radeti,reactioneaza instantaneu la culori rosu-alb…. Daca va fi nevoie duc si animalele cu mine….Nu se specifica daca au nevoie de bilet…Glumesc…..
  Trebuie sa batem Farul…Muszai mare…..Incerc sa destind atmosfera….
  Nu este stress baieti…..Batem Farul…..doar fara frica…..Capul sus,suntem alaturi de voi….Poate sa fie frig,sa ploua,sa ninga…nu conteaza,ne ocupam locurile si cantam….Voi sa va vedeti de fotbal si noi de sustinere….Hai baieti….Mergeeeee…..

  2

  10
 5. Nu am uitat….Suporterii de carton,galeria, nu erau cand ne-a fost greu….Uit posibil,dar nu iert niciodata,niciodata!….Unde au fost cand eram la greu?Unde erau atunci?Unde erau pe la Siria?Acum sunt maxim suporteri eroi din nou…..?Parca se raliau cu galeria lui Poli,sau gresesc?Nu imi aduc aminte,poate ma ajutati dvs…..Cine se intorcea cu spatele?Interesant….Acum din nou suporteri maximi….Eheeee…..

  0

  21
  1. Totdeauna unii sunt mai grozavi decat altii, merita felicitari iar ceilalti trebuie criticati. Cuvantul cheie era UNITATE. Daca iar ne intrebam, retoric, cine e mai bun sau mai rau, dupa modelul cine a fost primul, oul sau gaina , nu are nimeni de castigat.
   Asa scrii de parca esti singurul spectator, singurul sustinator, singurul detinator de….abonament.

   14

   0
 6. Sunt aradean 100% si va privesc din Germania, de peste 4 ani. Vreau sa vad, dragii mei jucatori, ca, sunteti razboinicii si luptatorii UTA-ei, cu care ma mandresc. Anul viitor, in sfarsit ma intorc acasa, la marea familie a mea, care inseamna: UTA, Arad, Romania. Imi iubesc echipa! Imi iubesc orasul! Imi iubesc tara! Luptam pana la moarte!

  12

  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button
Close
Close