Cipri Rus: „Nu e de glumă, nu e o problemă foarte mare că nu jucăm, stafful a știut să ne țină mereu în priză”

Ciprian Rus ar fi trebuit să joace sâmbătă, cu „șepcile roșii”, în căutarea celui de-al 13-lea gol stagional, dar astăzi a aflat că partida a fost amânată. Ca și toate confruntările din fotbalul românesc. Căpitanul UTA-ei recuperase și din punct de vedere fizic după ce începuse anul în carantină, cu varicelă. „Trebuie să ne conformăm pentru că nu e de joacă. Vorbim despre sănătatea tuturor, a noastră și nu putem să ne jucăm cu asta, deși noi eram pregătiți pentru meciul acesta, cu U Cluj. Dacă s-a hotărât să nu se joace nu cred că este o problemă foarte mare. Avem timp mai mult să ne pregătim, să ne punem la punct din toate punctele de vedere și să putem să ne îndeplinim obiectivul. Pe de altă parte, pentru antrenori și jucători nu e chiar bine că trec atâtea zile fără meciuri oficiale, cu atât mai mult cu cât noi nu am jucat nici etapa trecută, cu Snagovul. Există riscul să ieșim din ritm, dar staff-ul nostru a știut să ne țină mereu în priză. Vom fi pregătiți, mai ales că, probabil, o să jucăm și din două în două zile. Avem experiența necesară din sezonul de toamnă, așa că putem juca și din trei în trei zile și să și trecem cu bine peste aceste meciuri”, a spus atacantul „Bătrânei Doamne”.
Într-adevăr, peste câteva săptămâni, UTA se va regăsi în situația din turul campionatului când va juca tot la trei zile pentru a recupera partidele amânate în luna martie, acasă cu U. Cluj și Pandurii Târgu Jiu și în deplasare cu CS Mioveni. „Glumind puțin, până la urmă, tot răul spre bine. Toată lumea mi-a dat în cap, că Balint a fost omul negru, care a amânat meciuri, dar am ieșit cu fruntea sus din acea perioadă. Iar acum, în situația destul de probabilă în care vom intra din nou într-o perioadă aglomerată, cu meciuri tot la trei zile, putem spune că avem o oarecare experiență. Sigur, acum toate echipele vor fi în situația noastră, dar eu sunt pus aici să gestionez ce se întâmplă la UTA, mai puțin mă interesează ce vor face restul”, a mai punctat Laszlo Balint.


Ciprian aveți grijă nu vă culcati pe o ureche după atatea laude pe care le-ați primit! Vin meciuri grele , să fiți concentrati 100% , ar fi păcat sa dați cu piciorul la asa o șansă de a promova!
Evident Cipri,ca nu este de gluma,dar sa nici nu ne panicam….Sunt masuri logice,normale,legale la o adica…Voi sa ramaneti montati,fizic si moral si oricate amanari vor fi,de acum, nu numai noi vom juca din 3 in 3 zile….
Sunt ferm convins ca nu va exista prea mare relaxare si Mister Balint,impreuna cu staff-ul sau si conducerea vor sti sa gestioneze aceasta situatie,din pacate neprevazuta…
Mai,mai…dar ce bulan are U.Cluj,iar si din nou….oricum ei nu mai conteaza in grafic….
Finalul de retur va fi cu meciuri la trei zile ,glumind pregătire pentru cupe europene !! Acest virus are in cel mai optimist pronostic finalul în luna iunie, cu vârf de ,,forma” ,aprilie,-mai. !!UTA are și partide mai convenabile , ca cea cu Pandurii ,și de mai găsesc .Alta pare a fi îngrijorarea .Intrarea în div. A va fi tot. precipitată ,poate fara o pregătire prealabilă complexa și poate ceva completare de lot . În A se va accelera debutul ,aici fiind calendar de cupe europene și națională mare .O părere. Balint a învățat. că e bine să te pregătești dinainte ,și avem încredere. Mărturie completările la echipa ,care au venit cu viteza . Până atunci ,toată atenția și preocuparea spre finalizarea stadionului . Hai UTA !!!
Doamne fereste sa nu se agraveze situatia si sa se ajunga la anulatea anului competitional.Mie doar de asta mi e frica
Eu nu cred ca „se ajunge la anularea campionatului”.Eventual se poate proceda ca in cazul baschetului international(unde in Ucraina,Elvetia si Lituania s-a decarat incheierea sezonului si echipele de pe primul loc au castigat campionatul).Desi e putin proabil sa se intample la fel si in fotbalul romanesc.Probabil ca etapele ramase se vor comprima si se va juca din 3 in 3 zile.Poate ca si sezonul 2020 – 2021 de Divizia A va incepe mai tarziu si nu in Iulie 2020.
Circulă și variante de final ,dar la alții . Burleanu copiază repede mai cu seamă că intenționează o ediție. noua cu 16 echipe Variantele la străini sau câștigătoare automat prima clasată . Urmează diferite variante de promovare și retrogradare . În opinia majorității ,UTA e merituoasă câștigătoare a seriei !! Atunci se poate face în vara baraj între următoarele patru cu două câștigătoare Promovare a trei din B . Merge și completarea seriei ,B ,până la ,20 echipe ,cine are bani ,nu fantome Începutul unei ediții noi la A ,in septembrie Un eveniment dramatic ,poate îndrepta un fotbal alcătuit până acum ,șchiop ,și neinteresant !!
Teoretic ati avea dreptate,dar faptic aproape imposibil de realizat brusc…Pai la cum spuneti dvs, ar fi valabile din nou doua serii de Divizia B si baraje,peste baraje,doar ca fotbalul roamanesc abia isi trage sufletul la prim-divizionare intrate in diverse situatii de blocaj financiar,cu atat mai mult cu cat exista foarte multi jucatori straini,plecati acasa si care nu se prea stie daca si cand vor putea reveni…vezi cazul Botosani….
Situatia este mai mult decat complicata in general….
Posibil ca unor echipe le convine aceasta pauza,pentru omogenizare,restructurare,dar noua,UTA-ei,garantat ca nu….fiind pe mare val….Asta este…..