Superliga

Deși i-a dat emoții Botoșaniului, Argeșul a pășit cu stângul la revenirea în Liga 1!

FC Botoşani a învins-o pe nou-promovata FC Argeş cu scorul de 3-2 (1-0), vineri seara, la Piteşti, în primul meci din etapa de debut a Ligii I de fotbal, ediţia 2020-2021. Cele două echipe s-au întâlnit în premieră în eşalonul de elită al fotbalului românesc.

FC Botoşani, echipă clasată pe locul al patrulea în stagiunea recent încheiată, s-a impus mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de Cîmpanu (9), A. Chindriş (47) şi M. oman I (73). Oaspeţii au mai avut şi alte ocazii, şutând de două ori în bară, prin Marko Dugandzic (39) şi David Babunski (87).

FC Argeş, care a revenit în Liga I după o pauză de 11 ani, a marcat de două ori în ultimul sfert de oră, prin G. Deac (79 – penalty), după un fault comis asupra lui Mediop Ndiaye, şi Ionuţ Năstăsie (85), cu un şut superb de la 25 de metri.