18/10/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

One man show Claudiu Negoescu și UTA U19 o răpune pe Craiova după un meci cu 7 goluri! Șerăngău – decisiv în întâlnirea juniorilor mici

După debutul ratat cu AFK Csikszereda, juniorii „Bătrânei Doamne” s-au revanșat în fața CS Universității Craiova, uneia dintre echipele cu pretenții în seria de Vest. Ambele formații ale Academiei UTA angrenate în Liga Elitelor au trecut cu olteni, la limită, însă desfășurarea ostilităților a fost total diferirită.

Negoescu a strălucit pentru „roș-albi”

Așadar, juniorii U19 UTA-ei au reușit să obțină prima victorie din acest sezon, după un meci de infarct contra „juveților”. Aceștia începuseră excelent meciul și conduceau 2-0 pe terenul „Motorul”, după numai 5 minute de joc. Atitudinea elevilor antrenați de Costel Bogoșel și Mihai Petcuț s-a schimbat rapid și ocaziile au început să apară. S-a ratat foarte mult, dar arădenii au și avut în Claudiu Negoescu (17 ani) un jucător în zi mare, care i-ar putea atrage antenția lui Laszlo Balint. Mijlocașul de bandă a marcat toate golurile echipei sale, reducând mai din diferență în minutul 17, scorul pauzei fiind 1-2.

În repriza secundă, având și un om în plus pe teren, „roș-albii” au fost ceva mai pragmatici și au întors scorul la 3-2. În minutul 81, Popa a faultat în careu, iar Universitatea Craiova a egalat din penalty: 3-3. Trei minute mai târziu, însă, Negoescu a făcut o fază frumoasă și a șutat puternic de la 15 metri pentru 4-3. Eroul meciului s-a întors recent la Arad și asta după ce, din informațiile noastre, transferul său la Monza (Serie B) a căzut pe finalul perioadei de transferuri.

UTA U19: Roșca – Dănilă, Bortiș, Cleuță, Turc, Ursoi, Mercioiu, Rotea, Borcea, Negoescu, Maxim. Au mai jucat: Popa, Onișor, Moldovan

Ratările au ținut scorul mic

A doua partidă a zilei dintre cele două combatante a fost mai liniștită decât precedenta. Șerengău a marcat repede, în minutul 8, după care arădenii au controlat bine tactic  partida. Mai mult, în repriza a doua s-au ratat ocazii mari, drept pentru care scorul nu a luat proporții. A fost a doua victorie consecutivă pentru echipa condusă de pe bancă de trio-ul Donca-Ungur-Boros, care câștigase și weekendul trecut, 4-0, la Timișoara, cu Ripensia.

UTA U17: Blaga, Varga, Opriș, Roșu, Sarkozi, Șerengău, Bulza, Mare, Nagy, Mihai, Lingurar. Au mai jucat: Popa, Ungurianu