02/12/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Liga Elitelor: Demonstrații de forță pentru juniorii UTA-ei în fața celor de la LPS Bihor!

Prima victorie pe noua arenă „Francisc Neuman” a primei echipe le-a făcut poftă juniorilor, care s-au dezlănțuit în etapa din weekend în Liga Elitelor. Pe „Motorul”, echipele celor de la LPS Bihorul Oradea nu au avut nicio șansă, plecând acasă cu un sac de goluri.

Duble pentru Borcea și Moldovan

În prima partidă a zilei, UTA U19 a avut ceva probleme cu teamul de pe Crișul Repede doar în prima parte. Scorul a fost deschis repede de Onișor, în minutul 4, care a fructificat o centrare a lui Negoescu. După doar 5 minute, bihorenii au restabilit egalitatea, după care a urmat un joc pe contre, cu portarii celor două echipe având mai multe intervenții decisive. Doar cu 5 minute înainte de odihnă a venit și reușita liniștii de la vabine. Turc a urcat în banda stângă, a centrat în fața porții de  Negoescu a punctat simplu pentru 2-1.

La reluare, s-au produs trei schimbări la UTA, în teren intrând Dănilă, Borcea și Mercioiu. În minutul 50, Negoescu a centrat perfect și Mercioiu a făcut 3-1. Două minute mai târziu, Negoescu a ratat pentru a doua etapă la rând o lovitură de la 11 metri, ceea ce nu s-a mai întâmplat cu Borcea, ce a înscris, astfel, pentru 4-1, Pe final, Moldovan (foto, centru) a intrat intră cu poftă de gol și pe teren și și-a trecut în cont „dubla”. Concluzia a scris-o în utimul minut de joc Borcea, care a prins un șut violent din marginea careului.

UTA U19: Roșca, Cleuță, Popa, Bortiș, Turc, Ursoi, Merca, Andrieș, Onișor, Maxim, Negoescu. Au mai jucat: Dănilă, Borcea, Rotea, Moldovan, Mercioiu.
Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Ștefan Boroș.

Penalty ratat și pentru juniorii mici, dar goleada a a rămas în picioare

Scenariul s-a păstrat, oarecum, și în confruntarea juniorilor mici doar că de această dată tabela a rămas albă până în minutul 30. Internaționalul Mihai a fost cel care a înscris pentru 1-0, dar bihorenii au egalat din penalty, în minutul 38. Șerăngău liniștește apele înainte de pauză, cu golul de 2-1.

Utiștii au început mult mai motivat repriza a doua, însă Șerăngău a ratat al doilea penalty al zilei pe „Motorul”, lovind bara. Autorul primului gol, Mihai, mărește avantajul în minutul 61. Odată cu trecerea timpului, orădenii și-au pierdut total organizarea, iar Pășcălau (foto, stânga), de două ori și Roșu au profitat și au fixat scorul la 6-1.

UTA U17: Blaga, Roșu, Mihai, Opriș, Varga, Sarkozi, Șerăngău, Bulza, Popa, Lingurar, Pășcălau. Au mai jucat: Mare, Cohuț, Babiciu, Balint, Botoroagă. Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur și Ștefan Boroș.