Crisul Chisineu-CrișGloria LT CermeiȘoimii Lipova

Livetext Liga a III-a, etapa a 9-a, ora 14: Crișul Chișineu Criș – ACS Dumbrăvița 2-1, Progresul Ezeriș – Șoimii Lipova 0-3, Gloria L.T. Cermei – Avântul Periam 0-2, finale

Începând cu ora 14, vă vom relata  în format livetext principale aspecte de la partidele din Liga 3-a în care sunt implicate trei echipe arădene: Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova, Gloria Lunca Teuz Cermei, după cum urmează:

Crișul Chișineu Criș – ACS Dumbrăvița  2-1

Crișul: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Ciornei, Al. Pavel, Suslak, Sulsan – Sulea, Modan. Rezerve: Pășcălău – Clej, Budur, Teședan, Pătlăgică, Tambor, Lazăr

Dumbrăvița: Miklos – Motreanu, Telescu, B. David, Podină – Făgărășanu, Udrea – Moraru, Mura, Ad. Ștefan – O. Drăghici. Rezerve: Smaranda – Andrei, Enciu, Jichici, Ferțu, Coroiu, Pituc

Arbitri: Octavian Ciucanu (Braşov) – Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Marian Tunsoiu (Sinca Noua – Braşov).

Observatori: Cornel Pantea (Oradea), Marius Claudiu Ștefan (Orăştie).

Min. 1: A început meciul de la Chișineu-Criș, gazdele sunt in albastru, oaspeții în alb-verde

Min. 7: Se joacă mult la mijlocul terenului, cele două echipe nu riscă deloc până acum

Min. 14: Podină trage de la 25 de metri ușor lateral stânga, mult peste poartă

Min. 19: Șut periculos cu pământul de la 20 metri al lui Făgărașanu, Zamfir respinge în față, Nistor rezolvă

Min. 21: GOL Crișul! Modan pasează în stânga pentru Ciornei, acesta își face mingea pe dreptul și înscrie plasat de la 18 metri

Min. 25: Suslak centrează dintr-o lovitură liberă, Miklos respinge din 8 metri, accidentându-l pe Modan

Min. 35: Dumbrăvița domină teritorial meciul, dar fără a-și crea ocazii de gol

Min. 43: Modan trage bine de la 25 de metri, Miklos respinge in extremis
Min. 45+1: E pauză la Chișineu Criș, gazdele conduc la limită după reușita lui Ciornei
Min. 46: S-a reluat meciul fără schimbări în cele două echipe
Min. 48: Telescu se ciocnește de Nistor în aer şi se accidentează destul de grav. De 2 minute primește îngrijiri medicale
Min. 53: Făgărașanu trage de la 19 metri, mingea îl atinge ușor pe Nistor si lovește bara în exterior, cornerul rămâne fără rezultat
Min. 59: Schimbare la Dumbrăvița, iese Mura intră Pițuc
Min. 60: Schimbare la Crișul, iese Ciornei, intră Budur
Min. 64: GOL Crișul! Susan execută impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, la colțul scurt al porții lui Miklos
Min. 69: Iese Udrea la oaspeţi, intră Jichici
Min. 70: Drăghici reia periculos cu capul, respinge Zamfir
Min. 73: GOL Dumbrăvița. Jichici marchează cu capul dupa cornerul bătut de Motreanu
Min. 76: Dubla schimbare la Crișul, ies Suslak si Sulea și intra Clej si Teședan
Min. 80: Corner Susan, Sabău reia incredibil pe lângă poartă din colțul careului de 6 metri
Min. 85: Dublă schimbare la oaspeți, ies Ștefan și Moraru, intra Coroiu și Enciu
Min. 88: Timișenii insistă mai mult pe atac în aceste ultime minute, dar Crișul rămâne periculoasă pe contre
Min. 90+3: Făgărășanu trage bine de la 23 de metri, Zamfir respinge, apărarea Crișului îndepărtează pericolul și arbitrul fluieră finalul. Trei puncte mari pentru Crișul, iar Dumbrăvița pierde pentru prima oară în deplasare în acest sezon.

Progresul Ezeriș – Șoimii Lipova   0-3

Ezeriș: Birăescu – Margan, Zamfir, Marian Musteța, Marius Musteța – Chiurtu, Jivan, Derbac, Beloescu – Rimovecz , Cheda. Rezerve: Lolea, Kawagoe, Secula, Simion, Petruț, Megheleș, Corneanu, Dragomir

Lipova : Iliescu – Polgar, Bercu, A. Popa, Prună – Trip,  D. Pop, M. Popa, Gavrilă – Filimon, Codoban. Rezerve: Bujor, Gherasim, Simon, Dolga, Stoin, Hațegan, Ciubăncan, Vlad, Grigore

Arbitri: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea), Călin Cimponeriu (Lugoj)

Observatori: Ciprian Tranca și Florin Mierea (ambii din Timişoara).
Min. 1: Debut de meci la Caransebeș, terenul este foarte rău, desfundat
Min. 3: Un prim corner pentru Lipova, faza rămâne fără rezultat
Min. 26: O centrare din corner a lipovanilor cade pe bara transversală și faza se încheie.
Min. 30: Partida este echilibrată, Lipova are mai mult posesia dar a fost periculoasă până acum doar din faze fixe
Min. 33: GOL LIPOVA! După o fază prelungită de atac a oaspeților, în care au tras de trei ori la poarta lui Birăescu, Filimon șutează sub bară din careu și deschide scorul
Min. 35: Filimon îi pasează lui Trip în careu, acesta trage la poartă, dar un fundaș al gazdelor respinge în corner din fața liniei porții
Min. 38: Secula intră în locul lui Chiurtu la Ezeriș
Min. 45+1: S-a încheiat prima repriză la Caransebeș, Lipova conduce cu 1-0 prin reușita lui Filimon
Min. 46: A reînceput partida
Min. 54: GOL LIPOVA! M. Popa interceptează din plonjon un balon degajat, Codoban îl deschide din prima pe Filimon, care scapă singur și trimite precis in stânga portarului
Min. 55: Beloescu este înlocuit cu Lolea la gazde
Min. 62: Dublă schimbare la Lipova, ies Codoban și Polgar, intră Vlad și Gherasim
Min. 64: Simon intră în locul lui Trip la Lipova
Min. 76: GOL LIPOVA: Filimon realizează hat-trick-ul cu un şut din apropiere, pe jos, pe lângă Birăescu
Min. 77: Schimbări la ambele echipe: Kawagoe şi Simion intră la gazde, ies Musteţa şi Cheda. La oaspeți ies A. Gavrilă și FIlimon, intră Ciubăncan și Dolga
Min. 90+2: Final de meci, Lipova se impune clar pe terenul Ezerișului și rămâne pe primul loc în clasament

Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam  0-2

Cermei: Cristea – Filip, R. Iuga, A. Sabău, M. Ivan – Salka, Werner – Șimăndan, R. Popa, L. Bodri – Ciubotariu. Rezerve: Stănilă – Țurcanu, Cocriș, Pașcu

Periam: Ciui – Mager, Artimon, Bobu, Vidican  – Gavruţă, Mânecan, Muscă – Stănilă, Blaga, Dobie. Rezerve: Ulmet – Toma, Tismonar, Gălățan, Olteanu, A. Ciobănică, Laza, C. Ciobănică, Viașu

Arbitri: Marius Omuţ (Satu Mare) – Zoltan Tamasi, Eniko Biro (Ambii din Odorheiu Secuiesc – Harghita)

Observatori: Sorin Ciotlăuș și Cristian Gîţ (ambii din Deva).

Min. 1: A început partida, gazdele evoluează în alb-roșu, oaspeții în albastru

Min. 4: Lovitură liberă pentru Cermei din 20 de metri lateral stânga, Filip trimite pe lângă colțul scurt

Min. 10: Lovitură liberă pentru gazde din 25 de metri lateral stânga, Filip trimite la colțul lung, Sabău așează cu capul în centrul careului dar resping fundașii

Min. 13: Încă o lovitură liberă pentru Cermei, din 25 de metri ușor lateral stânga, Bodri trimite pe lângă colțul scurt

Min. 15: Stănilă a șutat din marginea careului, pe lângă poartă

Min. 19: Blaga pasează printre fundași, Mânecan scapă la 10 metri și șutează în pieptul lui Cristea.

Min. 26: Galben primit de Ivan pentru un fault

Min. 45+1: Gol Periam. Bodri a trimis cu capul pe spate, Mager interceptează și trage cu efect de la 20 de metri în plasa porții lui Cristea

Min. 45+2: Pauză la Cermei, oaspeții conduc cu 1-0 după reușita din finalul reprizei

Min. 46: Debut de repriză secundă la Cermei, fără schimbări

Min. 51: Ciobotariu a pătruns pe dreapta si a şutat din unghi, dar Ciui a prins în doi timpi

Min. 55: Gol Periam. Corner de pe dreapta pentru oaspeți, Artimon marchează cu capul de la colțul lung

Min. 58: Salka șutează de la 20 de metri ușor lateral dreapta, pe lângă colțul lung

Min. 62: Lovitură liberă de la 30 de metri usor lateral dreapta pentru Periam, Artimon a șutat pe jos, deviere din zid si prinde Cristea

Min. 67: Pașcu și Țurcanu intră, ies Șimăndan și Salka

Min. 68: Galben pentru Gavruță

Min. 70: Cartonaș galben pentru Mânecan

Min. 71: Bodri trage de la 20 de metri, peste poartă

Min. 78: Olteanu si Gălățean intră la Periam, ies Blaga si Mager

Min. 85: Toma intră în locul lui Mânecan

Min. 86: Iese Ciubotariu, intră Cocriş la gazde

Min. 90: Tismonar si Ciobănică îi înlocuiesc pe Dobie și Gavruță

Min. 90+2: Cocriș centrează de pe dreapta, Iuga reia din careu pe jos, prinde Ciui