Arhivă articole

mai 2021
L Ma Mi J V S D
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Egalul care nu convine nimănui, dar cu învățăminte pentru viitor: Unirea Sântana – Victoria Zăbrani 1-1

După trei succese la rând în debutul „Turneului de desemnare a campioanei județene”, Unirea Sântana a uitat să câștige, iar remiza de azi, cu Zăbraniul i-a „furat” și șansele matematice să spere la locul 1. Obosite și cu probleme importante de efectiv, cele două echipei au pus, totuși, în scenă un meci agreabil, plăcut ochiului celor câțiva oficiali care au avut acces în condiții de pandemie în tribuna arenei din Pâncota.

Fiindcă pierduseră în intermediară, cele două combatante au început puțin temător confruntarea, căci un nou eșec nu dădea prea bine la CV. Dar, încetul cu încetul, jocul s-a dezghețat, iar Mandache, Zele sau  Sterciuc au ratat din poziții bine. Dincolo, pericolul a venit din partea lui Claudiu Popa un atacant cu chef de joc. Mai întâi, rapidul fotbalist a ratat o ocazie bună, dar s-a revanșat în minutul 40. Atunci, Popa a intrat pe dreapta în careul de 6 metri și a tras din unghi, la colțul lung. Chiar înainte de pauză, același atacant al Unirii a mai avut o ocazie, dar Mitrea l-a blocat la timp.

În actul secund, Dorel Mutică a forțat mai mult, a avut pe teren la un moment dat trei atacanți, dar golul de 1-1 a fost favorizat de tânărul goal-keeper al Sântanei. În minutul 75, Vincze a încercat să paseze pentru un fundaș, dar Zele a fost mai rapid, a preluat mingea și a trimis în vinclu din afara careului: 1-1. Claudiu Popa putea fi erou dacă nu ar șutat doar în bara laterală cu 8 minute înainte de final.

loading...

Roșca: „Rezultat nedrept, noi am avut ocaziile mai mari”

Așadar, remiza îi duce pe cei de la Sântana la cota de 10 puncte, iar miercuri vor sta fără puncte, înainte de a trage linia în compania Felnacului. „Este un rezultat nedrept, noi am avut ocaziile mai mari. Am întâlnit o echipă preocupată de joc, de pasat și de posesie. Am mai avut o bară, dar și alte ocazii în special prin Popa. A fost un joc deschis, între două echipe bune. Noi mai avem doar un meci de jucat, după ce stăm o etapă. Asta a fost în acest campionat, cu toate că ne doream mai mult. Pe viitor doresc sănătate la toată lumea, apoi mai vedem ce va fi”, a spus antrenorul Mihai Roșca. ”În urma rezultatului de egalitate de astăzi echipa noastră probabil va termina campionatul în partea a doua a clasamentului. Ca o concluzie la aceste rezultate negative din ultima vreme (1 punct din 12 posibile) ar fi că majoritatea golurilor le-am luat pe greșeli individuale. Fără a acuza vreun jucător anume, cred că pe viitor, dacă jucătorii ar fi mai concentrați pe parcursul celor 90 de minute, vom putea vorbi și despre victorii în dreptul echipei noastre. Conducerea secției de fotbal și-a asumat această reconstrucție a echipei cu jucătorii majoritari din pepiniera proprie, dar credea că totuși rezultatele vor fi ceva mai bune. În concluzie vă urăm ”Sărbători Pascale binecuvântate“! – a fost și mesajul conducerii clubului roș-negru.

Mutică: „Sper ca punctul de astăzi să fie de moral pentru cele două jocuri care vor veni”

Campioana en-titre e doar pe locul 7 după 6 meciuri disputate. „E un punct după două partide în care meritam să luăm, la fel, câte un punct. Am avut o primă repriză foarte bună, am avut ocazii, iar în repriza a doua am reușit să dăm gol la o greșeală a portarului advers. Am fost echipa care am controlat și am pus presiune mai ales în repriza a doua, când am jucat cu trei vârfuri, păcat că nu am mai reușit un gol pe final. Puteau marca și gazdele, pe greșeli personale de-ale noastre, dar nu ne-au srprins cu nimic. Sper ca punctul de astăzi să fie de moral pentru cele două jocuri care vor veni”, a spus Dorel Mutică. Tehnicianul Victoriei își va mai conduce elevii de pe bancă în acest sezon împotriva celor de la Ineu (acasă) și Socodor (în deplasare), adică poate fi arbitru în lupta pentru locul 1.

Formații:

Sântana: Vincze – Savin, Cernat, Politic, Peia – Bodea, Martin (59 Paven) – S. Berar,  Olteanu (27 Ardelean), D. Marc – C. Popa. Antrenor: Mihai Roșca

Zăbrani: Mitrea – Apostol, Pașcu, Moisă, Topai – Vasilca (75 Crișan), Pîrjol (64 Ghergar) – Sterciuc, Zele, Mandache – Gherghel (74 Hodan). Antrenor: Dorel Mutică.

Arbitri: Radu Bîtea – Lucian Berariu, Călin Mateuț.

Observatori: Gheorghe Sfăt

0
0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.