UTA a bătut-o pe Ripensia în ultimul amical dinaintea startului sezonului

Împotriva Ripensiei, divizionara secundă timișoreană de la care UTA a transferat doi jucători, pe Mociu și Călin, dar și pe medicul Mihart, Laszlo Balint a aliniat formula obișnuită din amicalele din Slovenia. Excepția a constituit-o Bustea, care l-a înlocuit pe Antal în banda dreaptă a liniei din spatele atacantului Hora.

Chiar acesta din urmă a reușit să deschidă scorul destul de repede pentru arădeni. Era minutul 8, când golgheterul UTA-ei din stagiunea precdentă a tras de la marginea careului, mingea atinsă de Coulibaly a prins înălțime și a intrat sub transversala porții apărate de Mosoarcă. Inițial, Miculescu a facut o fază de toată frumusețea, slalomând printre trei aadversari în stânga, dar colegii săi din centru nu au reușit să reia pe poartă. Și Batha a avut un șut periculos, de puțin pe lângă, după care Ripensia a reușit să restabilească egalitatea.

După ce Iacob parase „capul” lui Golda, din cornerul rezultat, bătut pe scurt de Piftor, Medjimorec și-a trimis balonul în propria poartă. UTA a avut inițiativa, a și ajuns periculos în careul advers, dar șutul lui Passaglia s-a dus în blocaj, iar lovitura de cap a lui Miculescu (centrare Bustea) a fost respinsă de Mosoarcă. Nici Roger nu a avut mai mult noroc, căci șutul său din alergare, de la 20 de metri a fost respins în corner. Și totuși, mijlocașul brazilian al UTA-ei și-a trecut numele pe lista marcatorilor la ultima fază a primei reprize. Adică exact în minutul 30, Roger a trimis puternic, la vinclu, dintr-o lovitură liberă de pe linia de 16, dictată la un henț al timișorenilor. 2-1, scor la pauză.

Cu excepția fundașilor centrali, pe motivul că are doar doi apți, Laszlo Balint a schimbat tot „11”-le la pauză. Chiar fundașul său golgheter, Erico da Silva, a avut două situații mari de a marca în primele 10 minute ale mini-mitanului secund, dar loviturile sale de cap nu au găsit spațiul porții adverse. Și dacă nu a marcat UTA, a făcut-o Ripensia, prin Stoica, care a profitat de o nouă lejeritate în defensiva arădeană la o fază fixă și l-a bătut pe Balauru cu un voleu din 10 metri: 2-2 (min. 49)

Exact 5 minute scorul a fost egal, Rogac a făcut fault în careu asupra lui Negoescu, iar Antal l-a bătut de la punctul cu var pe Mosoarcă. Minutele finale le-au aparținut publicului care a cântat și a scandat ca în vremurile bune, dar în casa nouă din Calea Aurel Vlaicu. 3-2 a fost rezultatul final al ultimului test al verii pentru „roș-albi” înainte de debutul în Liga 1, de duminică, contra celor de la Farul.

UTA (prima repriză): Iacob – Vukčević, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia – Bustea, Roger, Miculescu – Hora.

UTA (repriza a doua): Balauru (50 Mociu) – Tomozei, Erico (50 C. Mihai), Medjimorec (50 Mar), Baravykas – T. Călin, Vorobjovas – Antal, Ubbink, Negoescu – Mercioiu (50 Dangubic).

Ripensia: Mosoarca – A. Macritchii (50 Sturzu), Rogac, Lalic (52 Țieranu), Fridrich (50 Gladun) – Stoica (50 Vasluian), Coulibaly, V. Macritchii (50 Morariu), Piftor (31 Stoi) – Sokovic (42 Ene), Golda

Arbitri: Mircea Ardelean – Cristian Cășuț, Alina Mihoc

6
1

2 comentarii la articolul: “UTA a bătut-o pe Ripensia în ultimul amical dinaintea startului sezonului

1. A fost o atmosferă emoționantă, care ne-a dat încredere că vom putea mai mult decât ediția trecută, când am terminat pe locul 8.
    Echipa nu are încă consolidate relațiile de joc, nu există trasee cunoscute,dar sigur se vor vedea îmbunătățiri de la meci la meci.
    Sperăm că la meciul cu Farul nu vom încasa două goluri și vom finaliza mai multe centrări șutate în fața porții, la care atacantul și mijlocașii ofensivi vor înscrie, cu condiția să fie acolo!
    Forza UTA!!!

13

1
  2. Trebuie inteleasa si vazuta partea plina a paharului…Acest meci a fost strict doar pentru noi,suporterii si atat…Sunt ferm convins ca nici UTA si nici Ripi,nu si-ar fi dorit accidentati,ca dovada ca nu au existat faulturi intentionate,nici cea mai mica duritate si nici macar micile „ratoieli”,nici cel mai mic voalat repros spre arbitraj,inclusiv la penalti-ul respectiv,cu toate ca in jurul meu,absolut totii au vazut ca nu a prea fost…Unicul cartonas galben,l-a incasat „Coully” si asta doar pentru ca a dat cu piciorul in minge dupa fluierul arbitrului,pe drept…
    Nu se poate caracteriza absolut nimic,dar a fost placuta reintalnirea directa,intre patimasi,oricum….
    Garantat ca altfel va fi in meciurile oficiale si din partea echipei,dar si din partea suporterilor…