6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Zărăndanii – singuri în fotoliul de lider după execuții de kinogramă: Păulișana Păuliș – ACB Ineu 0-2

După runda cu numărul trei, Liga 4-a Arad are o singură formație în fotoliul de lider. ACB Ineu a făcut trei din trei și își confirmă candidatura la câștigarea campionatului și implicit promovarea în eșalonul terț. Ultimul succes a sosit aseară, la Păuliș, în fața unei echipe ce descurcă destul de greu fără patru dintre titularii săi: Pleșca, Onuțan, N. Marc și Grigorian.

Un debut de meci echilbrat a fost întrerupt de o acțiune deja clasică a lui Dan Mâneran și reușita de 0-1. În minutul 18, ca și la meciul cu Felnacul, mijlocașul ofensiv al lui Sculici a pătruns din stânga și a trimis un șut perfect în cros ce l-a bătut pe Dagău. Gazdele au încercat să revină în joc, dar fără a reuși să pună cu adevărat în pericol buturile adverse. Mâneran și Voștinar au mai avut, în schimb, alte două situații bune de gol.

Însă, la 5 minute de la debutul reprizei secunde, Păulișul putea reveni în joc. Leah a văzut penalty în duelul dintre Florea și E. Calancea, doar că Merșca a ghicit execuția lui Ursoi și și-a menținut echipa în avantaj. Mai mult, în minutul 56, Ineul și-a securizat punctele prin juniorul revenit de la FCSB, Radu Șerban (foto). Fotbalistul de 18 ani a trimis un trasor perfect în vinclul porții lui Dagău, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri. Alți doi fotbaliști tineri, Rucăreanu și Balaci, au mai apărut periculos la finalizare, dar tabela nu s-a mai modificat până la final.

Păulișul rămâne doar cu punctele cucerite în runda inaugurală, cu Pâncota și urcușul spre zona play-off pare foarte dificil. „Din punctul nostru de vedere, meciul a fost, per ansamblu, echilibrat, diferența făcându-se la cele două execuții extraordinare ale jucătorilor celor de la Ineu. Apoi, ratarea penalty-ul a fost momentul psihologic al partidei, dacă am fi făcut 1-1 cine știe cum ar fi decurs apoi ostilitățile. Asta e, încă ne lipsesc jucători importanți, dar, pe de altă parte, eu zic că facem progrese evidente în joc. Și asta bazându-ne pe destui fotbaliști tineri, pe care sperăm să contăm cât mai mult timp de acum încolo. Nu ne gândim acum la vreun obiectiv, ci doar cum să muncim mai bine, să omogenizăm echipa și să scoatem maximum din meciurile ce urmează. Sunt sigur că o să devenim acea nucă tare a campionatului cât de curând”, a spus Florentin Iancu, președintele formației din Podgorie.

Fără a avea în componență nume foarte grele, așa cum s-a întâmplat în turneul de desemnare a campioanei județene din primăvară, ACB Ineu pare o echipă mai echilibrată, care obține și rezultatele scontate. „Fără a fi considerat lipsit de modestie, eu zic că am meritat fără doar și poate victoria. În afară de episodul penalty-ului, care nu ne-a convins, cei de la Păuliș nu ne-au pus probleme. Noi, pe lângă gol, am mai avut și alte ocazii și am dominat teritorial meciul. Nu ne gândim la primul loc, nici măcar la play-off acum, ci doar la următorul meci, cel de acasă cu Socodorul, un adversar foarte bun ce a terminat în fața noastră în primăvară”, spune Teo Mihuț, antrenorul secund al zărăndanilor.

Păuliș: Dagău – E. Calancea, Palade, Blănaru, Benescu – S. Rus, Volosciuc – Oniceanu (70 Măgureanu), D. Ursoi, R. Petcuț (81 Sărdea) – D. Don. Antrenor: Dinu Maghici

Ineu: Merșca – D. Varga, Karmanoczky, F. Bogdan (71 Balaci), Hulbăr – Zdrențan (86 Zamă) – Voștinar (71 Bârdan), R. Șerban, Spătaru, Dan Mâneran (86 Petrehele) – D. Florea (77 Rucăreanu),  Antrenor:

Arbitri: Darius Leah – Zoltan Nagy, Florin Vesa

Observator AJF: Corneliu Tiulea