Arhivă articole

septembrie 2021
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Suporter Club UTA îndeamnă la responsabilitate, bun simț și fair-play după amenda record luată de clubul arădean după meciul cu CFR!


Organismul suporterilor „Bătrânei Doamne” a luat atitudine în urma amenzii usturătoare primite de clubul arădean ca urmare a faptului că unii spectatori ai meciului UTA – CFR Cluj au aruncat cu sticle în teren, spre adversari, dar și brigada de arbitrii. Cei de la Suporter Club UTA fac apel la cei vinovați de această sancțiune să fie bărbați și să suporte cheltuielile în valoare de 22. 500 de lei. Totodată, fanii avertizează asupra pericolului ca la următoarea abatere de acest gen, Federeția Română de Fotbal să închidă porțile arenei „Francisc Neuman” pentru publicul arădean. Iată întreg mesajul SCU:

”APEL SUPORTER CLUB UTA

Din păcate ieri clubul nostru a fost înștiințat cu privire la o nouă amendă primită din partea FRF, în valoare de 22.500 de lei, amendă cauzată de incidentele de la finalul meciului cu CFR Cluj, când mai mulți spectatori au aruncat obiecte în direcția brigăzii de arbitri și a echipei oaspete.

Suporter Club UTA condamnă aceste gesturi și se delimitează de orice persoană care recurge la astfel de manifestări pentru a-și exprima nemulțumirile. Solicităm clubului și firmei de pază să ia toate măsurile organizatorice necesare pentru a preîntâmpina astfel de fapte dar și pentru a-i trage la răspundere pe cei vinovați.

Atunci când clubul a fost amendat pentru spectacolul pirotehnic oferit de peluză am considerat că este un gest normal, moral, să suportăm costurile acelei amenzi împreună cu cei care, bucurându-se de acel spectacol, au înțeles să ne sprijine în respectivul demers. Așteptăm același gest de bun simț din partea celor care se fac vinovați de această amendă și îi invităm să își asume responsabilitatea pentru faptele lor și să suporte costurile acestei amenzi. Dacă nu, clubul va fi nevoit să suporte costurile acestei amenzi din fonduri care altfel ar putea fi folosite în scopuri mult mai importante, cum ar fi de exemplu, cheltuielile centrului de copii și juniori.

Dragi utiști și stimați spectatori, cu siguranță la următoarea abatere de genul acesta măsura luată de FRF va fi suspendarea terenului. Va suferi clubul, echipa și noi toți. Știm că pe stadion spiritele se încing uneori dar haideți să nu uităm, chiar și în cele mai tensionate momente, că suntem urmașii unei legende care timp de zeci de ani a oferit numele trofeului fair play acordat celui mai civilizat public. Să ne ridicăm așadar la înălțimea morală a numelui Iosif Petschovsky!

Pentru noi doar UTA contează!”

FOTO: Claudia Carp

16
0

12 comentarii la articolul: “Suporter Club UTA îndeamnă la responsabilitate, bun simț și fair-play după amenda record luată de clubul arădean după meciul cu CFR!

 1. Stop aruncari de sticle! Cine nu stie sa se comporte afara cu el din stadion! Si cei care va uitati la asemenea suporteri nu lasati fara cuvant actele lor, ei trebuie trasi la raspundere imediat! Multi vin cu copii la stadion, mai usor si cu injuraturile de m..e

  23

  1
 2. Nu mai dați băuturi la sticla. Dați în pahare de plastic și sperăm că se rezolva o parte din probleme

  12

  1
  1. Daca se dau la pahar, sticla sau termos, nu conteaza..NU ai voie sa arunci cu de nici un fel pe teren!!
   Nu ar trebui sa fie suc la punga,numai de aceea ca unii se cred Batman sau ce naiba , la un spectacol dealtfel agreabil!!
   Forza UTA!

   15

   0
 3. Cred că cei care au aruncat cu sticle au uitat ce garduri cu înălțătoare am avut la tribuna a doua obligați de FRF ….e posibil să fi surprins camerele de filmat gestul suporterilor de la tunel ,avem atâta timp să cântăm, să ne susținem echipa ,aplauze, fluierăm dacă e cazul ,toată atmosfera se strică marțea cind vine comunicatul de la FRF …nasol moment….avem o imagine fain ca susținere a echipei. dar o stricam repede ,noa hai să fim suporteri de care are nevoie echipa noastră UTA …Succes la dinamo

  16

  0
  1. Ai dreptate @Utist….M-au terminat acele plase de la tribuna a 2-a,ridicate pana la ceruri….Era frustrant rau…A fost sarbatoare atunci cand au disparut….Stii,totusi,despre ce momente imi este dor maxim?De acele role de hartie albe si rosii,confetti,etc,aruncate,la care arbitrul trebuia sa opresca meciul si bietii jucatori,ale ambelor echipe se apucau sa le degajeze…:-))))Oare ar fi acum amendate????

   11

   0
   1. Te „pupa” doamna cu maturatul prin tribune dacă se va folosi confeti si role de hârtie. Intr-adevar e ceva frumos, doar cu maturatul după e ceva de lucru.

    1

    0
 4. La tribuna a doua in sectorul N, spectatorul care a aruncat cu sticla in teren, a fost imediat apostrofat de ceilalti spectatori, dar nesimtitul a continuat sarind la bataie cu cel care l-a intrebat daca el o cotizat la amenda stransa de fani. Cand o vazut ca se ingroasa gluma si ca lumea condamna gestul sau, s-a calmat si nu l-am mai vazut pana la sfarsitul meciul. Fanii UTA-ei sunt civilizati, injuratura unuia sau a altuia se pierde in marea de sustinere si in cantecele fanilor.

  26

  0
  1. Confirm. Exact asa a fost. Rusine celui care a aruncat catre Chipciu. Rusine. Din cauza acestora ajungem sa nu mai putem merge la meci ca poate nu suspenda terenul. Rusine. Ideal ar fi ca acestia sa fie identificati si interzis o perioada/sau pe viata pe stadionul nostru. FORZA UTA!!!

   18

   0
 5. Ar trebui monitorizate toate tribunele cu camere de luat vederi , ca în campionatele din afară , și identificați cei care aruncă obiecte pe teren. Astfel de persoane trebuie să primească interdicția de a intra câțiva ani pe stadioane.

  12

  0
 6. Foarte bine puncteaza Suporter Club UTA,dar ce vom face?Nu ne mai uitam la meci doar sa fim supraveghetorii unor dobitoci?
  As vrea eu sa vad macar pe unul dintre cei care au aruncat pet-uri in teren si sa recunoasca asta…In veci!…Nu e problema ca nu au bani de amenda,dar de maturat tribunele si alte activitati in folosul clubului,o pot face,daca se considera barbati…Dupa fapta si rasplata…Daca ai „cohones” si nu esti constient ca ne faci rau tuturor,pai treci la reeducare,pentru ca altfel vei recidiva si te vei comporta la fel,mereu….
  Cu toate ca repet…M-a frapat faptul ca s-au aruncat cateva recipiente din partea dreapta a tribunei I-i…impardonabil asa ceva…Sa le fie rusine!

  6

  0
 7. La stadion e plin de femei si copii.De ce SCU nu ia pozitie cand se injura si se striga de nenumerate ori m.i.e !de ce?de civilizati ce sunteti…

  2

  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.