Cluburi polivalente

Atleții și judoka de la CSȘ Gloria Arad au obținut rezultate prestigioase pe Bega și în Dealul Florilor!

Pentru a pregăti cât mai bine competițiile oficiale, sportivii secțiilor de atletism și judo din cadrul CSȘ Gloria Arad au participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la două întreceri amicale, de la care s-au întors cu 5 medalii de aur, 9 de argint și  8 de bronz.

De 5 ori aur pentru atleții arădeni în fieful lui Poli

Vineri, atleții pregătiți de profesorii Constantin Miclea, Zoltan Szabo și Olivia Brosovszki s-au deplasat la Timișoara, pentru Cupa LPS Banatul. Pe pista arenei „Știința”, casa rivalei celor de la UTA – Poli, arădenii au avut o comportare excelentă și au urcat de 17 ori pe podiumul de premiere, după cum urmează:

Leon Costea (copii 2) – argint în proba de 80m

Ianis Olteanu (copii 3) – argint în proba de 50m și în proba de săritură lungime

Cinci prezențe pe podium pentru judoka CSȘ-ului la Baia Mare

Sâmbătă a fost rândul micilor judoka de la CSȘ Gloria, pregătiți de Luca Kunszabo și Cristian Mercea au participat la Turneul Internațional Cupa Nordului, de la Baia Mare. Concurența în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, din Dealul Florilor, a fost foarte mare, la start prezentându-se nu mai puțin de 550 de sportivi, de la 40 de cluburi. Pentru delegația arădeană, Matei Kunszabo, David Alexandru și Amado Popescu au obținut medalii de argint, Darius Iftimie și Eduard Beserman au luat bronzul, iar Tobias Nedelcu, Oliver Laczi, Rareș Moldovan și David Iftimie au trebuit să se mulțumească cu locul 5.