Utistul Pop a pasat decisiv în remiza României U 17 cu Macedonia de Nord

Selecționata Under 18 a României, formată din juniori născuți începând cu 1 ianuarie 2005, s-a cantonat la Centrul Național de Fotbal Buftea și are programate două partide amicale împotriva Macedoniei de Nord. De altfel, prima a avut loc aseară și s-a încheiat nedecis: 1-1.

Velichkovski a deschis scorul pentru Macedonia, în minutul 65, iar „tricolorii” au egalat 8 minute mai târziu, prin fcsb-istul Tănasă. Assistul  i-a aparținut lui Rareș Pop, „aripa” UTA-ei, intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Călin. Tot atunci a apărut pe teren și Fabiano Cibi, celălalt fotbalist al Bătrânei Doamne convocat de Daniel Mogoșanu, ce l-a înlocuit pe căpitanul Stancovici. În fine, atacantul arădean al celor de la Prosport București, Alexandru Melniciuc, a fost titular și a fost schimbat și el în minutul 67 cu Răducan.

ROMÂNIA U18: 1. Răfăilă (GK) – 2. Fărăgău (14. Aioanei 46′) , 5. Duțu (13. Ștefănescu 76′), 3. Bădescu, 4. Benga – 6. Brășfăleanu (21. Costea 67′) – 7. Călin (17. Pop 67′), 10. Banu (20. Dulcea 76′), 8. Stancovici (Cpt.) (15. Cibi 67′), 11. Tănasă (16. Șiman 76′) – 9. Melniciuc (19. Răducan 67′). Selecționer: Daniel Mogoșanu

Miercuri seara (ora 20,30) va avea loc al doilea meci dintre cele două formații, când Cibi și Pop ar trebui să fie titulari pentru „tricolori”.