UTA Arad

Umilință istorică pentru FCSB în Conference League, cu trei zile înainte de meciul cu UTA! Dică nu se demite: „La fotbal ai șansa să-ți iei revanșa!”




Dacă în campionat, FCSB și-a mai revenit cu două victorii la rând, 3-2 cu FC Argeș și 2-0 cu Petrolul, la Ploiești, în Conference League echipa patronată de Gigi Becali a suferit o nouă umilință. Cu trei zile înainte de meciul cu UTA, din cadrul etapei a 14-a a Superligii, vicecampioana a fost „fulgerată” cu un 5-0 de Silkeborg. Danezii se impuseseră cu același scor și în urmă cu o săptămână,în partida tur din Grupa B.

După acest rezulat, formația lui Dică e ultima în clasament, cu șanse minime de calificare în primăvara europeană, așa că – teoretic – ar trebui să se concentreze pe campionat, unde – de asemenea – nu stă foarte bine. FCSB e pe locul 12, cu 14 puncte acumulate, cu două mai puțin decât „Bătrâna Doamnă” pe care o va întâlni duminică seara, începând cu ora 20,30, pe „Arena Națională”. Apoi, cele două echipe se vor duela și în Cupa României, miercuri (ora 21), la Arad.

În această seară, împotriva lui Silkeborg, FCSB și-a menajat trei dintre fundașii titulari, Dawa, Tamm și Radunovic, dar și pe Coman. Algerianul Omrani și bulgarul Nikolov nu au drept de joc în grupele Conference League. Chiar dacă echipa sa a scris o pagina neagră în istoria fotbalului românesc (este a doua cea mai mare umilință suportată de o echipă românească în „dublele” europene, după SC Bacău – Werder Bremen 0-11 la general în Cupa Cupelor 1991/92), Nicolae Dică nu renunță la banca tehnică a bucureștenilor.

„Pentru mine este o umilință ce s-a întâmplat în aceste două meciuri cu Silkeborg, sunt foarte dezamăgit. Față de meciul de campionat am schimbat cinci jucători, iată că s-a văzut și azi că nu se ridică la acest nivel. Când văd că greșim pase foarte simple, că nu reușim să facem o preluare… Eu am o părere despre lotul pe care-l am, aceștia sunt jucătorii, încerc să scot maxim de la ei. Am reușit o calificare în grupe, am încredere în ei. Sper să obținem în continuare victorii în campionat. La fotbal ai șansa să-ți iei revanșa. Avem trei zile la dispoziție în care să pregătim meciul următor. Poate că jucătorii au înțeles greșit că nu ne dorim victorii în Europa, că am zis că ne interesează campionatul, dar la meciurile cu West Ham și Anderlecht am arătat bine. Eu am fost un jucător puternic, și ca antrenor am avut momente dificile, eu am încredere. În campionat suntem pe drumul cel bun. Îmi pare rău că i-am dezamăgit (n.r. pe suporteri). Fac un apel către ei, să fie în continuare alături de echipă, pentru că jucătorii au nevoie de ei. Trebuie să fim împreună”, a spus antrenorul lui FCSB după eșecul cu Silkeborg.

În această seară, contra danezilor, Dică a apelat la: Târnovanu – V. Crețu, Haruț, Bouhenna, Pantea – Olaru, Edjouma (73 Dulca), Oaidă (46 Radaslavescu) – Cordea (75 Musi), Compagno (68 I. Stoica), Oct. Popescu (46 Miculescu)

FOTO: prosport. ro








Articole de la JOHNNYBET



9 comentarii

  1. Da,da,absolut…Tremura in bocanci Jiji,Mimi si Argaseala…Vine UTA peste tine si nu ne mai furi niciodata cu arbitraje,garantat…Ti-o tragem lejer si la Bucuresti si la Arad…10 goluri?Ha,ha,ha…Ti-au umplut camara,ca sa te saturi de fotbal,Chip si Dale….M-am bucurat de retrogradearea lui Minamo,ar fi spectacol de circ sa-i vad si pe FCSB la tremurici,baraj,cel putin…Sunt pisati pe ei de frica…Sa le dam!Pe ei,pe mama lor!Acum e momentul sa-i umilim maxim!

    0
    0
    1. „…si nu ne mai furi niciodata cu arbitraje”…esti sigur ? Uita-te doar ce li sa intamplat celor de la Arges in ultimul meci cu tot cu VAR, sincer nu de mioare imi este frica ci de arbitri

      0
      0
      1. Asta ar fi culmea culmilor,sper sa nu ai dreptate…macar ca daca stau sa ma gandesc mai profund,un arbitraj te poate irita,scoate din sarite,ceea ce ni s-a mai intamplat si nu doar o singura data…Plus ca te poate umple de cartonase…Ce sa zic?O-m trai si o-m vedea…Sper ca baietii sa joace ca si impotriva CFR-ului…

        0
        0
  2. Dacă este ceva foarte enervant la fotbalul nostru cel de toate zilele, este ideea de a odihni jucătorii. Atâta îi odihnesc până ies din formă. Peterscu îmi este antipatic prin văicărelile și reactiile lui, dar i-a uitați-vă ce a făcut el față de fcsb. A venit la Arad cu echipa de bază după ce a bătut la Praga, și tot echipa de bază a băgat-o ieri și câștigat. Nu a odihnit pe nimeni, nici chiar pe cel care a suferit o accidentare „groaznică” la Arad.
    Am ajuns la concluzia că antrenorii sunt de vină cu aceste odihniri si lamentări că sunt obositi. Un jucător de fotbal joacă fotbal din plăcere, de aceea s-a făcut fotbalist. Când vede minge trece toată oboseala. Nu mai menajati atâta fotbaliștii ci lăsati-i să joace, mai ales dacă ai reușit să închegi cât de cât o echipă. No mai deregla cu acele odihniri care aduc rezultatele celor de la fcsb. Pierd si in CL si în campionat. UTA ar trebui să îi bată la ce degringoladă e la ei. Să joace avântat și la victorie, mai ales că acuma sunt groggy. Poate se întorc împotriva lor toate nedreptățile făcute contra noastră.

    0
    0
  3. Nu înțăleg! D.ul Becali dă ordin să se culeagă cei mai buni jucători de fotbal din România. MM execută, Dica pune în practică ștrategia, Argăseală mister economic… Și totuși 0 : 5 ( x 2 )
    Dintre ăștia cineva tare prost trebuie să fie
    PS. Sau poate toți 4

    0
    0
  4. Daca Poenaru e antrenor(nu vreo scula de antrenor,numai antrenor
    )nu are voie sa piarda duminica cu neantrenatii aia pastoriti de un oier analfabet.Sa mearga sa joace fotbal cum a facut cu CFR,fara nici un fel de frica.Aia aseara nici in teren nu stiau sa stea.

    0
    0
  5. Meciul ZCSB-Silkeborg ar trebui sa fie un meci scoala pentru Poenaru si jucatorii de la UTA. Sa revada jocul zilnic si sa-l inteleaga, pasele, verticalizarile, pozitionarea in teren etc . Sa faca UTA sa joaca ca Silkeborg. Nici scolo nu sunt cine stie ce individualitati si nici aia nu s-au nascut cu stiinta si tehnica jocului. Silkeborg sa fie modelul spre care sa tindem si cine stie, nu maine sau curand, dar poate vom ajunge sa jucam ca ei.Atunci chiar vom fi o echipa de temut cum ne-a promis Poenaru cand a venit la Arad.

    0
    0
  6. Domnul Duna sa-si ia un carnetel si sa monitorizeze toate pasele la adversar si greselile individuale si dupa meci, jucatorii sa-si traga reciproc coape sau spituri in Kur, cate unul pentru fiecare greseala.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button