ACB IneuGloria LT CermeiProgresul PecicaȘoimii Lipova

Live-text Liga III-a, etapa a 14-a, ora 14: Lipova – Pecica 3-0, Cermei – Pobeda 0-1, Reșița – Ineu 4-0, finale

După Crișul – Periam 5-0 și Buziaș – Ghiroda 1-4, etapa a 14-a a Ligii a III-a (seria a 8-a) continuă azi (de la ora 14) cu alte trei partide în care sunt implicate formații arădene, după cum urmează:

Șoimii Lipova – Progresul Pecica  3-0

Lipova: R. Buta – Clej, Sabău, A. Popa, Cristiu – O. Bulza, D. Pop, Salhi, Gavrilă – Susan, Modan. Rezerve: Jianu – Giosu, Pamfile, Românu, Bădăuță, A. Rusu, Mare, Hațegan, A. Nagy

Pecica: Roșca – Moraru, Hrezdac, Sarkozi, Bănățan – Arsene, C. Mihai – Borcea, Bozian, Stanciu – Capătă. Rezerve: L. Roşu – Puie, D. Roşu, Şerengău, Puta, Gomboş, Câmpan, Indreica

Arbitri: Tudor Jurcă – Cristian Cășuț, Sebastian Pantea (toți din Arad)

Observatori: Mihai Marcu (Oradea), Dorin Micșa (Timişoara)

Min. 1: Debut de partidă, gazdele joacă în albastru, oaspeții în galben-verde deschis. 500 de spectatori se află în tribune la ultima reprezentație a Șoimilor pe propriul stadion în acest an

Min. 6: GOL LIPOVA! Nicu Modan scapă pe partea dreaptă și trage de la 12 metri sub bara transversală

Min. 10: Corner Gavrilă de pe dreapta și Modan trimite cu capul din 10 metri pe lângă poartă

Min. 12: Șut al lui Gavrilă de la 18 metri, apără Roșca

Min. 19: Șut al lui Mihai de la 25 de metri, pe lângă poartă

Min. 20: Șut Bozian de la 18 metri, pe lângă poartă

Min. 21: Contraatac rapid al gazdelor, Gavrilă intră în careu pe dreapta și șutează in blocaj

Min. 22: Șut Gavrilă de la 20 de metri lateral stânga în cros, pe lângă poartă

Min. 32: Șut Susan de la 22 de metri lateral stânga, pe lângă poartă

Min. 35: Șut Susan din 10 metri lateral dreapta, in plasa laterală

Min. 44: Corner executat de Arsene, cap Sarkozi de la 12 metri, pe lângă poartă

Min. 45+1: Final de primă repriză, Lipova conduce cu 1-0

Min. 46: Reîncepe partida de la Lipova cu o modificare la gazde, Pamfile intră în locul lui Cristiu

Min. 53: Bulza așează pentru Salhi, acesta trage de la 18 metri, pe lângă poartă

Min. 59: Galben pentru Arsene, iar antrenorul oaspeților, Mihai Petcuț, este și el avertizat

Min. 63: Galben pentru Modan

Min. 65: GOL Lipova! Centrare Gavrilă de pe dreapta în centrulca reului, D. Pop reia cu capul la Sebastian Susan, singur cu portarul la 4 metri lateral dreapta, iar acesta marchează cu latul

Min. 69: Schimbare la Lipova: Mare și Românu îi înlocuiesc pe Bulza și Modan

Min. 71: Șut Stanciu de la 25 de metri, peste poartă

Min. 72: Borcea intră în careu pe stânga și șutează pe lângă bara de la colțul lung

Min. 73: Atac al gazdelor pe stânga, Susan pasează la Romanu care prelungește la Mare, iar acesta șutează in blocaj

Min. 75: După un șir de trei cornere pentru gazde, Abel Popa șutează in Roșca din 5 metri

Min. 76: Corner al lui Gavrilă, faza se încheie cu un șut al lui Mare in blocaj din 8 metri lateral dreapta

Min. 78: Lovitură liberă Arsene de la 25 de metri în blocaj, mingea îi revine și șutează telefonat spre poartă, prinde Buta

Min. 79: Contraatac Lipova, Românu șutează de la 22 de metri, peste poartă

Min. 80: Șut pe jos al lui Gavrilă de la 18 metri puțin lateral stânga, mingea ajunge în brațele lui Roșca

Min. 85: Schimbări la ambele formații: la Pecica ies Moraru și Stanciu și intră Câmpan și D. Roșu, la Lipova iese Susan și intră Bădăuță

Min. 87: Șut al lui Mihai de la marginea careului, mingea e deviată și apoi prinsă de portarul Buta

Min. 89: D. Pop trage de la 25 de metri, prinde Roșca

Min. 90: GOL Lipova! Atac rapid al gazdelor pe stânga, Pamfile centrează în careu și Alexandru Bădăuță reia din cădere din 12 metri

Min. 90+1: Schimbare la Pecica, Indreica intră în locul lui Capătă

Min. 90+3: Final de meci, Lipova învinge cu 3-0

Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bîșnov  0-1

Cermei: Bodea – Cleuța, Clipotă, E. Pașcu, Deta – Lazăr, Piț – Vlad, Șimăndan, Gruiescu – P. Varga. Rezerve: Zamfir – I. Pașcu, M. Salka, D. Salka, Novac, Calotă, Mateucă

Pobeda: Stoianov – Lungu, E. Miculescu, Rad, Angheli – S. Budur, Paunchici, Briciu, Vasilcin –  Enciu, Grigore. Rezerve: Jurcă – Vegh, Ghiuruțan, Gînju, Boboiciov, Solomon, Babuscov

Arbitri: Krisztina Szabo (Crişeni – Sălaj) – Ioan Cozorici, Sergiu Duma (ambii din Zalău)

Observatori: Cosmin Danciu (Hunedoara), Florin Ştiube (Reşiţa)

Min. 1: A început meciul, Cermeiul este în roșu-alb, oaspeții în vișiniu

Min. 13: Meci echilibrat până acum, fără faze de poartă

Min. 18: Lovitură liberă din colțul careului, execută Paunchici peste poartă

Min. 29: Lazăr trage pe lângă de la 20 de metri

Min. 32: Budur îşi face mingea în interior la 16 metri şi trage peste poartă

Min. 40: Două cornere consecutive ale gazdelor, rămase fără rezultat

Min. 44: GOL POBEDA! După o diagonală din partea dreaptă, Valentin Grigore preia la 18 metri, îl întoarce pe Clipotă și trage puternic peste Bodea

Min. 45+1: Pauză la Cermei, gazdele sunt conduse după un gol încasat pe finalul reprizei

Min. 46: Debut de repriză secundă la Cermei, gazdele fac și două modificări, ies Gruiescu și Clipotă, intră M. Salka și Mateucă

Min. 54: Mario Salka trage de la 18 metri, prinde Stoianov

Min. 65: Cermeiul are inițiativa, dar fără ocazii la poarta Pobedei

Min. 70: Schimbări la Cermei, au ieșit Piț și P. Varga și au intrat I. Pașcu și Novac

Min. 90: Final, Pobeda Star Bîșnov se impune cu 1-0

CSM Reșița – ACB Ineu  4-0

Reșița: Zimmermann – Szijj, Ardei, Rimovecz, Fota – I. Popescu, Chera – R. Petre, Breșneni, Negru – Avramovici. Rezerve: Mereu – Gomboș, Domil, Bărboianu, Mihaly, Erhard, Curescu, Veca

Ineu: Merșca – D. Varga, Mendy, Șerban, Cahill – Zdrențan – Jurj, Spătaru, Ndoye, Rucăreanu – D. Florea. Rezerve: Tulcan – Răsvanță, Udrescu, Wilmer

Arbitri: Marius Chioran (Floreşti – Cluj) – Doru Lucaciu – Robert Meres (ambii din Cluj-Napoca)

Observatori: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin), Iosif Chirilă (Alba Iulia)

Min. 1: Început de meci, Ineul joacă în alb-albastru, reșițenii în roșu-negru

Min. 2: Popescu centrează dintr-o lovitură liberă din stânga, Avramovici reia cu capul din careu, Merșca respinge

Min. 9: GOL REȘIȚA. Centrare din partea dreaptă, Avramovici reia cu capul, Merșca respinge, iar Alexandru Negru împinge balonul în plasă tot cu capul

Min. 17: GOL REȘIȚA. Corner pentru gazde, mingea ajunge la Chera, care centrează în careu, iar Laurențiu Breșneni trimite imparabil cu capul

Min. 21: Negru primește cartonaș galben pentru o intrare tare în jumătatea adversă

Min. 22: Din lovitura liberă rezultată, reșițenii recuperează rapid balonul și scapă pe contraatac, dar șutul lui Avramovici trece pe lângă

Min. 24: GOL REȘIȚA. Vlad Chera majorează avantajul gazdelor cu un șut din careu, care lovește și bara înainte de a intra în poartă

Min. 31: GOL REŞIŢA. Alexandru Avramovici scapă singur cu Merşca şi trimite simplu pe lângă portarul Ineului

Min. 32: Schimbare la Ineu, iese Mendy şi intră Udrescu

Min. 37: Cartonaş galben pentru Zdrenţan

Min. 40: Chera trage pe jos din 8 metri, puțin pe lângă poartă

Min. 45: Pauză, gazdele intră la vestiare cu un avantaj de patru goluri după o repriză controlată autoritar

Min. 46: A început partea a doua

Min. 49: Szijj centrează din dreapta, Avramovici reia cu capul, mingea lovește bara laterală

Min. 52: Chera primește balonul în careul Ineului și trage la poartă, dar șutul nu e unul foarte bun și Merșca prinde fără probleme

Min. 62: Încă o ocazie uriașă irosită de Chera, care trage pe lângă din centrul careului

Min. 67: Dublă schimbare la Ineu, intră Wilmer și Răsvanță, ies Zdrențan și Varga

Min. 72: Dublă modificare și la gazde, ies Breșneni și Negru, intră Curescu și Domil

Min. 75: Ineul face și ultima schimbare, iese Merşca, intră Tulcan

Min. 82: Schimbare la Reșița, iese Fota, intră Gomboș

Min. 85: Ndoye pasează din stânga pentru Cahill, care trage mult peste poartă din afara careului

Min. 87: Ultimele modificări și la gazde, intră Veca și Mihaly, ies Ardei și R. Petre

Min. 90: Udrescu trage din careu, peste poartă

Min. 90+1: Final de meci pe stadionul „Mircea Chivu”, gazdele se impun cu 4-0, scor stabilit încă de la pauză