Stranieri aradeni

Arădeanul Man – pe teren 65 de minute în al doilea succes al „tricolorilor” în preliminariile Euro 2024

În al doilea meci din preliminariile EURO 2024, România s-a impus cu Belarus, 2-1. După un start excelent pe Arena Națională, România a avut emoții pe final, dar a adunat cele 6 puncte cu două echipe abordabile.

Ca și succesul cu 2-0 din Andorra, arădeanul Dennis Man a fost titular pentru naționala „tricoloră”. Fotbalistul Parmei nu și-a mai trecut numele pe lista marcatorilor, dar a făcut un meci bun ca și mijlocaș ofensiv de bandă stânga. În minutul 28, fotbalistul crescut de Atletico și lansat în fotbalul mare de UTA, a avut și o ocazie, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. Man a fost înlocuit de Edi Iordănescu în minutul 65 cu Octavian Popescu.

Partida a fost decisă de două reușite venite în primele 19 minute. Mai întâi (min. 17), Stanciu a marcat direct dintr-o lovitură liberă din stânga, executată în cros, la vinclu, iar apoi Burcă a deviat din cădere pasa lungă a lui Marin. Marozau a înscris pentru Belarus când mai erau patru minute de joc.

ROMÂNIA: 12. Radu – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 13. Opruț – 18. R. Marin, 6. Băluță (8. Cicâldău, 44), 10. Stanciu-cpt. (14. M. Marin, 77) – 21. Moruțan (17. Dobre, 65), 7. Alibec (19. Tănase, 77), 20. Man (22. Oct. Popescu, 65). Selecționer: Edward Iordănescu. Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 2. Rațiu, 5. Rus, 9. Munteanu, 11. Olaru, 23. Sorescu

BELARUS: 1. Plotnikov – 7. Bykov, 20. Volkov, 4. Khadarkevich, 22. Malkevich – 17. Kovalev, 6. Selyava, 14. Yablonski (21. Klimovich, 65), 9. Ebong – 10. Bakhar (23. Marozau, 77), 11. Khvaschinski (15. Yuzepchuk, 46). Selecționer: Georgi Kondratiev. Rezerve: 12. Makavchik, 16. Kudravets – 2. Stepanov, 3. Shvetsov, 5. Polyakov, 8. Shauchenka, 13. Bacharou, 18. Kaplenko, 19. Grechikho

În celelalte meciuri ale zilei în grupa I: Kosovo – Andorra 1-1, Elveția – Israel 3-0. România și Elveția au maximum de puncte și se vor duela pe 19 iunie în Țara Cantoanelor. Trei zile mai repede, însă, „tricolorii” au meci în Kosovo.

1. Dennis este un jucator mult mai inteligent decat Tavi Popescu, in ciuda faptului ca fcsb-istul pare mai tehnic. Popescu nu s-a remarcat cu nimic, ca inlocuitor a lui Man, atat cat a jucat, dimpotriva. M-au enervat aprecierile din startul partidei ale lui Emil Gradinescu ca „este a 3-a pasa gresita a lui Man in numai …5 minute” etc. Parca statea numai cu ochii pe el. La fel, in ProSport se evidentiaza faptul ca Iordanescu s-a enervat in debutul meciului la cateva actiuni ratate de Man, in timp ce erorile lui Oprut erau primite cu aplauza (de incurajare). Sa fie numai asteptarile mari fata de Man?