Liga a 2-a

Ex. sebișeanul Huiban o ține pe Metaloglobus în joc în barajul de menținere în Liga a 2-a, cu Spartacul!

Metaloglobus București a fost prima gazdă a barajului de menținere în Liga a II-a, cu Progresul Spartac și și-a organizat meciul din această dimineață pe stadionul din Clinceni, acolo unde în acest sezon regular și-a mai disputat partidele de acasă chiar… Spartacul.

A ieșit o remiză, 1-1, ce menține suspansul pentru aflarea ultimei retrogradate până sâmbăta viitoare, în manșa secundă de la Buftea. Pentru Metaloglobus a marcat Dragoș Huiban, fostul atacant al celor de Național Sebiș din urmă cu un 8 sezoane. Acesta înscrisese din penalty în prelungirile primei reprize, oaspeții intrând în avantaj în minutul 34, prin Adrian Grigore.

Până acum, echipele ce au retrogradat din Liga a 2-a sunt echipele timișorene, Poli și Ripensia, dar și Unirea Constanța și Minaur Baia Mare.