Progresul Pecica

Pecica s-a jucat cu focul la Periam, dar s-a impus spectaculos! Bozian: „Meci dominat cu excepția primelor 15 minute din repriza a doua, meritam să fim în play-off”

Progresul Pecica are șanse mari să se claseze pe locul 5 la capătul unui sezon (2022-2023) spectaculos. Cu o etapă înainte de final, „galben-albaștrii” au ajuns la 59 de goluri marcate (o medie de 2,20 de meci) și 43 primite. Victoria cu 4-3 de la Periam, din cadrul etapei a 9-a a play-outului Ligii a III-a, e rezultatul ce se încadrează perfect în parcursul „nebun” al elevilor lui Mihai Petcuț și Bogdan Bozian.

Pecicanii conduceau cu 2-0 la pauză, dar după o oră de joc, timișenii se aflau deja în avantaj: 3-2. Oaspeții au întors meciul în ultimele 10 minute, reușita de trei puncte a lui Aldan fiind una de excepție. „Un meci pe care l-am controlat în mare parte, cu excepția primelor 15 minute din repriza secundă, când adversarii au reușit să înscrie trei goluri în 5 minute, iar noi nu am avut reacție. S-a întâmplat totul foarte rapid, până am pregătit schimbările, Periamul conducea deja cu 3-2. A fost inexplicabilă lipsa de reacție a celor din teren, după o primă repriză controlată fără mari emoții. Probabil au crezut ca nu se poate întâmpla nimic și au intrat relaxați pe teren, dar sper ca asta sa fie o învățătura de minte și să nu ne mai relaxăm nici la 3-0. După cele patru schimbări a continuat thrillerul început în startul reprizei secunde, doar ca de data asta fericit pentru noi. Am marcat două goluri, am avut o bara, dar și încă trei șuturi scoase de portarul advers care a limitat proporțiile scorului. Mă bucur pentru Arsene și Aldan că au marcat, sunt jucători foarte importanți pentru noi și au demonstrat asta și azi. Au avut șanse mai mulți jucători azi, am început fără unii care au dus greul campionatul ăsta, dar problema a fost la concentrarea celor care au revenit pe gazon de la cabine”, a spus Bogdan Bozian, antrenor (alături de Mihai Petcuț) și fotbalist la Pecica, intrat și el pe gazon la 3-2 pentru Periam.

Fiindcă Buziașul a remizat cu Pobeda, Pecica e la un punct de câștigarea matematică a play-outului, iar săptămâna viitoare o gazduiesc pe codașa din Ineu. „Am avut obiectiv salvarea de la retrogradare, iar acum suntem aproapte de a termina pe locul 1 în play-out și eu zic că ar fi o clasare meritată. Am debutat patru copii de 2007 în acest sezon, au jucat copii din Pecica din propria pepiniera. În plus, suntem mulțumiți că ne-am creat un stil de joc, am bătut echipele care s-au calificat la barajul de promovare în Liga 2-a și asta arată ca s-a muncit bine la Pecica și nimeni nu poate să ne ia asta. Ne-a lipsit un singur lucru ca să jucam play-off, experiența. Ca joc și calitate a jucătorilor meritam sa jucam în play-off și am fi făcut față cu brio”, mai consideră Bozian.

Avântul Periam – Progresul Pecica 3-4

Cum s-au marcat golurile:

0-1 Min. 2: Răchită pasează cu călcâiul pentru Dan Puie, care preia și înscrie cu un șut cu stângul la colțul lung din 16 metri

0-2 Min. 39: Stanciu centrează, Dan Răchită reia cu capul din 6 metri, Rădulescu respinge, însă înapoi la Răchită, care înscrie cu latul din 3 metri

1-2 Min. 54: Bănățan îl faultează în careu pe Bănățan, iar Andrei Sîntean marchează de la punctul cu var, cu un șut în forță: 1-2

2-2 Min. 57: Andrei Viașu marchează cu un șut puternic din 11 metri

3-2 Min. 59: Viașu pătrunde, îi ia fața lui Zamfir, pasează în 6 metri de unde marchează Alexandru Baranyi

3-3 Min. 82: Penalty pentru Pecica, Răchită e faultat în careu de Sîntean, care vede și al doilea galben și e eliminat de pe teren. Mirel Arsene transformă precis penalty-ul

3-4 Min. 88: Sergiu Aldan găsește vinclul porții lui Rădulescu cu un șut de la 16 metri

Periam: Rădulescu – Kuhn (46 Gălățan), R. Mureșan, Cochinţu (46 A. Popescu), Viașu – Mager, Oancia, Mitre, Bot (46 Spulber) – Baranyi, Sîntean. Antrenor: Răzvan Leuca

Pecica: Zamfir – Moraru, Sarkozi (68 C. Mihai), Wild, Șerengău (68 Aldan) – Bănățan (68 Arsene), Hrezdac – Răchită, Stanciu (68 Bozian), Borcea – Puie (46 Câmpan). Antrenori: Mihai Petcuț și Bogdan Bozian

Arbitri: Darius Iviniș (Zlatna – Alba) – Vasile Duță (Avrig – Sibiu), Darius Brândușesc (Sibiu)

Observatori FRF: Sorin Ciotlăuș (Deva), Florin Oglindoiu (Drobeta Turnu Severin)