Liga a 2-aLiga a 3-aSuperliga

Cupa României: Zalăul produce marea surpriză a play-offului, a surclasat Iașiul! Calificări cu peripeții pentru U. Cluj, Hermannstadt și UTA!

Play-off-ul Cupei României, ediția 2023-2024, a debutat astăzi cu cinci meciuri din totalul de 16. Acestea au loc într-o singură manșă, eliminatorie.

Marți

În prima zi cu meciuri din această fază a competiției, Chindia Târgoviște a trecut cu 3-0 la Lugoj de Phoenix Buziaș. Ambii utiști împrumutați la gruparea dâmbovițeană, Claudiu Negoescu și Ionuț Anișorac, au fost titulari. Arădenii Devei, Denis Giosu și Sergiu Sabău, dar și fostul golgheter al Crișului și Lipovei, Nicu Modan, nu a putut evita succesul Gloriei Buzău pe arena de la poalele cetății.

Liderul Ligii 2 CSC Șelimbăr, cu arădeanul Alex Roșca din nou titular între buturi, a condus la Cisnădie prim-divizionara FC Voluntari, însă a încasat în prelungiri golul decisiv, astfel că a pierdut cu 1-2. În județul Bacău, la Ruși-Ciutea, echipa prezidată de Cristian Ciocoiu, FC Bacău, a fost egală cu prim-divizionara SC Oțelul Galați aproape o oră, însă a cedat cu 1-3 până la final.

Ulterior, într-un joc început mai târziu, Dinamo a câștigat norocos jocul cu Metaloglobus București, organizat la Târgoviște. Divizionara secundă a avut 1-0 și a controlat jocul în mare parte, a fost egalată pe final, cu un gol de portar, iar în prelungiri a încasat încă un gol pe contraatac și astfel a pierdut cu scorul de 1-2. Dinamo, cu două șuturi pe poartă, a câștigat.

Miercuri

Stan a marcat singurul gol al mecilului dintre divizionara terță, FC Bihor și FC Argeș, care a început groaznic sezonul și a ieșit și din Cupa României. Corvinul a mai bătut-o odată pe FK Miercurea Ciuc și tot la „două diferență” și tot cu un gol marcat de Denis Hrezdac, mijlocașul UTA-ei împrumutat „sub furnale”.

Botoșaniul a avut viață grea la Mioveni, unde s-a impus doar în ultimele 10 minute. La fel se poate spune și despre CSA, dar în deplasarea de la Dej. Tunariul a defilat la Ianca, iar Pecica pe teren propriu cu Șimianul. Mâine se joacă ultimele patru meciuri ale fazei play-offului Cupei României, concluzia scriindu-se la Arad, în UTA – Dumbrăvița.

Joi

A fost o zi plină de emoții pentru trei dintre echipele din SuperLigă și dezastruoasă pentru o alta. U. Cluj și UTA au făcut doar pe final diferența la Piatra Neamț, respectiv acasă, cu CSC Dumbrăvița. Hermannstadt a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune la Slobozia pe fondul unei pregătiri fizice mult mai bune, în timp ce criza de rezultate a celor de la Poli Iași continuă. Mai mult, trupa lui Leo Grozavu s-au făcut de râs la Zalău, în fața unei divizionare terțe.

Marți, 29 august 2023, ora 19:00

FC Bacău – Oțelul Galați 1-3