Regulamentul nu e la fel pentru toată lumea: „U”-istul Cîmpanu a luat trei etape de suspendare, utistul Abeid – 6, pentru același gest golănesc!

UTA nu a profitat de avantajul numeric avut pe finalul meciului cu Universitatea Cluj și a pierdut cu 1-0 disputa lui Ioan Ovidiu Sabău, disputată chiar pe teren propriu. Aflat la debutul în tricoul „șepcilor roșii”, George Cîmpanu a scuipat în direcția lui Denis Dumitrașcu, gest pe care „centralul” Radu Petrescu l-a (re)văzut la VAR înainte de a-l elimina de pe teren pe fotbalistul împrumutat de someșeni de la U. Craiova.
Astăzi a venit nota de plată din partea Comisiei de Disciplină a Federației Române de Fotbal și ea surprinde puțin, în comparație cu ceea ce a pățit utistul Aly Abeid pentru un gest asemănător în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din etapa a 19-a a sezonului trecut. Cîmpanu a primit trei etape de suspendare, spre deosebire cele 6 ale fundașului stânga al „Bătrânei Doamne”. E adevărat, amenda mijlocașului lui U. e puțin mai mare, 8 mii de lei, față de cei 7 mii cu care a fost taxat Abeid.
Sigur, contează ceea ce Radu Petrescu a scris în raportul de arbitraj, însă nu ne putem imagina că putea scrie altceva decât ceea ce a văzut o țară întreagă pe TV. Deși, din încadrarea la regulament a faptelor ( 63.1.f, raportat la art. 63.2.2. din RD, față de art. 63.1.c, raportat la art. 63.2.3 din RD și art. 63.2.5 din RD) cam asta rezultă.
Astfel, în urma acestei hotărâri, Cîmpanu nu va fi prezent în lotul Universității Cluj la meciurile cu Universitatea Craiova (SuperLigă), CSA Steaua (Cupa României) și FCSB (SuperLigă).


Da, chiar ma gandeam si eu la asta. Mai poti sa spui ceva cand e asa de clar ca arbitrajul romanesc e o mizerie ? ! Ma bucur ca ati sesizat si voi si ati scris un articol.
Părerea mea este că a luat doar 3etape ptr că a scuipat de jos ,,in direcția ” lui Dumitrașcu iar Abeid și-a scuipat direct in față adversarul de aceea a primit 6 etape.
la scuipat se da 6 luni minim, nu se specifica detalii despre cum trebuie sa scuipi … pe Cimpanu l-a incadrat la jigniri ca sa poata sa ii dea doar 3 etape …