Minifotbal, futsal

Campionatul Național de Futsal U19: Șimandul a câștigat dramatic disputa cu CSM Deva

Dacă în Liga 1 de seniori a pierdut fără drept de apel, 3-12 cu Luceafărul Buzău, Șoimii Șimand s-a revanșat în Campionatul Național de Juniori U19. În etapa a patra a din seria a 5-a, formația lui Daniel Mărcuș și Dumitru Buruioană a trecut cu 6-5 de CSM Deva.

Oaspeții au condus cu 3-2 la pauză, dar șimăndanii au revenit după pauză. Finalul a fost pe muchie de cuțit, căci devenii au egalat la 5 în minutul 38, dar în penultimul minut de joc Andrei Cordoș a adus bucuria în tabăra „șoimilor” cu reușita de trei puncte.

De altfel, Cordoș a fost cel mai bun jucător de pe teren cu patru goluri marcate, Nădăban și Borod marcând și ei pentru șimăndani. Hordea, Sandu, Cicălău (2) și Budai se numesc marcatorii formației de la poalele Cetății.

Șimand: Năstase – Galeancu, Cordoș, Trif, Tomuța. Au mai jucat: Nădăban, Cheta, M. Ujoc, Ille, Borod, Munteanu.

Deva: Basa – Hordea, Cicălău, Budai, Sandu.  Au mai jucat:: Hobudak, Rotariu, Guga, Avram, Argint