Progresul Pecica

Cum i-a convins Stupar pe pecicani să facă scorul play-outului cu Socodorul după 1-2 la pauză? „Le mai prelungeam antrenamentele, nu-mi plac jumătățile de măsură”

Progresul Pecica nu a făcut concesii în ultima etapă a sezonului și a trimis-o pe CS Socodor în Liga a 3-a. Lucrurile păreau să meargă, totuși, altfel după primele 32 de minute, când oaspeții aveau 2-0 pe tabelă, însă până la final a fost o „baie de sânge” pentru ei.

„Galben-albaștrii” au făcut scorul campionatului cu un 9-2 ce lasă loc de puține comentarii, dacă nu cele ale lui Dan Stupar. Am început destul de prost jocul, a fost o primă repriză în care am lăsat spații adversarului. Am fost foarte puțin predispuși la efort și marcajul larg pe care l-am făcut a permis adversarului să aibă altă exprimare. Am și făcut greșeli defensive, am primit acele două goluri, iar la pauză am simțit nevoia să intru puțin în vestiar, să am o discuție cu ei. Mă bucur că au reacționat și a doua repriză ne-am prezentat altfel, victoria fiind categorică și prin prisma rezultatului, dar și a aspectului jocului. Până la urmă, încheiem un campionat în care am făcut o figură frumoasă și am jucat fiecare meci doar pe teren. Am încercat să ne apărăm șansele corect și cinstit”, a spus tehnicianul Progresului, alături de Bogdan Bozian.

Fostul fundaș stânga al UTA-ei deplânge soarta celor din Ineu și Socodor. „E regretabil că la final de sezon retrogradează două echipe arădene, păcat pentru fotbalul din județul nostru. Sunt arădean, iubesc fotbalul arădean și îi respect pe toți cei care se implică să facă lucuri frumoase. Din păcate, asta este soarta, retrogradează două echipe arădene, dar mă și bucur că băieții mei au înțeles că încă nu erau în vacanță. Vacanța de abia acum, după fluierul final, începe”, a adăugat Stupar, care – probabil – și-a trezit jucătorii între reprize cu prelungirea sezonului: Dacă la pauză nu-și schimbau atitudinea și evoluțiile, le mai prelungeam antrenamentele. Pentru că nu sunt îngăduitor cu jumătățile de măsură și nu-mi plac unele lucruri când exprimarea lor arată altceva decât ceea ce cere jocul”.

Așadar, Pecica încheie sezonul pe locul 5, cu 55 de puncte, dintre care 24 făcute în play-out. Numărul de goluri marcate – 30 și 10 încasate. Progresul a mai jucat și în grupele Cupei României în acest sezon, unde – însă – nu a obținut nici un punct și a avut golaveraj 1-14.

Progresul Pecica – CS Socodor 9-2

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 27): Acțiune în partea stângă, D. Covaci îi pasează lui Paul Mercioiu, care deschide scorul pentru oaspeți cu un șut din centrul careului

0-2 (min. 32): O nouă fază în partea stângă, iar C. Covaci îi trimite în careu lui Vlad Daina, care trimite printre picioarele lui Burtic

1-2 (min. 45+1): După o lovitură de colț a gazdelor, mingea ajunge cu ceva noroc la Nasiru Abdullahi, care reduce din diferență la ultima fază a primei reprize, cu un șut puternic de la 6 metri

2-2 (min. 46): Samir Borcea scapă singur cu Mucha și îl învinge cu un șut excelent la colțul lung

3-2 (min. 48): Mirel Arsene îl vede ieșit pe Mucha și încearcă un șut de la 35 de metri, portarul oaspeților se încurcă și nu reușește să respingă balonul, care lovește bara și apoi intră în poartă. Eroare uriașă a goalkeeperului de la Socodor

4-2 (min. 58): Acțiune a lui Moraru în dreapta, care se încheie cu o centrare, Arsene lasă balonul pentru Samir Borcea, iar acesta avansează în careu și marchează cu un șut la colțul lung

5-2 (min. 62): Luca Bodri recuperează un balon în partea stângă, pătrunde în centru și marchează cu un șut de la marginea careului. Început incredibil de repriză pentru formația gazdă

6-2 (min. 69): F. Nortey centrează din stânga în fața porții, iar Patrick Pașcalău îndeplinește o simplă formalitate din câțiva metri

7-2 (min. 83): Borcea trimite în careu pentru Matyus, acesta recentrează până la Patrick Pașcalău, care face „dubla” cu o lovitură de cap

8-2 (min. 87): Matyus centrează din partea dreaptă și Samir Borcea își completează „hat-trick”-ul cu o lovitură de cap

9-2 (min. 89): Arsene centrează în fața porții, iar Luca Bodri face și el „dubla”

Pecica: Burtic (75 Gakos) – T. Bodri (35 Arsene), Nasiru, Wild, F. Nortey – Moraru (75 Matyus), Iuga (65 Shiaondo) – M. Salka, L. Bodri, Răchită (65 Pașcășău) – Borcea. Antrenori: Dan Stupar și Bogdan Bozian

Socodor: Mucha (84 R. Popa) – Clej (63 Ciornei), Gherheș, Ţoca, C. Covaci (71 Todincă) – Turcuș (71 Caia), S. Florea – Daina, Lezeu, D. Covaci (63 Chiș) – Mercioiu. Antrenori: Tiberiu Darazs și Gigi Cameniță

Arbitri: Mircea Salomir – Robert Meres, Paul Pojar (toți din Cluj-Napoca)

Observatori: Sebastian Moisin (Oradea), Ionel Poclid (Timişoara)