Primăria a premiat cei mai buni 10 sportivi ai Aradului, dar și clubul, echipa și antrenorul anului 2024! + FOTO

Dintre toate serile lunii decembrie, primăria municipiului Arad a ales-o pe cea în care a jucat UTA în Calea Aurel Vlaicu pentru a-i premia pe cei mai buni sportivi ai anului 2024. Probabil, Călin Bibarț a ales din nou cu mintea și nu cu sufletul, ca atunci când a fost de acord cu anularea sesiunii a doua de proiecte pentru fondurile nerambursabile, punând în mare încurcătură cluburile arădene. Pe FCC UAV Arad și pe UTA, în primul rând, care ar fi avut nevoie de a doua tranșă din fondurilpublice ca de aer.
Asta nu l-a împiedicat pe Bibarț să bage capul în poză și cu baschetbalistele. FCC UAV Arad a fost desemnată echipa anului în sportul arădean pentru titlul de vicecampioană națională. Clubul anului a fost desemnat CS Universitatea Arad, condus de Ovidiu Șerban, iar antrenorul anului, Ramona Haidu, tot de la gruparea studențească. Adică cea care i-a lansat spre marea performanță pe Vlăduț Popa și Darius Branda, cei mai valoroși sportivi ai Aradului în anul ce se încheie. Aceștia sunt dublu vicecampioni mondiali de seniori cu echipa Românieide gimnastică aerobică, la Campionatele Mondiale de la Pesaro (Italia), desfășurate în luna septembrie. Podiumul a fost completat de o altă vicecampioană mondială. Anamaria Vladu a cucerit „argintul” la campionatul mondial de sambo (tineret), din Kirghizstan.
Top 10 sportivi ai Aradului în anul 2024
Mai jos vă topul celor mai buni sportivi arădeni în anul 2024, cu mențiunea că ierarhia a fost realizată de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Arad, în baza criteriilor aprobate de Agenția Națională pentru Sport și a rezultatelor transmise de cluburile la care sunt legitimați sportivii. Performerii au fost răsplătiți de primărie cu premii în bani, diplome și flori.
1. Vlăduț Vlăduț Popa ( CS Universitatea Arad) – gimnastică aerobică
2. Darius Branda ( CS Universitatea Arad) – gimnastică aerobică
3. Anamaria Vladu ( CS Universitatea Arad) – sambo
4. Melissa Fărcuța (CSM Arad) – gimnastică aerobică
5. Luca Joldea (CSM Arad) – tir sportiv
6. Alesia Sferlea (CSM Arad) – tenis de masă
7. Maya Madar (CSM Arad) – tenis de masă
8. Filip Magold (Șah Club Vados Arad) – șah
9. Nicolae Coman (CS Universotatea Arad) – atletism
10. Carolina Szabo (CS Universotatea Arad) – sambo
De asemenea, au mai fost oferite alte vor fi oferite premii speciale pentru: Melina Roșca (CSM Arad – judo) – Bursa „Eugen Roman”, echipa de înot masters de la CSM Arad și Mara Oprea (special olympics îno).



Primarul bibart!!! Poze și atât!