Alibec a scăpat ieftin: Doar două meciuri de suspendare după cotul violent în pieptul utistului Mabea!

Farul și UTA au remizat (1-1) pe litoral într-un meci cu două eliminări. Primul a plecat la vestiare Cornel Râpă, care a primit două cartonașe galbene în cele 59 de minute petrecut pe gazon. Cel de-al doilea a fost foarte ușor acordat, chiar eronat, conform lui Marius Avram, fost „ecuson” FIFA. Evident, fundașul dreapta al arădenilor a încasat o etapă de suspendare, dar și o amendă de 740 de lei. Așadar, Râpă va rata partida cu FCSB, una dintre fostele sale echipe în SuperLigă.
Diferența mare dintre pedepsele date de Comisia de Disciplină a FRF este mai degrabă la sancțiunea pecuniară. Farul va plăti în contul eliminării lui Alibec 5 mii de lei, dar, altfel, fotbalistul va absenta o etapă în plus față de apărătorul „Bătrânei Doamne”. Atacantul lui Hagi nu va juca meciurile cu CFR Cluj și Petrolul.
Fiind vorba despre un gest violent, Denis Alibec ar fi trebuit pedepsit mai drastic. De exemplu, utistul Cătălin Carp primise trei etape de suspendare pentru un gest antisportiv (o lovitură ușoară cu bocancul în fundul lui Zabou), dar deloc violent, în Botoșani – UTA din sezonul precedent. Atacantul celor de la Farul a fost și violent, luându-i respirația pentru câteva secunde ivorianului arădenilor, dar și antisportiv.
Nu conteza ce faci,conteaza la ce echipa joci,asa se dau sanctiunile la comisiile astea de 2 lei,daca ar fi jucat la rapid probabil ca cel suspendat era Mabea,ce mama naibii cauta el exact in zona in care dadea din coate mister alibleg?
Domnilor de la UTA, unde sunt noutățile, atât de mult promise…. Așteptăm jucători de valoare, care să facă diferența…. Noi nu mai știm nimic nici de ultimile achiziții, care nu au avut drept de joc la Constanța… Am înțeles că totul e ok.. Dar nu avem nici o știre despre eii….?
Cum abordăm meciul cu echipa,, pastorului” ?
Ne băgăm cu, curul în poartă și dacă iese ceva… Iese, dacă nu, nu….
Fiți fără frică, demonstrați că sunteți jucători de fotbal !!!!
Vrem presing, agresivitate, dați totul și întregul stadion vă va susține !!
HAI UTA !!! HAI ARADUL !!!
Asa scapa miticii cu o etapa maxim doua.daca făcea unul de la UTA acel fault lua minim 4 etape.