Viitorul Arad

Diferență de eșalon și…implicare: CSC Dumbrăvița – Viitorul Arad 4-1





După victoriile cu bihorenii de Liga 4-a de la Salonta (4-2) și CAO NAC (3-2), Viitorul a cedat cu 1-4 în județul Timiș, la Dumbrăvița, pe terenul divizionarei secunde pregătită de Cosmin Stan. După 1-0 la pauză, „alb-verzii” s-au dezlănțuit în parte secundă și pe fondul schimbărilor făcute de arădeni, care au înscris golul de onoare în ultimul minut de joc.

Fără Pantea și Gomboș, Cristi Sculici a improvizat puțin în defensivă, dar lucrurile nu au mers deloc rău. Dumbrăvița a marcat o singură dată, după execuția de autor a lui Fabiano Cibi. În minutul 17, mijlocașul de 19 ani împrumutat de la UTA a prins un șut de excepție de la aproape 30 de metri și mingea s-a dus la vinclu. Arădenii au avut ocaziile lor în prima parte, prin Sas, Bădăuță și Gavrilă (în două rânduri), dar finalizarea nu a fost de calitate.

Actul secund a început prost pentru Viitorul, cu penalty comis de Zacharie Pefoura, „închizătorul” camerunez de 22 de ani care s-a pregătit și cu Pecica și care a evoluat pentru Viitorul Pandurii. În minutul 54, africanul l-a faultat în careu pe Curea și Răzvan Ghinescu a marcat pentru 2-0. Pe lista marcatorilor s-a înscris și Nicu Modan un sfert de oră mai târziu, fostul atacant al celor de la Crișul și Lipova, care a marcat și el după un șut din afara careului, ce s-a dus sub bară. Frumos a fost și golul lui Dragan Paulevici, un alt atacant care a trecut și pe Lipova: 4-0 (min. 81), care a punctat și el cu un șut plasat de pe 16 metri. A fost meciul reușitelor spectaculoase, căci și Ovidiu Vezan l-a bătut pe portarul timișenilor cu o „torpilă” de la aproximativ 25 de metri.

La 1-4, Cristian Sculici nu poate fi prea mulțumit și spune și de ce. „Prima parte a fost destul de echilibrată, chiar pozitivă, ținând cont de etapa de pregătire în care ne aflăm, dar și valoarea adversarului întâlnit. Am avut și noi ocaziile noastre, după care în repriza a doua am greșit prea mult pe ambele faze ale jocului. Ceea ce mă nemulțumește este, însă, implicarea unor jucători și nu aș vrea ca aceasta să persiste și să fiu obligat să iau măsuri. Până la urmă, fotbalul nu e obligatoriu, se pot ocupa și de altceva sau trebuie să știe că perioada de transferuri e încă deschisă în Liga a 4-a. Sigur, știu și eu bine cât și unde mai avem de lucrat, dar aș vrea ca ceea ce facem la antrenamente să se vadă și în aceste jocuri și, deci, să fim cu toții conectați”, a spus antrenorul celor de la Viitorul, care își va vedea elevii la lucru și sâmbătă, de la ora 10, în meciul cu divizionara a patra, Athletico Vinga.

Formații:

Dumbrăvița: Brașoveanu – Cibi, Butnărașu, Zurbagiu, Ghinescu, Șofran, Gladun, Ailenei, Curea, Modan, Paulevici. Au mai intrat: Purlea, Anișorac, Sima, Horcea.

Viitorul: Gîrlea (60 Tulcan) – Stoianovici, Cr. Munteanu, Lobonț (60 Balazs), Adamcsik (46 Blickling) – Rasaq (46 Pefoura) – Hațegan (60 Miculaiciuc), Sas, Ghergar (46 Vezan), Gavrilă (60 Novac) – Bădăuță (60 Catanzariti).











Articole de la JOHNNYBET



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button