Cristi Todea i-a preluat pe cărășenii de la Nera Bogodinț, adversarii Sântanei la barajul de promovare în Liga 3-a!

După trei luni de la despărțirea de Gloria Bistrița, acolo unde era „secundul” lui Cristian Pustai, arădeanul Cristian Todea (47 de ani) a acceptat o nouă provocare. Fostul căpitan al celor de la UTA sau Gaz Metan Mediaș a semnat cu Nera Bogodinți, echipa din județul Caraș-Severin ce a pierdut barajul de promovare în Liga 3-a cu Unirea Sântana, cu scorul general de 0-3.
Finanțați de Flavius Breșneni din SUA, cărășenii nu mai vor să rateze accesul în eșalonul terț și a apelat la Todea, unul dintre cei doi antrenori arădeni cu licență PRO, alături de Dan Oprescu. Prin urmare, Andrea Săndescu, cel care a fost antrenor-jucător în turul campionatului, va rămâne „secundul” lui Cristi Todea, alături de Cristian Danci.
Nera Bogodinți nu e campioană de toamnă în Liga IV-a Caraș-Severin, ci este pe locul 2, la 2 puncte în spatele celor de la CSM Caransebeș. „Alb-verzii” au bifat 10 victorii și două egaluri și-și vor începe treaba sub comanda „Dulăului” în ianuarie 2026. ”Suntem onorați că a acceptat propunerea noastră și suntem convinși că împreună vom reuși mai mult decat am reușit sezonul trecut!” – au transmis, printre altele, cei de la Bogodinți pe pagina de Facebook odată cu prezentarea noului antrenor principal al echipei.
Cristian Todea deține Licența UEFA PRO din anul 2021 și în careira sa a mai antrenat-o pe UTA din postura de secund, între 2015 și 2017, dar și ca „principal”. În 2019, Todea a părăsit Aradul tot pentru a-l ajuta pe Cristi Pustai, dar la Dunărea Călărași, cu care au ratat un baraj de promovare în SuperLigă cu Voluntariul. Acasă, fostul mijlocaș defensiv le-a mai antrenat pe Victoria Zăbrăni, Național Sebiș, Gloria Lunca Teuz Cermei și Șoimii Lipova, pe ultimele trei în eșalonul terț. De lipovani s-a despărțit în primăvara lui 2024, recuperându-și cu dificultate restanțele de abia la începutul acestui an.


Mult succes Cristi!