Desley Ubbink s-a retras și nu prea: Mijlocașul olandez va juca pentru echipa din orașul natal, în Liga a 4-a!

Pe 20 decembrie, după Melatologlobus – Slobozia 2-3, Desley Ubbink își anunța retragrea din fotbal. Până la urmă, se pare că a fost o manevră a mijlocașului olandez de 32 de ani de a scăpa de contractul cu bucureștenii, căci după 8 zile, RBC a anunțat întoarcerea acasă a lui Ubbink.
Practic, Ubbink va juca pentru echipa din orașul natal, Roosendaal, care tocmai a promovat în liga a 4-a. Marea parte a fotbaliștilor de la RBC sunt amatori, dar competiția se joacă la nivel național și nu regional, cum e Liga 4-a în România. Dar iată cum sună anunțul celor de la RBC, care au jucat și în Eredivisie timp de 5 sezoane, la începutul anilor 2000: ”Desley Ubbink (32) vine la RBC. Se transferă de la jucătorul onorific Metaloglobus din România, și se alătură primei noastre echipe după vacanța de iarnă pentru o perioadă de un an și jumătate. Va începe să joace cu numărul 9 pe spate. Anterior, Ubbink a jucat în tinerețea lui RBC. După perioadele petrecute la RKC și Feyenoord (tineret) cariera sa l-a purtat prin cluburi din Kazahstan, Polonia, România și Slovacia. În ultima țară a jucat la AS Trencin, cu care a eliminat Feyenoord în turul preliminar al Ligii Europa din 2018”
Desley Ubbink s-a întors din România imediat după Crăciun și se declară fericit de noua sa aventură: „Bineînțeles că am jucat aici în tinerețe și e grozav că clubul joacă din nou fotbal la nivel înalt. RBC are ambiție și această unitate mi se potrivește. Ca fotbalist profesionist ai acum și acea mentalitate de a vrea mereu să faci bine. Deși am avut alte opțiuni în Olanda și Belgia, ambițiile RBC și faptul că pot juca fotbal din nou în Roosendaal a suficient. RBC este din nou în viață și vreau să ajut vechiul meu club să își îndeplinească obiectivele. ”
Despre transferul lui Ubbink la RBC a vorbit și Jean-Paul Nuijten, directorul tehnic al lui RBC: „Suntem foarte bucuroși că Desley a ales proiectul nostru. Ținem legătura de peste un an, iar pentru el era timpul să facă mișcarea. Suntem 200% convinși de calitățile sale. Suntem conştienţi şi de problema care a avut loc în trecut în jurul lui Desley, dar îl susţinem şi în acest sens. Odată cu sosirea lui Desley facem și noi primul pas spre sezonul următor. Pentru aceasta, dorim să ne consolidăm unele poziții cu jucători de calitate”.
UTA a fost primul club la care Desley Ubbink a jucat în România. Acesta devenea primul olandez din istoria Bătrânei Doamne în ianuarie 2021 și a plecat în iulie 2023, după 79 de prezențe, în care a reușit 6 goluri și 13 assisturi. În fotbalul românesc, batavul avea să mai joace mai apoi pentru Corvinul (însă doar în preliminariile cupelor europene din vara anului 2024), FC Bihor (în Liga 2-a) și din vară încoace la Metaloglobus.

