Stranieri aradeni

Dennis Man a primit trofeul de campion al Olandei, e sărbătoare pe străzile din Eindhoven! FOTO+VIDEO



E sărbătoare la Eindhoven astăzi. Dennis Man, colegii săi și antrenorii celor de la PSV au fost premiați de federația olandeză pentru cel de-al 27-lea titlu cucerit în istoria clubului, iar fanii au sărbătorit pe străzi.

Într-o atmosferă de sărbătoare, jucătorii campioanei din Eredivisie au intrat pe gazonul „Philips Stadion“ îmbrăcând tricouri „roș-albe” cu numărul 27. Mai apoi, „roș-albii” au defilat prin oraș până la o scenă amenajată într-o piață publică din Eindhoven unde au sărbătorit alături de mii de fani.

Nu a putut lipsi Jerdy Schouten, care a suferit o ruptură de ligamente chiar la meciul decisiv de sâmbătă, câștigat cu 4-3 de PSV contra celor de la Utrecht. Internaționalul olandez a venit în cârje pe stadion și a fost ajutat de colegi să ridice trofeul deasupra capului. El va rata participarea la Cupa Mondială din vară.

Și pentru Dennis Man a fost un moment special, căci e primul titlu din cariera sa de fotbalist. Internaționalul arădean plecat de la UTA în 2016 mai cucerise un trofeu, Cupa României, cu FCSB, în anul 2020. Conform presei olandeze, Man este al doilea cel mai bine plătit fotbalist din lotul lui PSV, cu 1,88 de milioane de euro pe an. Doar Sergino Dest, câștigă peste Man și Plea, respectiv 2,5 milioane de euro pe an.

Deși a mai rămas de jucat din campionat, PSV nu mai poate fi ajunsă în clasament. Cu cinci etape înainte de finalul campionatului, PSV e prima, cu 71 de puncte, iar Feyenoord, echipa aflată pe locul doi în ierarhie, are doar 54 de puncte.








Articole de la JOHNNYBET



Un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button