Viitorul vrea să se vindece în compania…Sănătății lui Miriuță! Hațegan: „Să apelăm fiecare la orgoliul nostru fotbalistic!”

S-au scurs 450 minute din play-offul Ligii a 3-a, iar Viitorul Arad nu a pus la păstrare nici un punct. „Roș-albii” au eșecuri pe linie, ultimul dintre ele bifat în urmă cu câteva zile la Tășnad, în cadrul primei etape a returului. Echipa lui Cristian Sculici a avut reacție doar la 3-0 pentru sătmăreni, însă tot ce au reușit a fost să cedeze la limită, 2-3. Al. Catanzariti și Ghergar au marcat pentru arădeni, însă meciul a avut o însemnătate aparte pentru Alex Hațegan.
Acesta a îmbrăcat tricoul de titular după mai bine de 8 luni și asta pentru că a trecut printr-o operație de refacere a ligamentelor încrucișate de la genuchiul stâng. În februarie și-a forțat revenirea pe gazon, dar s-a ales din nou cu o ușoară problemă medicală, iar în acest play-off, Sculici a început să apeleze tot mai mult la el. Și, pentru că au fost probleme de efectiv la nivelul fundașilor, Hațegan a fost utilizat pe postul de apărător de bandă dreapta. „În primul rând, mă bucur că sunt sănătos și că primesc din ce în ce mai multe minute. Am început meciul titular la Tășand, ca fundaș dreapta, post pe care domnul antrenor m-a mai folosit și la Zalău, în repriza a doua. E ceva nou pentru mine, dar încep să mă acomodez. Sunt mereu cu fața la joc, iar dacă interii mă ajută sunt util și pe faza ofensivă. Provin din mijlocaș și aș avea posibilitatea să ajut și în față. Postul meu natural e cel de inter și de aceea spun că jocul cu fundașii laterali e important în mecanismul unei echipe. Îmi pare rău că nu am putut face mai mult la Tășnad, e clar că avem o problemă mentală, poate și legată de orgoliu fotbalistic. Luăm mereu goluri foarte repede și foarte ușor, iar când ne trezim și noi e prea târziu. Și nici nu avem o eficiență foarte ridicată ca să ne permitem să luăm două-trei goluri pe meci. Din păcate, am rămas cu doar cele 3 puncte în clasament și după etapa a 5-a și atmosfera nu e grozavă în lot”, a spus Alex Hațegan.
Vineri, de la ora 15, Viitorul o găzduiește pe Sănătatea Cluj pe „Banatul” din Sânnicolau Mic. Arădenii au evitat să joace la aceeași oră cu UTA (care o găzduiește de la ora 18 pe Csikszereda în Calea Aurel Vlaicu), dar și „virușilor verzi” le convine să joace mai repede și să nu ajungă acasă la miezul nopții. Echipa de pe Someș este pe locul 4 în clasament și e antrenată de Vasile Miriuță, care are sezoane întregi pe banca unor echipe din primele două ligi.„Luni am avut o ședință în vestiar și domnul Cristi Sculici a intrat puțin în noi și a avut dreptate să o facă. Cu tot respectul pentru adversarii din play-off, care sunt destul de buni, peste majoritatea echipelor din seria noastră, problema pentru rezultatele proaste e doar la noi. Fiecare dintre noi trebuie să facem apel la orgoliul nostru de fotbaliști și să ne concentrăm măcar acum, în ceasul al 12-lea din primul până în ultimul minut. Nu mai putem face nici cea mai mică eroare personală sau colectivă, căci echipe precum Sănătatea vor profita. Echipa din Cluj chiar m-a impresionat prin faptul că e foarte disciplinată din punct de vedere tactic. În general, joacă cu mingi lungi pe atacanți și pe jucătorii din benzi, dar punctul lor forte este pressingul ridicat foarte bine făcut. Acoperă foarte bine terenul, nu-ți dau spații să pleci pe atacuri sau contraatacuri. Sigur, la meciul de la Cluj, am reușit să ajungem destul de des în careul lor și să avem ocazii mari, dar scorul era 3-0 pentru ei și s-au mai relaxat și ei. Oircum, nu am marcat, sper să fi învățat ceva de la acel meci, ca și din celelalte jucate până acum în play-out. Trebuie să ne deblocăm și noi, mai ales că mai sunt doar trei meciuri până la final, penultimul de acasă pentru noi”, a adăugat Alex Hațegan.
Coleg de generație la UTA cu David Miculescu sau Denis Hrezdac, mijlocașul central de 24 de ani nu a renunțat la ideea de a juca și el mai sus. Cu toate că știe că în momentul de față, la revenirea după 8 luni pe teren, trebuie să-și reintre în ritm. „Contractul îmi expiră în vară, dar cred că în acest moment Viitorul e cea mai bună variantă pentru mine. Am jucat constant cu domnul Sculici până la accidentare și vreau să-i demonstrez că merit din nou să evoluez din ce în ce mai mult, poate chiar pe postul meu natural. Deși, repet, ajut unde e nevoie de mine. Sper doar să termin cât mai bine acest sezon, împreună cu băieții să facem și noi ceva puncte, iar în vară să facem o pregătire bună și să o luăm de la capăt cu forțe noi”, mai consideră Hațegan.
Pantea și Miculaiciuc par că sunt mai bine și ar putea juca vineri, dar și Băloi și mai ale Filimon revin la dispoziția staffului tehnic. Lobonț rămâne singura absență certă. Sănătatea este una dintre cele patru formații, alături de CSM Alba Iulia, SCM Zalău și Unirea Tășnad, care luptă pentru locul 2 în play-offul seriei a 4-a din Liga 3-a ce duce la barajul de promovare în eșalonul secund.
Formații probabile:
Sănătatea: Bălgrădean – Milchiș, Core, Fărcășan, Dinescu – A. Crișan, Bessong, Saroși, D. Paul – Al. Pop, Bon.
Viitorul: Gârlea – Hațegan, Pantea, Marku, Ștef – Afezdi – Larosa, Sas, Vîlcu, Abdul – Filimon.

