Live-text SuperLiga (play-out), etapa a 8-a, ora 18: UTA – Csikszereda 1-0, final

Bătrâna Doamnă a fotbalului românesc își încheie parcursul stagional de pe teren propriu, în cadrul penultimei etape a play-outului SuperLigii, cu un meci în fața celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, singura nou promovată pe care arădenii nu au bătut-o deloc în acest sezon. Ocazia se ivește azi, de la ora 18, pe arena „Francisc Neuman”.
Adrian Mihalcea are probleme de efectiv în special la nivelul fundașilor, căci lipseste Țuțu, Padula și, mai nou, Stolnik. Primii doi sunt accidentați, iar croatul are o viroză urâtă și nu poate lua loc nici pe bancă. Ervin Bakos e accidentat în curtea harghitenilor.
UTA are miza locului 8, pe care-l și ocupă acum, dar pe care trebuie să-l apere în fața celor de la Botoșani, dar și a adversarului de azi. De cealaltă parte, Csikszereda încearcă să ajungă pe loc de baraj de Conference League, doar că nu mai este la mâna ei. Ciucanii sunt la 2 puncte în spatele celor de la Botoșani, care joacă în acest weekend cu Farul, după care au meci direct cu moldovenii în Secuime. „Roș-albii” încheie la Slobozia sezonul.
Formații:
UTA: Gorcea – Iacob, Benga, Pospelov, Alomerovic – Odada, Sota – Abdallah, Roman, Țăroi – M. Coman. Rezerve: Tordai – Poulolo, Hrezdac, Van Durmen, L. Mihai, Ov. Popescu, Tolcea, Ile, Tzionis, Ciubăncan. Antrenor: Adrian Mihalcea
Csikszereda: Pap – Bloj, Palmeș, Csürös, Trif – Bödő, Veres – Ceara, Dusinszki, Szalay – Eppel. Rezerve: Simon – Z. Nagy, Dolny, Bencze, Bota, Gustavinho, Hegedus, Brugger, Tajti, Kleinheisler, Loeper, Vegh. Antrenor: Robert Ilyes
Arbitri: Viorel Flueran – Cristian Ilinca (ambii din Craiova), Mihăiță Necula (Bucureşti). Rezervă: Andrei Moroiță (Ploieşti)
Camera VAR: Ionuţ Coza (Cernica-Ilfov), Mircea Orbuleț (Bucureşti)
Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)
Delegat LPF: Octavian Goga (Brașov)
Min. 1: A început partida de la Arad. UTA joacă în alb-roșu, ciucanii în negru-roșu. Vremea e călduroasă, sunt aproximativ 6 mii de sepctatori la ultimul meci de pe teren propriu în acest sezon a trupei lui adi Mihalcea. Harghitenii sunt susținuți de 15 fani veniți din Secuime
***Coregrafie superbă a galeriei utiste (semnată Red Boys Crew’ 21) inspirată din seria de filme Venom, cu Tom Hardy. UTA – ”simbiotul” cu care suntem infectați
Min. 10: Meci pe contre la Arad, fără ocazii de poartă, cu multe mingi greșite de ambele părți
Min. 17: Roman bate o lovitură liberă de pe 16 metri, ușor lateral stânga, la 1 metru peste poartă
Min. 20: Galben pentru Ceara
Min. 23: Țăroi pătrunde pe stânga și reia de puțin pe lângă vinclul din stânga lui Pap
Min. 26: Abdallah l-a angajat pe Coman, care din colțul careului de 6 metri, din dreapta, trage în cros pe lângă colțul lung
Min. 29: Coman îi așează mingea lui Roman la marginea careului, acesta trage din prima pe jos, exact pe direcția lui Pap
Min. 33: Contră rapidă a gazdelor, Roman îi trimite în stângă lui Țăroi, care driblează scurt la 15 metri, trage la colțul scurt, respinge în corner Pap
Min. 35: Abdallah îi dublează pasa lui Iacob, care trage cu spițul din 7 metri ușor lateral dreapta, respinge Pap cu piciorul
Min. 40: UTA domină clar în aceste momente, dar nu găsește drumul spre buturile lui Pap
Min. 44: Iacob e lansat în dreapta, pasează pe jos la colțul opus, de unde însă Țăroi reia defectuos, mult peste poartă
Min. 45+1: Fluier final al primei reprize, scor alb, dar cu ocazii pentru UTA
Min. 46: S-a reluat meciul de la Arad, la oaspeți a ieșit Dusinszki și a intrat Kleinheisler
Min. 49: Contră a UTa-ei, Țăroi îi pasează lui Roman, care trage cu stângul din careu, în blocaj
Min. 51: Alomerovic trimite o centrare lobată, Pap scoate de sub transversală
Min. 52: La al treilea corner al reprizei, Roman centrează în 7 metri, de unde Abdallah reia cu capul pe lângă poartă
Min. 58; Galben pentru Bloj
Min. 70: Coman îl lansează pe Abdallah în stânga, acesta trage cu stângul din 10 metri lateral stânga, mingea șterge încheietura barelor de la colțul scurt și merge în peluză
Min. 71: Schimbare la oaspeți, iese Eppel și intră Dolny
Min. 73: Roman bate un corner de pe stânga pe colțul lung, de unde Benga reia cu capul în pământ și mingea sare peste transversală
***Galeria arădeană scandează: ”Corvinul Corvinul!”, hunedorenii promovând matematic în SuperLigă în urmă cu 2 zile. Fanii celor două echipe sunt înfrățiți
Min. 81: Galben pentru Kleinheisler
Min. 83: Schimbări în cele două echipe. La UTA iese Roman, intră Tzionis, la Ciuc, iese Ceara, intră Loeper
***Adi Mihalcea e ovaționat de galeria arădeană, apoi de tot stadionul
Min. 86: GOL UTA! Hakim Abdallah șutează pe jos de la 22 de metri, mingea e atinsă și de un fundaș și merge la colțul din dreapta portarului Pap
Min. 89: Schimbări la UTA, ies Sota, Abdallah și Țăroi, intră Van Durmen, L. Mihai și Ile. Ultimul e la debutul în SuperLigă
Min. 90: Schimbări la Csikszereda. Ies Bloj și Bodo și au intrat Brugger și Gustavino. Cel puțin 5 minute de prelungire
Min. 90+5: Final de meci la Arad, unde UTA termină cu victorie sezonul în fața propriilor suporteri și își securizează locul 8, înainte de a încheia sezonul la Slobozia


Abdallah,…. 55% din echipa.!!
Felicitari baietilor si lui Mihalcea!Bine ca in sfarsit am batut echipa asta de taietori de lemne,un singur fotbalist au dar si pe ala praf l-a facut Alomerovic.
Felicitari UTA!!! Bravo Abdalah si foarte curajos Taroi. Hai UTA!!!!!!!!!
Felicitari UTA! 👏👏👏
Taroi a fost si el excelent (mai putin ratarea aia incredibila) si creste tor mai bine. E de mare viitor. Sota si Odada excelenti recuperatori
As vrea tare mult sa-l tinem si pe Iacob, dar se pare ca nu sint bani. Probabil va fi vandut si Roman, ca datoriile sint mari de tot. Poulolo cred ca pleaca gratis. In rest, nucleul e tot acolo, sper sa ramana Mihalcea.
UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!! FELICITARI MAXIME BAIETII Pt. aceasta VICTORIE FOARTE MUNCITA .Astia de la Csikszereda niste taietori de lemne,nu au avut nicio sansa in fata UTA-ei. Sper ca, in continuare Domnul MESZAR sa gaseasca o cale financiara mai benefica decat cea actuala si sa pastreze pe MIHALCEA si pe majoritatea jucatorilor actuali si in sezonul urmator,poate mai ramane ABDALAH inca un sezon dar este greu de spus la ce valoare are !!!
Bravo pentru victoria muncita si meritata, cu importanta imediata pentru acontarea locului 8 si banii ce vor fi incasati pentru aceasta clasare, insa n-ar trebui ignorata nici importanta analizei jocului in perspectiva sezonului urmator, adica a se munci in continuare pe legaturile intre jucatori la tranzitia pozitiva, triunghiurile, pase mai rapide si iesirea din zonele aglomerate, cat si cu fazele ofensive pentru niste automatisme a aducerii mingii in zonele importante de finalizare din careu. In momentul actual, prea mult se cara mingea si prea multe angajari fanteziste in patrunderi individuale.
A fost un sezon bun, sper la imbunatatiri in joc in sezonul urmator si fara „motiuni de cenzura” care sa rupa munca care s-a facut in acest sezon.
La pauză m-am mutat de la sectorul B la E să văd golu mai de aproape. Și l-am văzut!
UTA Arad, UTA Arad!
Ca sa fiu sincer,mi-a placut ideea de joc,in general…Ilyes nu e prost,il consider artizanul surprizei Csikszereda dar Mihalcea merita de aceasta data un 10 cu plus!L-a batut tehnic si tactic.
In cele din urma,rezultatul conteaza.
Ceea ce nu imi place deloc, este ca Mihalcea a stiut la ce vine,si acum asteapta postul la Dinamo,in locul lui Kopic,in cazul ca acesta va pleca…Ori e alba,ori e neagra.
Posibil sa-l inteleg dar si posibil ca nu…
Mai bine ar sta la UTA in continuare pt. ca, Minamovistii sunt foarte pretentiosi in ceea ce priveste rezultatele si risca sa fie luat in vizor dupa 2,3,4 etape daca nu are rezultate, ,asa la UTA a format un grup foarte unit si cu, cateva achizitii, totul va fi si mai OK. Sa nu ii para rau !!!