Alesia Sferlea a ajuns până în optimi, la Europeanul U21 de tenis de masă!

Campionatele Europene U21 la tenis de masă, evenimentul organizat de FRTM și ETTU în BTarena din Cluj-Napoca, a reunit cei mai buni sportivi europeni sub 21 de ani, care au concurat în probele de simplu, dublu și dublu mixt, între 17 și 21 iunie.
Printre tricolori s-a numărat și Alesia Sferlea, de la CSM Arad, sportivă aflată pentru a doua oară la startul întrecerii continentale la această categorie de vârstă, după experiența de anul trecut.
La simplu, după ce a trecut cu brio de o primă grupă preliminară, Alesia Sferlea (numărul 50 mondial) s-a clasat pe locul al treilea în grupa 1 și nu a obținut calificarea pe tabloul principal, după meciurile disputate cu Natalia Bogdanowicz (Polonia), 1-4 (11-2, 8-11, 9-11, 8-11, 8-11), Julie van Hauwaert (Belgia), 4-0 (11-6, 11-8, 11-8, 11-8), și Anna Hursey (Țara Galilor), 0-4 (10-12, 6-11, 5-11, 7-11).

Sferlea a avansat cel mai mult la dublu, până în optimi
Apoi, la dublu feminin, Alesia Sferlea și Patricia Stoica (#27) au pierdut cu perechea poloneză #4, Anna Brzyska/Zuzanna Wielgos (Polonia), scor 0-3 (9-11, 6-11, 9-11), după calificarea în optimi de finală, adică printre primele 16.
În 16-mi, cele două trecuseră cu 3-1 la seturi de tandemul Douataz (Elveția) – Duvivier (Belgia). În prima rundă a probei de mixt, jucătoarea CSM-ului s-a oprit alături de andorranul Obed Asensio (#52), după 0-3 (9-11, 9-11, 7-11) cu germanii Lleyton Ullmann/Eireen Kalaitzidou (#27).
Vă reamintim că la categoria junioare, Alesia Sferlea, 19 ani, este vicecampioană europeană cu naționala la U19 și medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale pe echipe.
Antrenorii secției de tenis de masă la CSM Arad sunt Cristian Dodean, Patriciu Muntean și Andreea Fistyulof.
România a încheiat Europeanul U21 de la Cluj cu cinci medalii, dintre care două de aur, una câștigată de Bianca Mei-Roșu, la simplu feminin, alta de Iulian Chirița și galeza Anna Hursey, la dublu mixt, una de argint, cucerită de Bianca Mei-Roșu și ucraineanca Veronika Matiunina, la dublu feminin, și două de bronz, una adusă de Andrei Istrate și italianca Nicole Arlia, la dublu mixt, iar alta adjudecată de Darius Movileanu, la simplu masculin.
(FOTO: FR Tenis de Masă)
csmarad.ro

