Bani publici mai puțini pentru UTA, Mihalcea susține: „Nu numai autorităților le ridicam această problemă”

După meciul cu Unirea Slobozia, câștigat de UTA cu 1-0 în ultima etapă a play-otului sezonului 2025-2026, , Adrian Mihalcea făcea un apel către autoritățile locale, județene sau chiar mediul de afaceri să susțină și mai mult echipa arădeană. Bătrâna Doamnă tocmai realizase record de puncte din 2020 încoace și câștigase play-out și, în mod normal, în acest an ar trebui să-și propună și mai mult.
Doar că primul răspuns la solicitarea antrenorului „roș-albilor” a fost negativ și el a venit din partea Primăriei Arad. În loc să aloce cele 6 milioane de lei promise acum o lună de primarul Călin Bibarț, autoritățile locale au dat 4,7 milioane. Se aude că diferența de 250 de mii de euro ar putea veni în sesiunea a doua de proiecte, dar nu e nimic bătut în cuie. „Nu numai autorităților le ridicam această problemă a banilor, cât și celor din mediul privat. Până la urmă, fotbalul în România depinde foarte mult de acest lucru. Nu știu câți bani a primit UTA, nu am făcut decât să spun ceea ce cred eu pentru a reuși să facem pasul următor, acela de a avea șanse reale să ne batem pentru locurile fruntașe. (n.a. sunteți dezamăgit de faptul că Primăria a dat bani mai puțini clubului?). Pot spune ceea ce simt din punct de vedere sportiv și cred că avem o echipă extrem de competitivă în momentul de față”, a comentat „principalul” arădenilor.

