Arădeanca Denise Bejan e noua campioană națională U18, în proba de heptatlon + VIDEO

După titlul de vicecampioană balcanică cucerit anul trecut, Denise Nicole Bejan a dominat proba de heptatlon din cadrul Campionatelor Naționale de Atletism sub 18 ani, desfășurate în acest weekend la stadionul „Nicolae Mărășescu”, din Craiova. Arădeanca legitimată la CSM Lugoj, unde e pregătită de profesorul Adrian Vrudnik, și-a întrecut fără mari probleme rivalele, făcând și trei recorduri personale din cele 7 probe de concurs.

Așadar, Denise Bejan a cucerit medalia de aur, totalizând 4527 de puncte, după următoarele rezultate:
• 100 m garduri – 15.15 secunde
• săritura în înălțime – 1.59 m (record personal)
• aruncarea greutății – 11.74 m (record personal)
• 200 m – 28.24 secunde
• săritura în lungime – 5.20 m
• aruncarea suliței – 35.59 m (record personal)
• 800 m – 2:43.95 minute
Denis Nicole Bejan tocmai a terminat clasa a 11-a a Colegiului Particular „Vasile Goldiș Arad”, câștigând printre altele, în urmă cu o lună, și titlul de campioană națională în proba de pentatlon școlar. Competiția s-a desfășurat tot la Craiova, iar proba masculină a fost câștigată tot de un arădean, Leonard Vasile Igreț.
VIDEO festivitatea de premiere









