Alte sporturi

Arădeanca Denise Bejan e noua campioană națională U18, în proba de heptatlon + VIDEO



După titlul de vicecampioană balcanică cucerit anul trecut, Denise Nicole Bejan a dominat proba de heptatlon din cadrul Campionatelor Naționale de Atletism sub 18 ani, desfășurate în acest weekend la stadionul „Nicolae Mărășescu”, din Craiova. Arădeanca legitimată la CSM Lugoj,  unde e pregătită de profesorul Adrian Vrudnik, și-a întrecut fără mari probleme rivalele, făcând și trei recorduri personale din cele 7 probe de concurs.

Așadar, Denise Bejan a cucerit medalia de aur, totalizând 4527 de puncte, după următoarele rezultate:

• 100 m garduri – 15.15 secunde

• săritura în înălțime – 1.59 m (record personal)

• aruncarea greutății – 11.74 m (record personal)

• 200 m – 28.24 secunde

• săritura în lungime – 5.20 m

• aruncarea suliței – 35.59 m (record personal)

• 800 m – 2:43.95 minute

Denis Nicole Bejan tocmai a terminat clasa a 11-a a Colegiului Particular „Vasile Goldiș Arad”, câștigând printre altele, în urmă cu o lună, și titlul de campioană națională în proba de pentatlon școlar. Competiția s-a desfășurat tot la Craiova, iar proba masculină a fost câștigată tot de un arădean, Leonard Vasile Igreț.

VIDEO festivitatea de premiere










Articole de la JOHNNYBET



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button