Cupa Mondială 2026

Spania e noua regină a lumii, final de epocă pentru Argentina lui Messi! Finala de la New York – decisă în prelungiri

După ce a devenit campioană europeană în urmă cu doi ani, Spania e și noua campioană mondială la fotbal. Argentina lui Leo Messi nu a putut ține ritmul cu ibericii, care au dominat clar finala de la „New York/New Jersey Stadium”, jucată în fața a aproximativ 83 de mii de spectatori, marea lor parte fiind fani ai sud-americanilor. Chiar dacă partida a fost decisă doar în prelungiri (scor 1-0), mai precis în minutul 106, de către Ferran Torres, formația lui Luis de la Fuente și-a dovedit superioritatea în joc și au făcut din portarul argentinienilor omul partidei.

E destul să spunem că Emiliano „Dibu” Martínez a reușit 11 intervenții în finala cu Spania, doborând vechiul record de 9 respingeri. Prima dintre acestea a venit la doar 5 minute de la start și a fost reușită în fața starului ibericilor, Lamine Yamal. „Furia Roja” a stat mereu la comandă, printr-o țesătură de pase pentru care campionii mondiali din 2022 nu au avut antidot, dacă nu un joc defensiv destul de solid. Următoarele ocazii ale spaniolilor au venit de abia pe finalul reprizei, la șuturile lui Oyarzabal și Cucurella.

După pauza ce a durat vreo 25 de minute, pentru că pe gazon s-a montat din nou scena pentru un nou mini-concert, Dibu Martinez a fost din nou la post la şutul lui Alex Baena. Portarul „pumelor” a mai intervenit şi la lovitura de cap a lui Ferran Torres și apoi la execuțiile lui Pedri și Cubarsi. Nici Laporte nu l-a putut bate pe goal-keeperul sud-american cu o lovitură de cap.  Când mai erau 9 minute din timpul regulamentar, Argentina a rămas în zece, căci Enzo Fernandez a încasat două galbene în decurs de zece minute, al doilea pentru un fault la Cubarsi. Yamal putea încheia conturile în primele 90 de minute, dacă Martinez nu ar fi zburat lângă bara din stânga sa pentru a respinge lovitura liberă bătură de starul Barcelonei.

Și s-a intrat în prelungiri, fără ca Argentina să nu fi trimis nici măcar un şut la poartă. În condițiile în care a aliniat 8 din titularii echipei ce câștiga Cupa Mondială din 2022. În superioritate numerică, ibericii au ținut neapărat să încheie conturile înainte de penalty-uri, iar Nico Williams i-a mai provocat o paradă lui Martinez, după care golul aceluiași fotbalist spaniol a fost anulat pentru un fault al lui Merino la Otamendi.

Golul, totuși, a căzut în poarta Argentinei în minutul 106, când Nico Williams a întors, cu capul, o minge în centrul careului şi Ferran Torres a înscris cu un şut violent sub transversală. Tot jucătorul Barcelonei a înscris în minutul 113, dar golul a fost anulat pentru offside. De abia în minutele 119 și 120, Senesi și Giuliano Simeone au irosit singurele ocazii ale Argentinei în finala din America.

Spania – campioană europeană și mondială cu o serie de 38 de meciuri fără înfrângere!

Spania a ajuns la 38 de meciuri fără înfrângere în toate competițiile, stabilind astfel un nou record de invincibilitate în fotbalul internațional. Precentul îi aparținea Italiei, neînvinsă în perioada 2018 – 2021. În cazul Spaniei, această serie a luat startul în martie 2024, odată cu un meci amical împotriva Braziliei. Anterior, Spania pierduse în fața Columbiei, 0-1, într-un alt meci de pregătire. De atunci nu a mai simțit gustul eșecului în 90 sau 120 de minute, ci doar la loviturile de departajare, împotriva Portugaliei, în finala Ligii Națiunilor 2025.

Pe deasupra, Spania a devenit singura echipă din istoria Campionatului Mondial care câștigă competiția cu un singur gol primit pe parcurs, încasat în sfertul de finală cu Belgia (2-1).

Recordul în acest sens era până la această ediție de două goluri încasate, stabilit în 1998 de Franța, în 2006 de Italia și în 2010 de… Spania! Atunci, ibericii au primit cele două goluri chiar în grupe, la 0-1 cu Elveția și 2-1 cu Chile. Honduras în grupe, Portugalia în optimi, Paraguay în sferturi, Germania în semifinale și Olanda în finală nu au reușit să le dea gol.

Pentru câștigarea Cupei Mondiale, Federația spaniolă încasează 50 de milioane de euro.

Jucătorii Barcelonei – decisivi pentru cele două Cupe Mondiale din istoria Spaniei

Interesant este că și cealaltă Cupă Mondială din vitrina Spaniei a fost adusă tot de un jucător al Barcelonei, Andres Iniesta și tot după un gol în prelungiri, împotriva Olandei. Doar că acesta a venit și mai târziu decât cel al lui F. Torres, în minutul 116.

Iar eroul finalei de peste Ocean a dedicat, oarecum, reușita sa tuturor spaniolilor. „Cred că, în final, golul a aparținut celor 47 de milioane de oameni, nu mie și nici celor care suntem aici astăzi. Destinul a hotărât ca noi să câștigăm. Toate finalele sunt dificile, dar când îl ai pe Messi în echipa adversă, nervii își spun cuvântul. Totuși, ne-am bazat pe noi înșine, pe stilul nostru de joc, și am demonstrat-o din nou. Este o ușurare imensă. Am fost criticat dur pe tot parcursul Cupei Mondiale, dar așa era scris în stele. Dumnezeu îmi dă întotdeauna puterea să merg mai departe. Dumnezeu le dă lucrurile celor care le merită cel mai mult”, a spus Ferran Torres, care a marcat primul său gol la Cupa Mondială 2026.

Doar Messi și Cafu au jucat trei finale de Cupă Mondială, starul Argentinei – în lacrimi

Argentinianul Lionel Messi a devenit al doilea jucător din istoria Cupei Mondiale care joacă trei finale ale competiţiei. A mai jucat în finalele din 2014, când a pierdut în faţa Germaniei, şi în 2022, victorie cu Franţa.  Înaintea lui Messi, doar brazilianul Cafu mai reuşise această performanţă, în 1994, 1998 şi 2002, câştigând două titluri mondiale. Pele, care este singurul jucător care a cucerit trei titluri mondiale, a disputat pe teren doar două finale, în 1958 şi 1970, lipsind în 1962 din cauza unei accidentări.

Cele două vedete ale echipelor calificate în finala Cupei Mondiale 2026, argentinianul Lionel Messi şi spaniolul Lamine Yamal, sunt despărţiţi de 20 de ani şi 19 zile, cea mai mare diferenţă de vârstă între doi adversari în ultimul act al competiţiei.

Finala cu Spania îi putea aduce lui Messi încă o bornă unică. Dacă Argentina ar fi câștigat, devenea primul căpitan din istoria fotbalului care ridică de două ori Cupa Mondială. De asemenea, dacă ar fi reușit să marcheze de două ori, și-ar fi adjudecat Gheata de Aur.

La 39 de ani, Messi a mai stabilit un record, devenind cel mai vârstnic jucător de câmp care a evoluat într-o finală de Campionat Mondial.

Spania – Argentina 1-0 (0-0, 0-0)

Cum s-a marcat golul:

1-0 (Min. 106): Merino a centrat de pe dreapta, Williams a recentrat cu capul și Ferran Torres a catapultat mingea sub transversală

Formații: 

Spania: Simon – Porro, Cubarsi, Laporte (99 Garcia), Cucurella – Rodri (99 Zubimendi), Ruiz (62 Pedri) – Yamal, Olmo (75 Merino), Baena (75 Williams) – Oyarzabal (62 Torres). Selecționer: Luis de la Fuente.

Argentina: E. Martinez – Montiel (58 Molina), Romero, Li. Martinez (44 Otamendi), Tagliafico – De Paul (70 Simeone), Mac Allister, Fernandez, Gonzalez (46 Paredes) – Messi, Alvarez (‘102 Senesi). Selecționer: Lionel Scaloni.

Arbitru: Vincic (Slovenia).

sursă foto: x.com









Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button