Live-text Liga I, ora 21,30: FCSB – UTA 3-0, final

Două dintre cele mai în formă echipe ale Ligii 1 se duelează în această seară, cu începere de la ora 21,30, pe Arena Națională. FCSB e liderul campionatului, iar nou-promovata UTA e pe locul 6, ultimul al play-offului. Ex-ul Denis Man și-a revenit după accidentare și va conduce atacul echipei lui Toni Petrea.

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, A. Miron, Panţîru – Moruțan, Simion, Fl. Tănase –  Man, Olaru, O. Popescu. Pe bancă: Straton – Briceag, Fl. Coman, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Șut. Antrenor: Toni Petrea.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico Da Silva, Benga, Roumpoulakou – Miculescu, Albu, Roșu, D. Rusu – Morar, Hora. Pe bancă: Balauru – Ilie, Bustea, Ursu, Melinte, Isac, Tescan, Buhăcianu, C. Rus. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitru: Cătălin Popa (Pitești) – Daniel Mitruţi (Craiova), Vlad Bârleanu (București). Rezervă: Bogdan Dumitrache (București).

Observator de arbitri: Irina Mîrț (București).

Observator de joc: Eduard Alexandrescu

Min. 1: A început meciul de pe Arena Națională, gazdele joacă în echipamentul obișnuit, roșu-albastru, UTA e în gri, culoarea de deplasare

Min. 4: Moruțan trage în cros de la marginea careului, ușor lateral dreapta, mingea merge mult pe lângă colțul lung. Iacob își ceartă fundașii

Min. 10. Conform așteptărilor, inițiativa aparține clar liderului, dar UTA se apără bine deocamdată

Min. 12: N. Roșu e avertizat, după ce-l ține din spate pe Popescu și întrerupe o contră periculoasă a bucureștenilor

Min. 13: Roșu face fault pe 16 metrui la Popescu și Popa dă lovitură liberă directă

Min. 14: Moruțan execută peste zid lovitura liberă, transversala îl salvează pe Iacob. Mingea iese apoi în aut de poartă

Min. 20: Au trecut 20 de minute pe Arena Națională, liderul combină bine în jumătatea de teren arădeană, dar nu finalizează periculos acțiunile sale. Singura ocazie mare a venit din faza fixă executată în transversală de Moruțan

Min. 21: Roumpoulakou centrează în fața porții din stânga, reține Vlad

Min. 22: Crețul trimite o centrare șutată din dreapta, Olaru deviază balonul exact pe direcția lui Iacob, care ține precis

Min. 30: Tănase rămâne pe gazon, acuză o problemă musculară și va fi schimbat

Min. 32: Ocazie mare pentru UTA. Vlad trimite slab, direct lui Hora, care preia la 17 metri în poziție centrală, trimite plasat cu latul, dar mingea mușcă din bara din stânga lui Vlad și iese în aut de poartă: 1-1 la bare

Min. 32: Schimbare la FCSB: iese Tănase, intră Buziuc

Min. 39: Moruțan trage mult alături de la 20 de metri

Min. 42: Panțâru ia galben pentru simulare la marginea careului stelist. Roumpoulakou i-a mișcat mingea lui Morar, care a tras în blocaj

Min. 43: Vlad respinge de pe capul lui Erico centrarea de la colțul terenului a lui Roumpoulakou

Min. 45+2: Crețu centrează înalt din dreapta, Buziuc îi așează balonul cu capul lui Moruțan, care trimite slab, cu stângul, din 8 metri, exact pe mijlocul porții, de unde Iacob reține precis

Min. 45+3: Fluier final al primei părți, UTA o ține în șah pe FCSB după o repriză bună din punct de vedere tactic și ca nivel al concentrării

Min. 46: S-a reluat meciul la București. Ambele formații au făcut câte o schimbare. La FCSB a intrat Perianu în locul lui Simion, la UTA a intrat Buhăcianu în locul lui Miculescu

Min. 49: Morar intră are la Moruțan și e avertizat

Min. 52: Morar trage din lateral dreapta din interiorul careului, mingea e deviată de Cristea, arbitrul nu îi dă cornerul UTA-ei

Min. 56: UTA pare să fi ieșit mai mult la joc în această repriză și a stat și ea 3-4 minute în jumătatea adversă

Min. 57: Olaru, l-a angajat pe Man în careu, acesta trage cu dreptul din 7 metri, Iacob a respins cu piciorul. Faza  continuă, Popescu trimite în fața porții, de unde respinge Roumpoulakou

Min. 58: Roșu face fault întârziat la Buziuc la marginea careului, lateral dreapta și vede al doilea galben și e eliminat de pe teren

Min. 60: Schimbare la UTA: Iese Morar și el avertizat și intră Melinte, care evoluează – bineînțeles – în fața apărării, lângă Albu

Min. 62: Popescu trage frumos de la 18 metri, Iacob are un reflex excelent și scoate mingea aproape de la vinclu

Min. 66: Crețu e avertizat pentru un fault asupra lui Rusu

Min. 67: Olaru trage pe jos de la marginea careului, Iacob deviază balonul la o palmă de bara sa din stânga

Min. 68: Schimbare la FCSB: Iese Buziuc, intră Coman

Min. 70: Moruțan îl deschide în careu pe Coman, acesta trage în plasa laterală, în stânga lui Iacob

Min. 71: Hora sare cu brațul în spatele lui Miron și e avertizat

Min. 75: Penalty pentru FCSB! Popescu trece norocos de Tomozei, Erico intervine întârziat și Popa dictează penalty

Min. 76: GOL FCSB! Dennis Man execută puternic penalty-ul în plasa laterală, în dreapta lui Iacob. Portarul arădenilor intuise colțul, dar nu poate face nimic

Min. 80: Coman trage cu spițul de la 15 metri, Iacob reține de la firul ierbii

Min. 81: Coman execută o lovitură liberă de la 21 de metri, ușor lateral stânga, Melinte și apoi Albu șterg balonul care merge peste poartă, e corner

Min. 82: Dublă schimbare la FCSB: Ies Man și Octavian Popescu și intră Șut și Ovidiu Popescu

Min. 84: Dublă schimbare și la UTA: Ies Hora și Rusu și intră Ursu și Tescan

Min. 90: GOL FCSB! Moruțan centrează din dreapta, Șut trece pe sub balon, dar mingea ajunge la Coman pe colțul lung, acesta preia și trimite sub transversală, la colțul lung

Min. 90+1: UTA face ultima modificare: Rus intră în locul lui Albu

Min. 90+2: GOL FCSB! Ov. Popescu centrează și el din dreapta, D. Olaru trimite cu capul la colțul scurt din 10 metri

Min. 90+4: UTA cade în ultimul sfert de oră pe Arena Națională, după ce a rămas în zece oameni, după eliminarea lui Roșu. Astfel, arădenii pierd primul joc afară din acest an, precedentul eșec extern era consemnat pe 1 decembrie 2019, la Călărași, în Liga 2-a.

41 comentarii

1. Minutul 35: 1-1 la bare. Nu e deloc rau pana acum, dar se poate si mai bine. Sanse mari ca UTA sa nu piarda!

0
    0
  2. Oricum UTA joaca altceva fata de meciul cu CFR. Sper sa batem cu 0-1.,dar atenție la repriză a doua ,Petrea schimbă strategia,sper că Balint sa fie mai inteligent.

0
    0
  3. Comentatorii de la meciurile UT-ei sunt niste gunoaie, toti sunt impotriva UT-ei . Am mai scris , nu merita nici o cafea, apa plata ,sau saratea,fursec ,etc

0
    0
  4. Mai sunt 10 minute, greselile lui Rosu au fost decisive. Asta e, nu e un capat de tara, macar au haterii prilejul sa grohaie pe aici! Primul e( Dimitri, Aradean, Aradean 100%, Dascalul)?

0
    0
  5. Asta e, am încercat dar nu am am avut norocul din alte meciuri. E bine ca Iacob a redevenit portarul din sezonul trecut, sigur pe el și care da încredere echipei. În multe meciuri în care am luat puncte Iacob a avut intervenții salvatoare. Marea dezamăgire e acest Neluț Roșu, care deși primește încredere din partea antrenorului, nu a arătat nimic în toate meciurile jucate. Mereu lent, neinspirat, pase greșite, fără șuturi la poartă. Singurul lucru lăudabil la el este declarația făcută după un meci în care a declarat ca UTA e o echipă mare, cu palmares și istorie în fotbalul din România. În rest nimic. Mergem înainte și luptam și cu Craiova. Haide UTA!

0
    0
  6. Pierdem azi dar mi-e ciudă că ii 11 nu pierdeam niciodată…poate cu puțin mai multă atenție din partea lui Gyuszi și-l schimba pe Roșu imediat după primul fault din a doua repriză.
    Dar, până la urmă nu-i nicio tragedie, pierdem la echipa cu cel mai valoros lot.

0
    0
  7. Buna schimbare in jocul nostru
    Se vede ca a intrat Buhacianu nici nu a atins mingea
    Juniorul schimbat chiar a greșit câteva mingi ușoare poate are și emoții dar măcar aleargă ,recuperează,muncește mai și greșește

0
    0
  8. capul sus ii o infringere arbitrul usor a ajutat steaua daca se juca 11 la 11 nu ne bateau nici daca mai jucam un meci forza uta

0
    0
  9. Nu vreau sa fiu răutăcios dar să-mi spune-ți și mie când vom vedea la echipa noastră 5 pase consecutive
    Merge și cu bulanul dar nu la infinit
    Asta e ,bine ca suntem sus

0
    0
  10. Nelut Rosu- foarte slab, Miculescu , Buhacianu si mult laudatul( pe buna dreptate in alte situatii) Denis Rusu -inexistenti. UTA a jucat azi in 6 jucatori de camp , mai tot meciul!
    Dar mergem inainte, asta e!
    Hai, UTA!
    PS Sper ca domnul Mezsar sa nu fie foarte afectat si sa poata merge la vot maine?

0
    0
    1. Ești doar o gluma proastă nimic mai mult . Îți dai și tu cu părerea despre echipă ești inutil.

0
      0
      1. Pe cand tu esti util echipei???ma mir ca nu ai si dat macar vreo doua goluri???penibil

0
        0
  11. Nu e nici o problema baieti.Capul sus.Penalti a fost dar per general un arbitraj destul de smecheresc, a dat ce si cat trebuie.

0
    0
  12. Felicitări echipei ,au încercat dar nu poți ținea piept fcsb-lui. Au jucătorii buni,sper că au coborât cu picioarele pe pământ jucătorii arădeni și au învățat cum se joaca cartea atacului. Trebuie aduși jucători noi la iarna in mod special mijlocasi.de creație.

0
    0
    1. 1 . UTA clacheaza
      2. UTA are sanse sa obtina un rezultat bun
      3. Asta e, dar echipa a invatat cum se joaca cartea atacului.
      Nu te supara, dar in conditiile in care toate cele de mai sus sunt parerile tale in 24 de ore, ai vreo problema sau mai multe??

0
      0
  13. Si daca am pierdut cu FCSB nu-i nici un bai ,tot suntem pe val. batem Craiova acasa, egal la unguri si batem Astra acasa

0
    0
    1. visezi baiatule…jucatorii nostrii trebuie sa puna osul si sa joace fotbal ..astazi sa vazut diferenta mare de valoare,cu regret trebuie sa spun dar uta cu mult noroc a ajuns aici,este nevoie in iarna de cateva plombe serioase,si inca ceva sa se mai termine cu mingile date mereu in spate,poarta la care trebuie sa atacam este partea opusa…hai uta

0
      0
  14. UTA. a iesit invinsa dar s-a vazut clar, mai ales in prima repriza ca, a fost dezavantajata in multe faze de arbitrul de tusa si de centru Catalin Popa prin multe decizii eronate !!! De comentatori , nu mai zic de acest comentator de la Digi care a comentat execrabil impotriva UTA-ei !!! Nici eliminarea lui ROSU nu a fost convingatoare pt. ca, se vede clar ca, Rosu da in minge apoi pune circarul ala de Buziuc piciorul si cade teatral, arbitrul atat a asteptat !!! Oricum FCSB nu prea aratat nimic cine stie ce dar si asa nu va castiga FCSB campionatul !!! Eu ii felicit pe toti baietii pt. ardoarea si devotamentul de care au dat dovada pe teren si ,nu-i nimic, capul sus , mergem inainte nu este un capat de tara !!! Daca nu il elimina pe ROSU , atentie !!! La presiunea jucatorilor de la FCSB , Catalin Popa a cedand insistentelor, UTA. nu cred ca, mai lua gol !!! FORTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA , HAI BAIETII !!!

0
    0
  15. Nu-i nimic, mergem mai departe și terminăm campionatul pe locul 6 !
    Felicitări întregii echipe pentru jocul tactic excelent!
    Gyuszi, de 12 etape este evident că ROȘU NU ARE CE CĂUTA ÎN PRIMUL 11, a fost de fiecare dată, cel mai slab din echipă!
    Dacă jucam în efectiv complet, se termina 0-0.
    „O parte din vină e a mea”…spuse Neluț…dar, 100% e vina ta, ești cel mai lent, greoi și neconcentrat din echipă!!!
    Dacă tot s-a început cu Roșu, trebuia scos la pauză, având un galben și nu pierdeam!
    Frica de neînțeles a lui Buhăcianu, lacunele tehnice a lui Miculescu, se mai pot remedia…
    Am mare încredere în FAMILIA UTA !
    Sunt convins că începând din meciul următor, vom fi mai mult mai puternici.
    Forza UTA !!!

0
    0
  16. DIMITRI, aici sunt deacord cu tine ,in pauza de iarna mai trebuie adusi niste jucatori valorosi mai ales la mijlocul terenului , in rest ,apararea este beton !!! Vine meciul cu Craiova si va fi extrem de greu, mai ales ca, GYUSZI are mari probleme cu alcatuirea echipei, si un egal este bun cu oltenii ,numai sa nu pierdem !!! Capul sus baietii ,campionatul este lung !!! FORTA UTA UTA UTA UTA !!!

0
    0
  17. Modelul nou de a ajuta o echipa : Elimini un jucator, dai 11 m, echipa dezavantajata se desface dupa care sunt prinsi pe contraatac si se intampla catastrofa ! Dupa cum spunea si Balint cum au fost atinsi steleii , cum au cazut ! Daca jucam de la egal la egal tot meciul puteam juca doi ani cu ei si nu ne bateau ! Nu ca am fi jucat un fotbal spectaculos , dar de pragmatism UTA a dat de multe ori dovada ! Oricum scorul e mincinos ! Capul sus baieti , HAI UTA !!

0
    0
  18. Da scorul este unul foarte mincinos !!! Eu raman la parerea ca, chiar daca nu il elimina pe Rosu la insistentele jucatorilor FCSB-isti , UTA. tot pleca invinsa , pt, ca avea grija arbitrii ,doar s-a si vazut la TV. o tara intreaga !!! Am vazut pe GSP. interviul dat de impresarul APOSTU si a declarat ca, la UTA. va mai veni niste jucatori dintre care si un mijlocas ofensiv strain foarte bun si nu a vrut sa ii dea numele ,spunand si ca, UTA are un buget limitat si va fi foarte greu sa accede la play-off campionatul acesta !!! Deci o veste foarte buna prin aducerea unor fotbalisti buni la echipa !!!