UTA Arad

În sfârșit, s-a terminat recepția arenei „Francisc Neuman”: Când devine UTA chiriaș cu acte în regulă?




Stadionul „Francisc  Neuman” a fost finalizat în luna august și inaugurat de UTA pe data de 29, odată cu vizita celor de la FC Voluntari, din cadrul etapei a doua a Casa Liga 1. De atunci și până în ziua în care a demarat recepția arenei de 14 milioane de euro a Aradului au trecut alte două luni de zile, iar „operațiunea” propriu-zisă a durat încă o lună.

Chiar astăzi a avut loc – în sfârșit – simularea incendiului din partea reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență Arad și totul a ieșit ca la carte. Pompierii i-au mai solicitat constructorului DRAST Company câteva retușuri, cum ar fi legarea ventilației de dezfumare la un generator separat și nu la panoul de curent, la fel și hidranții, fiindcă în caz de incendiu primul lucru va fi întreruperea curentului. Toate părțile prezente la stadion astăzi au semnat actele de recepție, care mai trebuie să ajungă și la alți câțiva dirigenți de șantier, dar și la Inspectoratul de Stat în Construcții Arad.

Urmează „operațiunea” de intabulare a clădirii principale, ce durează între 30 și 60 de zile. De abia apoi, proprietarul stadionului, Primăria i-l va „pasa” firmei Recons pentru administrare, care va face – în sfârșit – contractul de chiriaș cu clubul UTA. Se știe că echipa fanion a Aradului s-a mutat deja cu cățel și purcel la demisolul noii arene, doar că în acest moment nu există un cadru legal pentru găzduirea ei.

Să spunem că Primăria este înțelegătoare din acest punct de vedere, iar Radu Dragoș, administratorul firmei DRAST, a sărit și va sări mereu în ajutor pentru a le crea noi facilități jucătorilor. Nu mai departe de săptămâna trecută, cei de la DRAST au dărâmat și apoi refăcut un perete pentru pune în funcțiune acea cadă cu hidromasaj solicitată de „principalul” Balint încă di vară. Tot acolo, urmează și amenajarea unui mini-bazin cu apă rece, dar și o saună.








Articole de la JOHNNYBET



4 comentarii

  1. Se mai stie ceva de sigla luminoasa?
    Dupa cate stim si vechiul stadion avea sigla la intrarea principala. Eu cred ca e o marsavie din partea primariei deoarece asa stadionul nu este al UTEI.
    INCA UN EXEMPLU ESTE LIPSA SIGLEI DE PE BANCILE DE REZERVA UNDE EXISTA SIGLA PRIMARIEI. JOSNIC

    0
    0
  2. De zile bune,decorul din zona fantanii arteziene,de peste drum,este probabil cel mai frumos de Sarbatorile Craciunului,aradean,dar in acelasi timp,noul stadion este lasat in bezna totala..Intuneric total..Nici macar sigla nu mai este aprinsa…Din ce cauza?Cine stie?
    Nu inteleg din ce cauza?
    Serile trecute,am fost sofer si ghid pentru un You-tuber,nici macar aradean,plimbandu-l la ceas de seara peste doua ore,pe la cladiri frumoase,luminate arhitectural, din Arad…
    Probabil ca ii va iesi ceva frumos,dar am avut si doua maxime dezamagiri(stiute de catre mine)…Turnul de Apa era intr-o bezna totala,iar mai apoi,a vrut sa-l duc la noul stadion…Am incercat sa eschivez,am sovait,dar a insistat….Din pacate,la fel,bezna totala si la FN….Nici macar sigla, firma…”Arena Francisc Neuman”…nu este aprinsa de multe zile…Stiam asta….
    M-am simtit atat de rusinat,fara cuvinte…
    I-am explicat ca inca se lucreaza,nu este receptionat,bla,bla,bla…Mi-a venit sa intru in pamant….
    Omul stia multe locatii,documentat perfect si spre surprinderea mea mi-a cerut sa-l duc prin Arad,exact unde l-as fi dus oricum,din proprie initiativa….Dar cand mi-a spus,”te rog du-ma si pe la noul stadion”,mi s-au inmuiat picioarele….
    In vecini este cimitirul,cat de cat luminat,cand hotii nu fura acumulatorii,in schimb stadionul este trist,bezna….

    0
    0
  3. Totul s-a facut dupa ureche,pe viteza,propagandistic….A disparut ultimul etaj,alte incaperi importante,au disparut camere tehnice,altele,se adapteaza acum cu ziduri daramate,mutate….Sistemul de incalzire,apa calda proiectat,nu a avut voie sa fie executat din ratiuni necunoscute…Era vorba de alt sistem de centrale termice si firma Termocontrol,s-a trezit ca trebuie sa execute cu totul altceva,decat in proiecte,macar ca a sesizat asta,la momentul respectiv…Ma rog..ieftin sa fie….Mars la executare….Multe lacune….Vor veni altele propagandistice….Modernizam,facem,dregem….Tehnodomusul ierneaza bine….Nici o treaba nu are….

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button