Live-text Liga I, etapa a 25-a: Gaz Metan Mediaș – UTA 1-2, final

Echipa fanion a Aradului mai are de disputat șase partide  din sezonul regulat al Ligii I (ediția 2020-2021), iar adversarul de astăzi este unul dintre cei doi aflați sub ea în clasament. De altfel, la Mediaș, UTA e chemată să o țină pe Gaz Metan sub ea, ca să nu mai vorbim că cele trei puncte ar purta-o foarte aproape de zona play-off. Dar, confruntarea ce începe la ora 12,30 e complicată pentru arădeni și prin prisma absențelor, toate cu caracter defensiv: portarul Iacob, fundașii Erico, Benga și Roumpoulakou, plus „închizătorul” Albu. Mihai Teja are un singur fotbalist pe margine, pe Roberto Romeo.

Formații probabile:

Gaz Metan: Buzbuchi – Moura, Baco, Yuri, Velisar –  Alceus, Junior – Chamed, Deaconu, Valente – Nițu. Pe bancă: Pleșca – Butean, Trif, Larie, Horșia, Oliveira, Morar, Sidi, Sarr. Antrenor: Mihai Teja.

UTA: Balauru – Peteleu, Melinte, Ilie, Shlyakov – Isac, Vorobjovas – Antal, Roger, D. Rusu – Petre. Pe bancă: Mociu – Tomozei, Roșu, Tescan, Buhăcianu, C. Rus, Hora, Voinea, Miculescu. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Horia Mladinovici – Mircea Grigoroiu și Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observator FRF:  Zoltan Szekely (Baia Mare)

Min. 1: A început meciul de la Mediaș, cu gazdele în alb și oaspeții în alb-roșu. Bate un vânt puternic în orașul sibian, gazonul nu arată foarte bine. În lipsa lui Rus și Iacob, căpitanul arădenilor este Cristi Melinte

Min. 1: GOL UTA! Isac a pasat lung poziție centrală, fundașii gazdelor se poftesc unul pe altul la balon, Buzbuchi iese și el greșit și Antal reia dintre ei, pe spate, în plasă, de la 15 metri

Min. 2: Gazdele reacționează imediat, Valente a pasat din stânga, mingea ajunge la Junior la marginea careului, acesta trage cu latul, Balauru reține fără mari probleme

Min. 4: Antal primește în dreapta, pasează în centru, Roger preia de lângă Yuri, dar își prelungește prea mult balonul și Buzbuchi intervine decisiv și reține balonul

Min. 8: Petre a fost lansat în adâncime de Antal, atacantul arădean încearcă să-l întoarcă pe Baco și să-și pună mingea pe stângul, dar alunecă. Degeaba utistul cere 11 metri, nu a fost vorba de așa ceva

Min. 12: Ocazie mare pentru UTA. Fază legată a arădenilor, Isac pasează în stânga, Rusu lasă balonul pentru învăluirea lui Shlyakov, rusul centrează pe colțul lung, unde apare Petre care reia cu latul, Buzbuchi repins de pe linia porții, apoi Isac finalizează greșit, cu pământul, din 6 metri

Min. 18: O nouă ocazie a UTA-ei. Isac pasează pe culoar, Yuri nu intervine corect, Roger pasează în stanga pentru Petre, acesta așează balonul cu capul pentru Peteleu, fundașul lateral trage din prima cu stângul Buzbuchi respinge și apoi Junior acordă corner

Min. 20: Minge în adâncime, Petre câștigă duelul în viteză cu Baco, dar trage pe colțul scurt de unde respinge Buzbuchi, în locul unei pase, ce-l lăsa singur cu portarul goală pe Roger

Min. 25: Antal pasează pe jos din dreapta, Petre deviază prea ușor balonul pentru a o trimite pe spațiul porții

Min. 33: UTA controlează tactic partida, arădenii nu riscă nimic în apărare și lasă impresia că pot crea pericol la poarta Gazului ori de câte ori au mingea

Min. 37: Gazul a avut trei faze fixe în careul arădean, la capătul ultimei dintre ele, Alceus reia spectaculos din foarfecă de la 7 metri ușor lateral dreapta, Balauru reține în doi timpi de la firul ierbii

Min. 43: Roger a executat previzibil o lovitură liberă de la 28 de metri, Buzbuchi reține fără probleme de lângă bara din dreapta sa

Min. 45+1: E pauză la Mediaș, UTA conduce meritat, ba chiar putea avea un avans mai mare pe tabelă după numărul de ocazii create

Min. 46: S-a reluat meciul la Mediaș, gazdele au făcut două schimbări: Sarr în locul lui Nițu, respectiv Butean în locul lui Moura

Min. 51: Mediașul domină clar începutul reprizei secunde, arădenii se apără cu tot efectivul și deocamdată nu au fost pericole la poarta lui Balauru

Min. 52: Deaconu centrează din stânga, Chamed reia cu capul la 2 metri de poarta arădeană

Min. 60: Pe o contră, mingea ajunge la Roger în 13 metri ușor lateral stânga, brazilianul trage în plasa laterală la colțul scurt

Min. 63: Schimbare la Mediaș: Teja forțează atacul cu Ze Manuel în locul lui Alceus

Min. 65: Dublă schimbare la UTA: Ies Petre și Antal și intră Hora și Buhăcianu

Min. 66: Baco e primul jucător avertizat al partidei după o ținere asupra lui Buhăcianu

Min. 70: Schimbare la Gaz Metan: Intră fostul utist, Morar, în locul lui Deaconu

Min. 71: După un atac prelungit al UTA-ei, Peteleu înțeapă balonul pentru Roger, care – însă – trage în blocaj din 11 metri

Min. 72: Ocazie importantă pentru gazde, la un atac în superioritate numerică, Ze Manuel a centrat din dreapta, Valente preia la colțul lung, dar trage tare, mult peste poartă

Min. 73: Schimbare la UTA: Iese Isac, care a făcut din nou un meci foarte bun și a intrat Roșu

Min. 75: Ilie intră tare, întârziat, la Sarr și e avertizat

Min. 76: GOL Gaz Metan! Din lovitura liberă rezultată după faultul lui Ilie, Chamed a centrat pe 6 metri, unde Yuri este lăsat singur singurel și trimite cu capul puternic î plasă, pe lângă Balauru

Min. 81 GOL UTA! Roger bate un corner din dreapta, Buzbuchi scapă balonul din mâini, Buhăcianu reia în Hora, dar mingea rămâne la atacantul arădean și acesta trage puternic, din întoarcere, din 7 metri și mingea merge în poartă cu toată opoziția lui Yuri

Min. 82: Ocazie de egalare: Corner al lui Morar, Yuri trimite cu capul de la 9 metri, mingea atinge bara din stânga lui Balauru în exterior

Min. 83: Schimbare la Gaz Metan: Iese Valente, intră Sambu

Min. 88: Buhăcianu trage în blocaj de la marginea careului

Min. 90: Dublă schimbare la UTA: Ies Rusu și Roger și intră Tomozei și Miculescu. Trei minute de prelungire

Min. 90+1: Galben pentru Ze Manuel, după un fault la Buhăcianu

Min. 90+2: După un aut de margine, Chamed câștigă duelul la cap cu Miculescu, apoi mingea ajunge în 6 metri, de unde Sarr se pregătea să reia în plasă, dar este contrat bine de Melinte. Arbitrii nu dau corner. Sarr protestează și e avertizat

Min. 90+3: Fluier final la Mediaș, unde UTA câștigă cel de-al șaptelea meci din deplasare în acest sezon și se apropie din nou de play-off. După cum s-a jucat în prima repriză, arădenii trebuiau să aibă un avantaj mai liniștitor, dar au știut să sufere și în partea secundă revenirea în joc a gazdelor și să înscrie din nou după ce au fost egalați