UTA Arad

Având defecțiuni de proiectare, arena „Francisc Neuman” nu putea scăpa nevătămată după furtuna de aseară! + FOTO




La cât prăpăd a produs vijelia de aseară, arena „Francisc Neuman” nu avea cum să scape „nepătată”. Din cauza unei erori de proiectare a stadionului de 14 milioane de euro al Aradului, în caz de de precipitații abundente, apa pluvială ajunge direct deasupra încăperilor de la demisolul arenei și apoi trece fără probleme prin tavanele false. S-a întâmplat deja de două-trei rânduri în toamnă și în iarnă și, bineînțeles, cu ocazia furtunii ce a „măturat” orașul nostru.

Câteva încăperi au fost pur și simplu inundate, cel mai afectat fiind și de această dată vestiarul echipei oaspete. Apă a mai ajuns și pe culoare și în holul mare ce duce spre teren, dar și în sala rezervată conferințelor de presă. La etaj, un tavan fals de la intrarea la tribuna VIP s-a prăbușit, angajații Recons fiind prezenți de la primele ore ale dimineții pentru a remedia defecțiunile.

Pe la stadion a trecut și viceprimarul Lazăr Faur, care, poate, îi sugerează odată șefului său, Călin Bibarț, să dea drumul de la buget celor aproximativ 50 de mii de lei, atât cât ar costa acel sistem de rigole ce ar rezolva problema infilitraților. Sigur, acum arena e în administrarea Recons, dar tot Primăria dă tonul investițiilor și până acum…liniște totală.

Nu mai departe de luna martie a acestui an, deputatul Sergiu Bîlcea atrăgea atenția asupra unor puncte ce ar trebui îndeplinite pentru ca „Francisc Neuman” să fie omologată pentru meciuri internaționale oficiale, chiar în această vară. „Un reprezentant al UEFA e așteptat în luna iunie la Arad, iar până atunci ar fi de rezolvat următoarele: definitivarea organigramei personalului de la stadion de către administratorul Recons, partea cu infiltrațiile la vestiare în urma precipitațiilor abundente, îmbunătățirea calității gazonului și funcționarea ca la carte a sistemelor de irigație și degivrare. Dacă toate acestea se vor rezolva până în vară, Aradul s-ar putea bucura din toamnă de meciuri oficiale ale echipelor naționale, până la urmă un lucru firesc la investiția făcută de autorități în stadionul Francisc Neuman”, declara Bîlcea la începutul primăverii.

Noroc că utiștii nu au trebuit să folosească astăzi vestiarele, iar cei de la  Recons sau Elena Zamfir, angajata clubului UTA la magazie, au avut timp să pună lucrurile în ordine. Mâine dimineață, „roș-albii” vor trece pe la stadion pentru a-și lua echipamentele sau materialele de lucru înainte de a pleca spre cantonamentul din Slovenia.








Articole de la JOHNNYBET



10 comentarii

  1. Stadion neterminat cu paduraru primar si peste 10 ani se va tot cârpi la el.
    Categ.UEFA 4 e o gluma nu exista.Gazon de tot rasul sonorizare de tot rasul banci de rezerve neincapatoare…iluminat cu pauze…vestiare cu apa…
    Mai trebuie 1 mil de euro pt invelisul exterior si cablajele pt televiziuni oare va putea fi instalat VAR-ul pe stadion fara cablajele lipsa?

    0
    0
    1. Gazonul e chiar un dezastru ,pe alocuri rădăcina e arsă (părțile arse trebuie înlocuite) poți să le irigi si así dai îngrășăminte și vitamine că nu se rezolva nimic. INCOMPETENTI SI INUTILI

      0
      0
  2. Bine că n-a fost zi de meci că pierdea cu 0-3, da nu scăpăm…100%. OARE CE TREBUIE SĂ SE MAI INTÂMPLE LA STADIONUL ĂSTA ca să intervină primăria si să rezolve toate defectiunile…alea multe?

    0
    0
  3. Cand am fost ca sa spalam scaunele,primaria si cei cu musca pe caciula, au dat vina pe noi,ca vezi Doamne,am folosit prea multa apa…Acum toti aceia,tac malc…Pe natura nu mai pot da vina…Ar trebui,in acest ragaz de pauza competitionala,sa fie rezolvate de urgenta toate macar aceste minime probleme(mari)…Cine???nu stiu…!
    Proiectantii si Tehnodomus si-au incasat „cascavalul”,fara penalitati sau returnari de bani….Apoi a preluat Drast co.,pe viteza si ieftineala..De aici incepand nu s-a mai respectat proiectul.Nu ii condamn neaparat pe ei,nu din cauza lor,doar ca,totusi,au avut un diriginte de santier care banuiesc ca stia foarte bine,de la fata locului,carpelile facute si neajunsurile….
    Cea mai mica problema ar fi gazonul,care se poate inlocui,pentru ca in cele din urma,tot asta va urma,imposibil altfel…Dar problemele de hidroizolatie sunt majore si nu prea vad cum s-ar putea rezolva usor…Nu se rezolva cu cateva zeci de tuburi de silicon,printre rosturile betoanelor de sub tribune…Chiar as fi curios de o pozitie oficiala din partea celor care AR TREBUI sa raspunda si sunt ferm convins ca nu o vor face….Jenant…Fara cuvinte…
    PS: sa nu mai spuna nimeni dintre noi,simpli suporteri si contribuabili,ca „ne facem de ras”,pentru ca nu noi ne facem ci cei din comenduire….
    Fenomenul e ca si un bumerang,doar ca fiecare isi acopera gunoiul sub coltul presului…Primaria a preluat stadionul cu mari carente,neterminat si l-a pasat tot intr-un serviciu intern,adica Reconsului,obligat-fortat…Cine scoate castanele din foc?Tot primaria,bineinteles,cand si cum…nu stim???Poate un rond de seara al lui Bibi..:-(((
    UTA este doar chiriasa pa stadion si pe bazele de antrenament,deci nu vad din ce cauza Elena si alti angajati ai clubului, sa fie pusi la evacuarea apei?…Daca eu,ca si chiras sa fiu al unui apartament,e treaba mea ca imi ploua in casa???
    Vom vedea „distractie” cu viitorul sport aradean tot mai evoluat..”aruncarea pisicii moarte in curtea altuia”..:-((((

    0
    0
  4. Proiectarea pare sa fie opera unor pensionari care, o temporara, nu le au cu cablajele , cu sisteme moderne de digitalizare. Ei știau de un cablu care merge de la mașină TV la sursa. Mai de paguba este execuția. De fapt e un cvasi stadion. Dacă vedem un adevărat stadion la marile echipe, nu are structura de fieratanie și ceva camere. E ca un moll unitar, solid, aspect arhitectural futurist, iar de dependințe nu mai vorbim. La noi apa de ploaie la parlament, la metrou, și de ce nu la stadioane. Echipele de asa zis constructori au un meșter și vreo 10 necalificați. Afara sunt la asa ceva 10 meșteri pe lucrare.

    0
    0
  5. Cum pana mea sa pui tavan fals in exterior ?? Frate ce ingineri au fost aici ? S-au spalat bani pe stadionul asta ca in orice lucrare din Arad,, rusineeeee

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button