Bulj redebutează în „El Clasico”, „galben-albastrele” sunt chemate să-și regăsească echilibrul pentru play-off!

Un sezon despre care s-a vorbit doar la superlativ până în urmă cu două-trei săptămâni riscă să se încheie ca și celelalte pentru FCC Baschet UAV Arad, adică un „bronz” național ce nu-i încălzește prea mult pe suporterii „galben-albastrelor”. Eșecurile la rând cu Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare, venite după prestații slabe, au obligat conducerea clubului să creeze șocul de la nivelul băncii tehnice. Și, dacă glonțul nu ar fi trecut aproape nici la meciurile cu Agronomia, Constanța sau Brașov, poate Jose Araujo ar mai fi primit o șansă, dar mutarea a venit, oarecum, natural. Cu atât mai mult cu cât sârbul Bogdan Bulj, „mantaua de vreme rea” a Aradului din ultimele sezoane, era liber de contract și dispus să revină „acasă”.
Noul „principal” al baschetbalistelor arădene și-a început treaba luni seara și vineri, de la ora 16, va redebuta cu ocazia vizitei lui CSM CSM Târgoviște. Vorbim despre „El Clasico” altor vremuri, care acum a devenit important doar pentru echipa de pe Mureș, care trebuie să-și regăsească echilibrul înainte de a-și juca totul în play-off. Dacă ne uităm strict pe ierarhie, duelul de mâine se anunţă dezechilibrat. Aradul ocupă locul 3, cu 37 de puncte, iar formaţia din cetatea Chindiei abia poziţia a 10-a, cu 26 de puncte. Totuşi, ultima prestaţie a trupei lui Cătălin Tănase, acel 68-76 cu liderul Sepsi, după o evoluţie foarte bună a gazdelor, poate fi un semnal serios de alarmă pentru „galben-albastre”. Experimentatele Stoenescu, fostă jucătoare la Arad şi Irimia sunt cele mai importante nume din tabăra CSM-ului, care nu are nimic de pierdut la Polivalenta arădeană. Dimpotrivă, doar de câștigat.
Evident, mâna lui Bulj se va vedea în play-off, cu toate că Hadzovic, Akathiotou sau Nagy au lucrat și sezonul trecut cu tehnicianul sârb. Până una alta, aseară s-a tranşat şi lupta pentru primul loc după sezonul regulat al LNBF, Sepsi câştigând autoritar restanţa cu CSM Satu Mare, 88-60. Prin urmare, la finele sezonului regular, se respectă raportul de forţe al ultimilor ani, cu Sepsi, Satu Mare şi Arad protagoniste în lupta pentru medalii, exact în această ordine. După jocul de mâine cu Târgoviștea, FCC-ul mai are de jucat un meci înainte de play-off, pe terenul fetelor din Alexandria, de pe 23 martie.

