Fotbal judetean

Victoria Felnac a legat cea mai lungă serie de victorii din turul Ligii a IV-a! Bătrân: „Când atitudinea a fost la cote înalte nu a contat adversarul”




Câștigătoare a Cupei României (faza județeană) în vara lui 2022, Victoria Felnac a avut o altă satisfacție la finele stagiunii 2022-2023. A fost echipa ce a decis campioana județeană în cel de-al treilea minut de prelungire al meciului de la Pîncota, cu Unirea Sântana. Socodorul a profitat de remiza semnată de Dan Morariu, a promovat în premieră în Liga a 3-a, pe mâna formației lui Lucian Ciba, care și în noua stagiune se află implicată la vârf. La finele turului Ligii a IV-a Arad e a cincea forță, la doar 6 puncte de vârf  și un palmares pozitiv în fața celorlalte forțe ale campionatului.

Bătrân: „Mulțumiți de parcursul general al echipei, punctul de cotitură – dușul rece de la Sebiș”

VI-FE le-a bătut pe Curtici și Sântana, a remizat cu Viitorul și a pierdut doar cu Păulișana Păuliș. Eșecul cu vicecampioana de toamnă a venit în runda inagurală, „roș-albii” având – de altfel – un start prost de sezon, căci a venit și eșecul interncu CS Beliu. Semnul revenirii a fost dat la Sânleani, cu 2-2 în fața echipei ce iernează pe primul loc, după care au mai urmat doar două sincope. Prima poate fi numită chiar un „șoc”, 0-4 pe terenul nou promovatei din Sebiș, iar a doua s-a consemnat chiar înainte de vacanță. În restanța din etapa a 5-a a ieșit un 2-2 la Macea, formație ce nu se mai antrenase de două săptămâni. Felnăcanii au însă marele merit de fi legat cea mai lungă serie de victorii din campionat, 7 la număr între etapele 8-15 (într-una a stat ca urmare a numărului impar de echipe). Între aceste succese s-a numărat și un sec 4-0 cu Sântana, la Horia, meci după care „uniriștii” l-au schimbat pe Radu Anca cu Adi Abrudean. „Din capul locului trebuie să spun că suntem în obiectiv, așadar nu ne putem decât declara mulțumiți de parcursul general al echipei. Sigur, am pierdut neașteptat niște puncte prețioase, cum ar fi cele cu Beliu, Sebiș și Macea, dar, pe de altă parte, băieții s-au autodepășit în fața unor formații precum Curtici, Sântana și chiar Viitorul. Cu toate că în fața actualului lider am condus cu 2-0 și am primit golul de 2-2 cu două minute înainte de final, dacă eram puțin mai atenți…Pentru noi punctul de cotitură al turului a fost dușul rece de la Sebiș. După acel meci, antrenorul Lucian Ciba și băieții au avut reacția pe care o așteptam de la ei, am legat acele șapte victorii ce ne-au dus în plutonul ce conduce clasamentul. Sigur, ar fi fost și mai bine dacă am fi bătut-o și pe Macea și am fi terminat anul pe locul 3, doar că echipa și-a pierdut din concentrare la ultimul meci înainte de vacanță. Aici am avut noi de pierdut la atitudine. Când ea a fost la cote înalte nu a contat ce adversar am avut în față, când ne-am crezut mari și tari am primit lecții. Dar, repet, una peste alta, suntem mulțumiți, cu atât mai mult cu cât am jucat aproape toamna fără Sorin Leucuța, unul dintre transferurile importante pentru atacul nostru. Prin joc, dar și calitatea individuală a unor jucători am compensat absența lui Sorin, avem cel mai bun atac din campionat, când în sezonul trecut am excelat, de exemplu, la capitolul apărare. Nu obișnuiesc să remarc pe cineva anume, dar când e vorba despre tineri fac o excepție. Chiar m-a impresionat Alexandru Mitu, jucător împrumutat de la UTA, dar i-aș remarca și pe Sebastian Buz și Andrei Bonchiș. Ambii sunt felnăcani de loc, au 16 ani, țin pasul cu pregătirea la prima echipă și au multe realizări în competiția de juniori, sub comanda lui Alex Sabău. Dar, suntem mulțumiți și de cealaltă grupă de copii, pregătită Andzey Longer”, afirmă Marius Bătrân, președintele Victoriei Felnac, care a absolvit recent și cursul de Introducere în analiză video și scouting, organizat de Academia Națională de Fotbal.

Concluziile anului se trag sâmbătă: Puie și Merca se despart de Felnac, Ciba și-a luat timp de gândire

Campania de primăvară se anunță una pe muchie de cuțit la vârful Ligii a IV-a Arad, iar Victoria e una dintre echipele ce se vor bate pentru fiecare punct. „Noi, ca și conducere, avem datoria să facem o echipă cât mai competitivă, doar că azi când vorbim avem o mică problemă. Din păcate, antrenorul Lucian Ciba ne-a comunicat că ia în calcule să facă un pas înapoi din pricina unor probleme de sănătate. Ne-ar părea să se întâmple asta, este de 5 ani la Felnac și am avut rezultate bune împreună, sperăm ca sâmbătă, cu ocazia întâlnirii de final de an cu întreaga echipă să nea dea o veste bună. În funcție de asta, ne vom calcula următorii pași. Ceea ce pot spune acum este că ne despărțim de Dan Puie și Alec Merca, pentru că ambii nu pot veni cum ne-am dori noi la antrenamente. Este clar că trebuie să aducem ceva în locul lor, în special un mijlocaș central, dar și încă unul-doi juniori. Ne bazăm și pe revenirea pe teren a lui Sorin Leucuța, sperăm să-și reia pregătirea cu echipa pe finalul lunii ianuarie sau la începutul lui februarie, când vom decide să ne întoarcem la treabă. Dar, până atunci, vrem să ne achităm față de băieți, sâmbătă, la petrecere se va trece și pe la casierie. Meritul pentru stabilitatea de la club este al autorităților locale, al primarului Ionică Malița și al vicelui Florin Brie, dar și alți parteneri, dintre care i-aș aminti pe Side Group și Struct AGG. Împreună mergem mai departe cu speranțe într-un an 2024 și mai bun și un retur ca și protagoniști. Vom vedea ce înseamnă asta, noi am jucat și vom juca la victorie fiecare meci, acum ce vom reuși rămâne de văzut. La prima vedere, Viitorul și Sântana par a avea ceva în plus față de noi, restul echipelor din Top 5, dar prevăd meciuri tari, echilibate, chiar și cu alte echipe din campionat. Cât despre Felnac, orice poziție între 1-5 este binevenită, ar însemna să ne îndeplinim obiectivul”, mai susține Bătrân.

Bronz național pentru fetele de la judo

În anul 2023, numele comunei Felnac a ajuns și pe harta judo-ului românesc prin Dayana Rusu și Melania Stoica. În luna iulie, cele două sportive au obținut medalii de bronz la campionatele naționale U12, de la Bacău, iar autoritățile felnăcane au ținut să le premieze. Însoțite de antrenorii Iosif Szilyer și Daniel Voina, dar și de părinți, Dayana și Melania au fost în biroul primarului Ionică Malița, care le-a felicitat personal, dar le-a oferit și diplome de merit, flori și o sumă simbolică de bani. Mai mult, cele două judoka au fost, alături de elevii premianți din Felnac, la o tabără școlară. ”Ați făcut întreaga comunitate felnăcană mândră de rezultatele voastre, vă mulțumim pentru asta și vă promitem sprijinul nostru necondiționat și de acum înainte”, a fost mesajul lui Malița.

Alex Pasăre e golgheterul lui VI-FE

Lotul folosit de Victoria Felnac în prima parte a sezonului 2023-2024 fost format din: Florin Rusu, Slagian Nichici- Mădălin Tomuț, Migricel Istin, Cristian Tugulescu, Andrei Mocan, Robert Drîglă, Laurențiu Olariu, Alexandru Mitu, Sebastian Buz, Alec Merca, Silviu Măgulean, Dan Morariu, Gheorghe Lasc, Sorin Leucuța, Alexandru Pasăre, Petre Rădulescu, Ioan Beracko, Andrei Bonchiș și Dan Puie.

Echipa a înscris cele mai multe goluri în primele 14 runde stagionale – 53, principalii marcatori fiind: Pasăre – 15, Lasc – 12, D. Dancă și Mitu – câte 9, Drîglă și Tomuț – câte 6 și Rădulescu – 5. Trebuie – însă – menționat că în calcule sunt luate și meciurile de Cupă, competiție în care Felnacul a ajuns în sferturi.








Articole de la JOHNNYBET



2 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button