Fotbal judeteanGlorii arădene

Adrian Lucaci, al treilea candidat la şefia AJF-ului



adi lucaci 2Asta nu înseamnă că este şi al treilea în ordinea din gândurile alegătorilor  care vor hotărî la începutul lunii februarie cine va fi pe următoarea perioadă de patru ani, în fruntea AJF-ului.De la început doresc să transmit cititorilor că orice speculaţie despre o eventuală taxă de propagandă sau încercare de împăcare a mea cu Adrian Lucaci ( se cunoaşte deja  cazul) va fi nefondată. Sportarad nu pretinde nicio taxă de publicitate electorală, iar în cazul meu admiraţia pentru munca depusă de  către Adi în  Comisia din care face parte rămîne aceeaşi. Eu am fost cel care a renunţat la  revenirea în funcţia de observator şi îmi voi menţine hotărârea  atâta timp cât  vor conduce persoanele actuale.

Adrian Lucaci s-a născut pe data de 28 iunie 1966 la Arad şi ocupă în prezent funcţia de Preşedinte al Comisiei de Competiţii a AJF Arad.

A jucat fotbal în ligile I şi a II-a la Steaua, Sportul Studenţesc, UTA şi U Cluj, respectiv Rapid Arad.

 I.H. : Ce  te-a determinat Adi să candidezi?

 

A.L. :  Am constatat că în activitatea instituţiei în care am lucrat 4 ani, conducerea s-a ghidat după principiul nu  contează ce am realizat , contează pe cine am în spate. Eu voi căuta să mă ghidez  , dacă voi fi ales după, principiul „ să fii competent, corect şi echidistant”.

 

În aceşti patru ani care au trecut au existat numeroase decizii contradictorii în care au fost prezente inconsecvenţa, incoerenţa şi inconstanţa  care au determinat ca nemulţumirile să se adune.Dacă cineva ajunge la conducerea unei instituţii ar trebui  să acţioneze în aşa fel încât sistemul de funcţionare al acelei instituţii să se îmbunătăţească , să progreseze, să fie mai bun ca cel precedent. Din păcate, la noi, am constatat că s-a urmărit mai mult îmbunătăţirea propriei imagini şi a interesului  personal.

 Angrenarea energiilor şi a personalului AJF în activităţi nu foarte agreate de către majoritatea afiliaţilor precum proiectul Femina au dus la un  eşec lamentabil. S-a neglijat activitatea curentă a AJF-ului . Afiliaţii nu au avut nimic de câştigat în urma delelgaţiilor preşedintelui în diferite ţări, în domeniul acestui proiect.Ca şi conducător, ca şi manager sportiv  trebuie să te implici zi de zi, oră de oră în activitatea AJF.

 Necunoaşterea regulamentelor, a statutului AJF, lipsa de decizie, implicarea  cu luări de decizii greşite  toate la un loc îi determină  la un moment dat   pe oamenii cu care ai plecat într-o echipă managerială, să-şi piardă încrederea în tine. Ajuns în postură de conducător eşti obligat să urmăreşti trei direcţii principale:

-realizarea obiectivelor propuse

-să fii profitabil în plan financiar

-cel mai important, gradul de satisfacţie a celor cu care lucrezi să fie ridicat.

Din punctul meu de vedere nici una dintre aceste trei ţinte nu au fost  atinse.

Ajf-ul actual nu dă impresia că este condus de cineva , iar  când această impresie a existat , direcţia s-a dovedit  a fi greşită. De multe ori am dorit să renunţ , să părăsăsesc activitatea din AJF , neavând susţinerea necesară în ceea ce  am dorit să fac şi să finalizez.

 

 I.H. : Cum ai găsit AJF-ul când ai accpetat să intri în acest sistem?

 

A.L. : În momentul sosirii mele la AJF Arad  , am preluat funcţia de  Preşedinte al Comisiei de Competiţii de la actualul preşedinte Dorel Cura care a fost predecesorul meu.Am constatat cu stupoare grave nereguli în compartimentul legitimări. Un jucător a jucat  astăzi la o echipă, mâine  la altă echipă. Am găsit jucători cu cu dublă şi triplă legitimare, la 3000 de jucători  au existat 4000 de legitimaţii.Sistemul , total nefuncţional a trebuit să fie reconceput şi implementat un alt sistem de evidenţă. Am început să-l imbunătăşesc treptat începând cu anul 2011, actualmente fiind funcţional, iar în viitoarele  3-4 luni va fi finalizat complet.

I.H.: Deja intrăm în altă zonă a răspunsurilor,pentru că urma întrebarea obligatorie: enumeră câteva obiective din paltforma-program a ta

 

A.L.: -Crearea unui cadru  general care, prin respectarea statutului  şi regulamentelor frf si ajf, prin eficientizarea si dinamizarea managementului asociatiei  să ducă  la indeplinirea obiectivelor strategice propuse in functie de resursele financiare disponibile. Doresc ca modalitata de lucru să se evidenţieze prin corectitudine, disciplină, competenţă în luarea deciziilor ,egalitate de şanse, echidistanţă, în toată activitatea desfăşurată la AJF.

       -Finalizarea  implementării programului informatic de evidenţă şi gestiune electronică în toate activităţile curente de la AJF la nivel de comisii de specialitate precum şi în rândul afiliaţilor . Aceştia vor beneficia de foarte multe informaţii privind evidenţa avertismentelor, eliminărilor, penalizărilor, privind competiţiile etc… şi vor avea posibilitatea  de a face transferuri, legitimări sau chiar plăţi către AJF cu ajutorul computerului.

În maximum un an, scopul meu este ca , la nivel de liga a IV-a, raportul arbitrilor  şi să se poată face online chiar la stadion , în acest caz stadioanele fiind dotate cu internet şi calculatoare ( asupra acestui proiect de finanţare vom reveni). AJF Arad are în acest moment un program informatic ce ar putea fi implementat la nivel naţional printr-o transparenţă totală privind competiţia sportivă şi evidenţa jucătorilor.

          Regândirea campionatului  judeţean de juniori A  după alte criterii:

             -creşterea numărului de echipe de juniori

             – posibilitatea  echipelor    din  ligile a 5-a şi a 6-a să-şi formeze echipe de juniori şi să  participle alături de cele din liga a 4-a ,la juniori A

             -creşterea numărului de echipe de seniori participante în liga a 5-a la aprox. 42-48 de echipe şi gruparea lor pe trei serii geografice.

              – creşterea numărului de echipe la liga a 6-a chiar dacă acestea nu dispun toate de  terenuri omologate. Ele vor putea  evolua în turnee desfăşurate pe unul, două , trei sau patru terenuri existente.

 

 I.H. : Care este părerea ta despre relaţia AJF- Comisia Judeţeană a Arbitrilor şi ce vei face dacă vei fi ales?

 

A.L.:  Din punctual meu de vedere, aşa cum nici relaţia dintre preşedintele AJF şi majoritatea conducătorilor de cluburi nu a funcţionat corespunzător, aşa nici relaţia  acestuia cu CJA nu a fost  în regulă. Deşi CJA  Arad este o comisie independentă, ea este subordonată AJF-ului şi implicit preşedintelui AJF.

– În anul 2010 s-a plecat pe ideea că  la CJA ar trebui să schimbe mentalitatea arbitrilor. Prin venirea lui Claudiu Tripa cu idei noi s-a căutat să se restructureze din temelii activitatea CJA prin infuzie de arbitri tineri, oameni curati cu  o mentalitate nouă şi sănătoasă.Lipsa de colaborare dintre AJF si CJA a dus încet ,încet la crearea unei rupturi care s-a amplificat după o perioadă  lungă,  în care arbitiri nu şi-au primit baremurile  deşi , aşa cum ştiam noi, majoritatea cluburilor au virat banii. 

Au existat cluburi care au fost păsuite cu plăţile( amenzi, taxe , baremuri de arbitraj) în detrimentul altora care au plătit la timp .

Această indisciplină financiară a dus la un moment dat ca AJF-ul să intre într-un  colaps financiar pe o perioadă destul de îndelungată, chiar dacă în sezonul 2012-2013 s-au înregistrat încasări record. Eu voi veni cu propunerea ca baremurile de arbitraj şi cele ale observatorilor de arbitri să fie virate într-un cont al CJA, administrat de viitorul preşedinte  al Comisiei Judeţene a Arbitrilor.

Ar mai fi multe de spus, promit că voi reveni cu alte declaraţii dacă mă vei mai invita.

 

I.H. . Mulţumim Adi şi baftă!

 A.L. :Mulţumesc şi eu.

 

Ioan Hamza






Articole de la JOHNNYBET



Un comentariu

  1. bravo sa vina lucaci si asa nu se vor mai da omologari la echipe gen taut semlac care au teren fff mic si nu trebuia sa aibe drept de a juca

    0
    0
    1. ma papagalule auzi ca teren mic la semlac 110 metri pe 65 metri macar ai fost sa vezi baza aia noua si cu nocturna? tu de semlac te iei ca baza sportiva?

      0
      0
  2. succes Adi esti cel mai competent dar dupa cum tu ai spus nu conteaza ce faci conteaza pe cine ai in spate va fi foarte greu ,dar poate vor gandi de doua ori altii inainte sa voteze si se vor destepta

    0
    0
  3. Scriu aceste randuri nu pentru a lua apararea tatalui meu, a trecut prin multe si de aceea este calit in astfel de lupte. Ma deranjeaza foarte mult ca acest interviu, care trebuia sa fie o prezentare a domnului Adrian Lucaci, a devenit un cadru perfect pentru domnul Lucaci de a defaima imaginea tatalui meu. Multumesc domnule Hamza ca ati observat acest detaliu la inceputul interviului si ati schimbat directia subiectului.
    Sigur, cand esti in interiorul unei organizatii vezi foarte bine ce poate fi imbunatatit, dar este o lipsa de caracter sa lovesti in cel care ti-a oferit aceasta sansa de a contribui la imbunatatirea fotbalului judetean. Intrebarea mea este de ce nu ati plecat dupa 2 ani daca ati vazut ca lucrurile nu merg, nu din interes personal ati ramas in continuare? Personal am avut tot respectul pentru dumneavoastra deoarece ati lucrat in multe proiecte alaturi de tatal meu. Chiar daca domeniul fotbal este un domeniu la care eu am renuntat demult si nu ma intereseaza pentru ca nu am avut calitatile necesare, de fotbalist sau arbitru, nu pot sa stau deoparte cand vad ca persoane pe care tatal meu i-a adus in echipa lui acum au devenit foarte vehementi impotriva celui care le-a dat sansa sa se afirme, si care probabil erau in afara acestui subiect acum daca nu li se oferea aceasta sansa. Multe lume stie ce fel de om este tatal meu (a fost prea bun cateodata si acest lucru s-a intors impotriva lui). Multumesc celor care au citit aceste randuri,

    0
    0
    1. Din ce am citit in comentariul d-voastra,va deranjeaza faptul ca un angajat tinde la o avansare in functie!
      Poate si d-l Lucaci o sa-i ofere tatalui d-voastra o functie in cadrul AJF in cazul in care ar castiga alegerile!
      Cat despre realizarile in mandatul d-lui Cura sunt asemanatoare cu cele ale d-lui Mircea Sandu in fotbalul romanesc!
      Sper sa nu fi jignit pe nimeni,dar eu din punctul mei personal de vedere,asa vad lucrurile!

      0
      0
      1. Multumesc pentru atentia acordata mesajului meu. Nu spune nimeni ca nu poate sa candideze domnul Lucaci sau ca ma deranjeaza lucrul acesta,competitie inseamna motivatie,motivatie inseamna evolutie. Eu am fost deranjat de felul cum o face. Repet, acest interviu a fost folosit ca un mijloc de a defaima imaginea tatalui meu. Domnul Lucaci ar fi trebuit sa-si prezinte programul si obiectivele intr-o maniera profesionista asa cum sustine ca va conduce Ajf-ul. Va rog sa cititi articolul de astazi al tatalui meu oferit unui ziar local si sa observati ca nu a atacat pe nimeni,desi poate era indreptatit sa o faca. multumesc pentru intelegere.

        0
        0
      2. Moral vorbind,aveți o oarecare dreptate,in sensul ca nu trebuia sa-si facă campanie pe nerealizările altora, in schimb nu credeți ca toate acestea trebuiau spuse de cineva intr-o bunazi?
        Dar probabil d-l Lucaci,cunoscând principiile din România si anume ca dacă ești corect si vrei sa faci ceva bun,dacă la șeful nu-i place,a 2-a zi nu mai ai pâine la copii si atunci normal ca a așteptat momentul prielnic sa poată sa facă publice toate acestea!.
        Tind sa afirm ca si ruptura cu comisia de arbitrii a fost cauzată tocmai ca nu au avut „prieteni” comuni sau mai corect spus nu au dansat cum s-a cântat de la AJF!

        0
        0
  4. Dl Lucaci a fost un colaborator al lui Cura. Aratand ca au fost multe nereguli arunca si asupra dansului o imagine,ca a stiut de situatie si s-a complacut in ea.Ideile dumnealui sint bune,dar cine l-a oprit sa le aplice : sa informatizeze delegarile,rapoartele,transmiterea informtiei ,sa creasca transparenta muncii sale ? Sa nu aduc aminte de conflictul cu dfl Hamza ! Nu aveau cei de la sate PC ? Sa fim seriosi ! Apoi „venirea dlui Tripa cu idei noi” a produs si scandaluri de arbitraj de rasunet. Nu cred ca la arbitri s-a vazut vreun progres,dincontra !.Avem majoritatea arbitrilor fara perspectiva,nu s-a promovat nimica,in ligile superioare !. Ca o parere, cand esti venit din sistem este cam rusinos sa dai in cei dedeasupra ta,acuma,inainte de alegeri,ca au fost slabi,asta o puteai face tot timpul si inainte,dar te-ai complacut sa ramai acolo. pentru ce ? repet dl Lucaci este o persoana respectabila,un om instruit,fata de ce exista in lumea fotbalului (mai ales local),poate fi ales,poate aduce ceva nou,dar discursul sau ramane unul trist,de participant la ceva rau,la caree tu ai tacut pina acum. Ii urez succes !

    0
    0
  5. Pacat ca echipa ce a condus AJF patru ani nu a ramas unita la alegeri si sa propuna afiliatilor continuarea si imbunatatirea proiectelor de modernizare incepute cu aceleasi persoane din conducere. Parerea multor conducatori este ca toti candidati sunt potriviti pentru functiile ce le au acuma. Cura nu are cum sa fie inlocuit de unul dintre cei doi contracandidati pentru ca nu au imaginea si conexiunile cu lumea fotbalului pe care le are fosta glorie a UTEI.
    Lucaci are proiect bun pentru un AJF din Germania, unde banii sunt bugetati si toti sunt constiinciosi si isi platesc la timp obligatiile. La noi, majoritatea cluburilor nu stiu daca au bani sa se deplaseze la urmatorul meci. Taind in carne vie cum ar dori Lucaci, s-ar injumatati numarul afiliatilor in doi-trei ani.
    Atacurile la persoana lui Cura nu ii vor ajuta pe Buica si Lucaci sa obtina fotoliul.
    Cura va trebui dupa alegeri sa-si aleaga alti colaboratori, lupii tineri promovati de el acum patru ani si-au muscat stapanul care le-a dat sa manance.
    Cine l-a sfatuit pe Lucaci, se pare ca l-a sfauit prost sau acesta doreste sa plece de la AJF dupa alegerile pe care le va pierde saptamana viitoare.

    0
    0
  6. daca domnul Lucaci si-a descoperit acum aura de om bun si binefacator el stand neputincios attaia ani vazand aceste mizerii,putea linistit sa intre in greva foamei sau sa mearga in somalia,nu trebuia sa stea sa manance din palma celorlalti si aucm sa-i improstie cu noroi,singurul meu sfat pt domnul Lucaci este ca acum antidepresivele sunt reduse cu 40%….

    0
    0
  7. Ma intreb oare de unde stii chestia cu depresivele . Daca tu folosesti nu inseamna ca toti trebuie sa foloseasca asa ceva . Odata trebuia sa se sparga si BUBOIUL ala de acolo si cineva sa spuna ma fratilor uite ce se intampla . Dar daca omul vorbeste se pare ca deranjeaza prea multa lume . Cei deranjati or fi din cei care profitau de pe urma neregulilor . Ma intreb domnule Dorin tu de unde ai aparut ca nici macar nu stiam ca existi . Acum brusc ai devenit un vasnic aparator al tatalui .

    0
    0
  8. Hai sa ne aducem aminte cum a iesit Cura presedinte . A fost un razboi tot in 3 Toderici Salajean (fi iertat) si Cura . Iar in turul doi au ajuns Cura si Toderici . Cura avand si sprijin politic. Sforile s-au tras in asa fel incat sa nu iasa Toderici iar votantii lui Salajen au fost indemnati sa voteze Cura . Orice numai sa nu iasa Toderici . Va spun eu atunci daca Buica candida la presedinte castiga din prima . Acum va fi marele pierzator atat la presedinte cat si la vice . ce sa-i faci daca sa schimbat omul .

    0
    0
  9. Din moment ce CURA a anuntat ca il va pune pe TEODORICI
    Seful arbitrilor,sansele lui de-a cistiga PRESEDINTIA sint NULE.
    Imi pare rau d-le CURA dar ti-ai facut-o cu mina ta.. Cel putin
    daca nu faceai publica numirea lui TEODORICI.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button