Livetext : Șoimii Pîncota – ASU Poli 0-3, final

Miercuri, ora 17, stadion Oto Greffner,gazon bun, timp închis, spectatori 300.

Pîncota: Oprea – Stelitano, Ianc, Dulap, Vulpe, Sarr – Stoichițoiu, Taider, Copilescu, Farcaș–  Mitu. Rezerve: Horvath, Ursoi, Pătrașcu, Stavarache

ASU: Al. Constantinescu – Motreanu, Telescu, Todorov, Taub – D. Constantinescu – Birău, Blănaru, Vucea, Ghinescu – Bădăuță. Rezerve:  Mitrea, Gălan,  Bilia,  Mărgărit,  Niță,  Teuț.

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – George Fridl (Comănești-Bacău), Jozsef Peter (Sfântu Gheorghe). Rezervă: Alexandru Bălan (Deva).

Observatori FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).

A început partida de la Șiria, sunt aproximativ 100 de fani timișoreni, organizați într-o frumoasă galerie.

Meciul e echilibrat deocamdată, gazdele joacă ultra defensiv, cu niciun atacant de meserie. Din minutul 9, la Pîncota evoluează Ursoi în locul lui Stelitano, care a intrat pe teren accidentat și nu a putut continua.

ASU joacă cu fundașii la mijlocul terenului, Pîncota se apără superaglomerat. La una din rarele ocazii în care au ajuns la 30 de metri de poarta lui Al. Constantinescu, Mitu a șutat slab și portarul oaspeților a reținut fără probleme.

În minutul 25, Telescu a tras din 10 metri lateral dreapta pe lângă colțul scurt

În minutul 29, Birău a tras de la distanță, balonul a trecut de puțin pe lângă

În minutul 32, Taider preia cu pieptul la 27 de metri de buturile adverse, trage puternic cu stângul, exact în brațele lui Constantinescu

Blănaru e avertizat pentru simulare în careu (min. 33)

În minutul 38, Mitu a bătut o lovitură liberă de la 32 de metri pe colțul lung, unde Al. Constantinescu a ajuns și a reținut cu precizie.

În chiar minutul 45, Blănaru a scăpat în viteză, a pătruns în careu pe stânga, dar și-a prelungit balonul în aut de poartă.

Pîncota încheie în premieră o repriză în acest campionat la egalitate: 0-0

S-a reluat meciul la Șiria. ASU  făcut două schimbări: Niță și Bilia, în locurile lui Vucea și Ghinescu

În minutul 53, Taub a centrat de pe stânga, dar Dulap a intervenit decisiv în 6 metri în fața lui Bădăuță

În minutul 55, Vulpe a văzut galbenul

Pe o contră, în minutul 57, Taub a centrat de pe stânga, balonul a ajuns la Bădăuță la colțul lung, care a trimis din alunecare în plasă, cu toată opoziția lui Oprea

Bădăuță a tras de la 14 metri, Oprea a respins de la colțul scurt

Bilia a tras de la 25 de metri puțin peste (min. 67)

Schimbare la ASU, ultima: Mărgărit a intrat în locul lui Blănaru

În minutul 75, ASU Poli și-a majorat diferența. Birău a centrat din corner, iar Telescu a trimis imparabil cu capul sub transversală din numai 5 metri

Oprea s-a accidentat la coaste și e înlocuit cu Horvath între buturile Pîncotei (min. 78)

În minutul 82, s-a făcut 0-3. Taub a centrat de pe stânga, Horvath a scăpat balonul din mâini și Niță a punctat din apropiere

În minutul 83, Stoichițoiu a luat cartonaș galben, iar în același minutu, Niță a reluat cu capul puțin pe lângă după centrarea lui Bădăuță

În cel de-al doilea minut de prelungire, Vucea a cenrrat, iar Mărgărit a reluat cu capul în brațele lui Horvath, care de data asta reține balonul.

Fluier final: 0-3 la Șiria