Alte sporturi

Arădeanul Sorin Mîneran, din nou campion la Maratonul București

Cel mai bun timp al unui sportiv român la Maratonul București a fost reușit de arădeanul Sorin Mîneran, care cu 2 ore, 30 de minute și 22 de secunde s-a clasat pe poziția a cincea și a fost declarat campion național pentru al treilea an consecutiv.

Atletul kenyan James Barmasi Kiptum, în vârstă de 32 de ani, a câștigat duminică ediția a noua a Maratonului București, el trecând linia de sosire din Piața Constituției în 2 ore, 15 minute și 5 secunde. El a fost urmat pe locurile doi și trei de alți doi sportivi din Kenya, Edwin Kiplagat Kitum (02:16:52) și Patrick Kiprono Kimeli (02:18:36).

Un alt arădean, Roland Unterweger (legitimat la CSU Arad) a ocupat poziția a 16-a cu timpul de  02:50:54.