9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Teamul lui Roșca, mai bun în amicalul liderilor: Național Sebiș – Crișul Chișineu-Criș 1-2

Astăzi, terenul din Prăjești a găzduit o partidă amicală între două dintre cele mai bune formații arădene. Este vorba despre liderii din C4, respectiv Liga a IV-a Arad, încheiat – oarecum – cu un rezultat surprinzător. Câștig de cauză au avut elevii lui Mihai Roșca, după ce rezultatul pauzei a fost 1-1.

După un început bun al gazdelor, încununat cu golul din minutul 6 al fundașului Bârsănel (reluare în plasă după ce Mucha respinsese lovitura sa de cap) și o ocazie mare a lui Velici, oaspeții au echilibrat treptat jocul și au egalat. Era minutul 38, când Jichici a înscris cu capul, din 6 metri, după un corner bătut de Ciornei. Același Jichici a mai avut o „foarfecă” spectaculoasă din interiorul careului și un șut din afara careului, dar ambele au trecut pe lângă poartă. Modan și Ciornei au avut și eu șuturi bune înainte de odihnă.

În repriza a doua, pe fondul schimbărilor făcute, meciul a mai scăzut din intensitate, iar ocaziile s-au rărit și ele. Înainte de asta, Modan a făcut repede 1-2, după ce a scăpat din marcajul lui Suciu și a găsit colțul lung al porții adverse. Ex-ul Clej a ratat monumental egalarea cu capul din careul mic, însă și Lung a avut o șansă bună de gol pentru ai săi.

La 1-2, sebișenii bifează al doilea eșec în amicale (precedentul s-a conturat sâmbăta trecută la Timișoara: 0-3 cu ACS Poli). „Oaspeții noștri s-au acomodat mai bine la condițiile de joc. Au înțeles că nu se putea juca pe acea suprafață înghețată cu pase repetate pe jos. Deseori, au jucat lung pe cele două vârfuri, care au multă calitate și, astfel, ne-au surprins. Până la urmă, a contat antrenamentul, mai mult cu caracter fizic în aceste condiții de joc. Este bine că nu ne-am accidentat, iar de miecuri toți jucătorii pot începe la capacitate maximă minicatonamentul de 10 zile, de la Sebiș”, spune Călin Cojocaru, manager și antrenor la Sebiș.

Crișul începe bine și anul 2017, continuând seria de 15 succese consecutive din meciurile oficiale. Chiar și fără Raul Ember, care a decis să nu mai continue la Criș, liderul din Liga 4-a a arătat un fotbal bun la Prăjești. „Am făcut exact ceea ce trebuia să facem la acest amical. Atât ca și efort și implicare, dar și partitură tactică. Rezultatul are mai puțină importanță acum, nu se poate spune că avem deja față de Liga a 3-a dacă am bătut Sebișul în amical.  Avem încă destulă treabă în campionat, toate echipele vor juca cu ambiție cu noi în retur”, a punctat și Mihai Roșca, antrenorul Crișului. Miercuri, Crișul își va măsura forțele, la Salonta, cu divizionara secundă, Luceafărul Oradea.

Național Sebiș: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Bârsănel, Moise – Avramescu, Fuchs – Săulescu, Iuga, Cocină – Velici. După pauză au mai intrat: Siminic, Suciu, Basic, Ciocan, Clej, Mihuța, Susan, Samoilă, Tulcan.

Crișul Chișineu-Criș: Mucha – Ciornei, A. Pavel, Lung, Jude – Borșa, Turcuș, Jichici, Fl. Gâlcă – Al. Mihai, Modan. După pauză au mai intrat: Pătroi – Teședan, Marinescu, Asandului, Todincă, Horga și Chiș.