Chindia a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu cu „Bătrâna Doamnă”. După 0-3 în ultima etapă a turului campionatului trecut, târgoviștenii au cedat cu 1-0 în debutul noii ediții a ligii secunde.

În analiza făcută la finalul partidei, antrenorul gazdelor vorbește despre un rezultat mincinos. „Eșecul este dureros, nemeritat. Jocul a fost difiicil, știam că UTA s-a întărit. În plus, condițiile meteo au influențat calitatea jocului ambelor echipe. Dar, a fost unmeci pe care nu meritam să-l pierdem, a fost echilibrat, de luptă, fără prea multe ocazii de gol. Poate nu meritam nici să câștigăm această partidă, căci nu prea au fost ocazii clare de gol. În repriza a doua, ușor-ușor am împins jocul către poarta adversă, am avut senzația că avem un plus de prospețime pe partea fizică. Ne-am și creat două ocazii prin Cherchez și bara lui Honciu, iar la faza premergătoare golului am avut o lovitură liberă, am dus mingea la careu, dar am pierdut-o și pe contraatac am luat golul”, a punctat Nicu Croitoru.

Așa cum Adrian Mihalcea a opinat că UTA ar fi trebuit să beneficieze de un penalty, la mijlocul primei reprize, și Croitoru a adus în discuție o fază similară în careul lui Grahovac: „Considerăm că a fost penalty la Honciu, se vede contactul pe gheata lui, urme de crampoane, jucătorul spune același lucru”.

Vorbind despre faza golului de trei puncte al Campioanei Provinciei, „principalul” Chindiei a arătat cu degetul și spre fundașii săi. „Golul UTA-ei a venit pe final de meci, de la o fază ce nu anunța nimic. Au pornit un contraatac și, la centrarea foarte bună a lui Adili, cei trei-patru fundași ai noștri aflați la 16 metri nu au avut reacție la lovitura de cap, de altfel foarte bună, a lui Curtuiuș. Păcat, căci adversarul nu și-a creat o ocazie clară în repriza a doua. Chiar dacă jocul nu a fost spectaculos, ci a fost un joc de luptă, de uzură, trebuia să rămânem concentrați 90 de minute, altfel am făcut efortul degeaba”, a concluzionat Nicu Croitoru.

În etapa a doua, Chindia se deplasaează în „fieful” Pandurilor, o echipă ce a început pozitiv sezonul, impunând remiza albă în Trivale, contra lui FC Argeș.

4
0

5 comentarii la articolul: “Croitoru: „Nu meritam să pierdem cu UTA, trebuia să rămânem concentrați 90 de minute”

1. Asta pt ca ai incercat sa umbli cu cioara vopsita si l-ai anuntat pe Cherchez indisponibil.

26

0
  2. Mustaciosule se vede in ochii tai de Mitic smecheria si nesimtirea. Taci dreacu si accepta ca anul asta e anul UTA ! si in rest …PUIE MOLI TIMISOARA !!!!!

2

1
  3. Astea sunt dume ieftine!Doar Johanut Popa,ar mai putea sa te concureze la divertismente de Can Can!
    Poate ca ai pretentii de promovare,dar momentan,joc de glezne!
    Stai linistit Mitica!
    Si eu m-am mirat de Mihalcea,ca a mutat din 4-1-4-1,trecand peste declaratii, in 4-4-2!Dar tu acasa la tine,,ai raspuns cu un 5-4-0,1 sec!Adica non combat,de pastrare 0:0?,inchidere si eventual contraatac!Adica cine s-ar fi bucurat de un egal?Noi sau tu?
    Nu mai vorbi tampenii!Cherchez al tau,este de liga a 3-a!La Balaceanca cu el!

1

4
  4. Adevarul este ca, Cherchez , nici nu a prea micat in fata lui Scutaru si a lui Ciuca. Cherchez, se da mare vedeta si aere de fotbalist mare si ca el ,sunt multi cu ifose din echipa Chindiei ,unii chiar rezerve de lux, dar UTA. le-a scos vedetismele din cap castigand dupa opinia mea, meritat la Targoviste, jucatorii cu experienta ai UTA.-ei , avand un rol decisiv pt. victoria obtinuta !!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!!

0

0
  5. Da,Nelu si pe aceasta cale iti multumim din nou.ca l-ai ajutat pe Lucian si automat si pe noi!
    Acum,aparand pe site-uri si diverse postari ale meciului(chiar private),am mai reusit sa vedem meciul din urma.Altfel esti LIVE si altfel dupa aceea!
    Adevarul este ca daca s-ar fi luat doar dupa posesie si faze de poarta,i-i cadea mustata mult mai repede lui Croitoru!
    Victoria inseamna 3 puncte si Mihalcea&co.,le-au adus acasa!
    Sa o tinem tot asa si jucatorii UTA-ei,sa nu faca diferenta ca au jucat cu Chindia si vine Metaloglobus sambata!
    Sa castigam la fiecare meci,cele 3 puncte!Daca se poate sa facem si golaveraj!