Arhivă articole

Derby-ul Sebiș – Lipova la pătrat, pe puncte și cu juniori!


Mâine, se încheie săptămâna în care Șoimii Lipova și Național Sebiș se înfruntă de două ori. La finalul primului meci, disputat marți, la Pîncota, „șoimii” și-au luat biletele pentru turul patru al Cupei României, însă asta nu înseamnă că automat vor și ajunge acolo. Conducerea Sebișului a contestat faptul că „șoimii” nu au început partida cu niciun fotbalist Under 19 pe teren, considerând că nu s-a respectat regulamentul. Sunt argumente de-o parte și de cealaltă, pe care Comisia de Disciplină și Etică ar trebui să le cântărească chiar săptămâna viitoare.

Până una alta, ne așteaptă 90 de minute încărcate de miza punctelor pentru două echipe cu aceeași linie de clasament, cu diferența de un gol marcat în plus în dreptul gazdelor. Oricum, patru puncte din 9 posibile sunt destul de puține în special pentru echipa de pe Crișul Alb, ce și-a propus să se implice în lupta pentru promovare. Dar, la ce lot și stabilitate financiară au, și lipovanii sperau într-un start mai bun.

Așadar, mâine, începând cu ora 17,00, se va juca cu săbiile pe masă, mai ales că Naționalul are de luat și revanșa pentru eșecul de marți. „Abordez toate partidele la victorie, stabilim o strategie împreună cu băieții, nu ne interesează prea mult adversarul. În pregătirea oricărei partide, mă concentrez pe echipa noastră, pe ceea ce creăm noi. Sigur, acum după ce am jucat cu ei, am și câteva idei despre potențialul lor, dar, repet, îmi doresc să punem în practică ceea ce antrenăm săptămână de săptămână, indiferent de adversar. Ceea ce mă deranjează este că nu știm să gestionăm avantajul luat pe tabelă. S-a întâmplat la Deva și marți, în Cupă, nu avem maturitatea necesară să închidem partidele la 1-0 în favoarea noastră. Pe de altă parte, sunt convins că băieții mei vor da dovadă de caracter și vor face un joc bun, cum – de altfel – au făcut și la Pîncota și, cu siguranță, rezultatul ne va fi favorabil. Am încredere în grupul pe care-l conduc și sunt convins că oricare jucător ar fi în teren în acest meci va arăta determinare și calitate. M-a surprins declarația antrenorului de la Lipova după meciul de Cupă cum că seniorii sunt sub nivelul juniorilor. Nu aș vrea să fiu în pielea unor fotbaliști cu experiență, precum Piț, Copil și Vasinc, cum că ar fi mai slab cotați decât juniorii. Este o afirmație grea pentru un vestiar, dar e problema lor. ”, a menționat antrenorul Alin Chița, care, din câte se pare, nu-l va avea la dispoziție, din motive medicale, pe eroul primei runde, Adelin Voinescu.

Tot ce au de făcut lipovanii pentru vizita de la Sebiș este să-și păstreze concentrarea și să nu repete figura făcută cu Cermeiul în exact aceeași situație, victorie în Cupă și eșec în campionat, după câteva zile. Totodată, trebuie gestionată și chestiunea celor trei fotbaliști Under 19. „Evident că după experiența cu Cermeiul, ne-am mai reglat un pic posturile unde folosim juniorii și vom arăta altfel în campionat. În Cupă, la Sebiș ne-a surprins jocul bun făcut de Petculescu în prima repriză, ne-a creat multe probleme coborând după mingi, venind apoi ca al doilea vârf, când pe stânga, când pe dreapta, a creat superioritate la centrul terenului. Nu prea am știut să ne apărăm, dar am rezolvat tactic la pauză acest lucru. O să încercăm să anticipăm toate situațiile de joc în partida de campionat și să aliniem un prim <<unsprezece>> cât mai competitiv”, a mențional Flavius Sabău, care a anunțat și revenirea pe gazon a lui Calvin, după etapa de suspendare, dublată de o ușoară accidentare.

Formații probabile:

Național Sebiș: Moroz – Poștoarcă, Bârsănel, Pintea, Siminic – Ruță –  Săulescu, Petculescu, E. Dică, C. Vereș – Enciu.

Șoimii Lipova:  Iliescu – Kocsis, Calvin, Pașcu, Mandache – Piț, Bier, Copil, Deta – Vasinc, Trabalka.

2
1


16 thoughts on “Derby-ul Sebiș – Lipova la pătrat, pe puncte și cu juniori!

 1. D-le Chita, incerci sa bagi strambe in vestiarul Lipovei? Nominalizezi tu jucatori (si culmea, ii alegi pe cei cu experienta si nume) pe care, vezi Doamne, i-a criticat Sabau! Ce ar fi sa iti vezi de jucatorìi tai si de nerealizarile echipei tale?

  7

  6
 2. Trebuie inteles omul ca ,, E GREU ” situatia la ei . 2 victorii in 5 meciuri oficiale e cam putin . din 2 unul a fost cu o echipa de liga 4 din Bihor in cupa . Se clatina scaunul oltene de faci astfel de magarii ? Astea sunt ieftineli facute de oameni disperati . Asa nu te prinde pardesiul la Sebis ca de palton nici nu poate fi vorba .

  9

  6
  1. Câta ,frustrare ,omul a spus exact ce a comentat „antrenorul ” vostru după meci,mai bine ați fi realiști fiindcă nu ați trecut de jumătatea terenului ……..

   10

   7
 3. Zilocam nu spus nimeni la tine ca impresia artistica nu se punteaza ? Nu stiut tu cat a fost scorul final ? Spus noi la tine daca trebuie ….

  3

  5
 4. Nu am trecut centrul,dar am dat două „capatani”(goluri)………….omule primele 10 minute și ultimele 10 cu tot cu prelungiri a jucat Sebisul a doua repriza. Zoly,tu sigur ai fost la meci sau……….?

  6

  5
 5. Lipova e doua clase peste cei din Argeș, sper că după ce îi vor învinge și în campionat cu juniorii în teren, să pună botu pe labe, nu sa încerce să bage discordie in vestiarul echipei adverse înainte de meci..gest mojic

  6

  6
 6. Hai National ,sa le arătam ce însemna fotbal la niște infumurati ,pt 3 meciuri la liga 3 sunteți aveți fumuri prea mari , se pare ca dusul de la Cermei nu va adus cu picioarele pe pământ …..Forza National

  10

  6
 7. Voi ăștia de la Lipova prin vocea aceștui tip de conducator (conducătorul-ghibit) aveți impresia ca ați inventat „careul mic „stați ușor ca ați promovat in liga a treia nu sunteți plat-Off -ul
  ligi 1 !

  8

  6
 8. Nu credeam ca sunt atat de multi frustrati la Sebis.
  Voi nu intelegeti ca fotbalul e un spectacol unde trebue sa mearga lumea sa se bucure nu sa injure, astazi castiga unii maine altii important e ca lumea sa se bucure de fofbal dar la voi doar ambitii si orvolii prostesti. Nu stiu ce tot vreti sa demonstrati, echipele sunt valoric echilibrate pot castiga si unii si alti important e sa vedem un meci frumos.
  Nu inteleg de ce sunt toti impotriva lipovei? Poate trebuia sa se dea deoparte fata de cei cu stste vechi in liga a 3-a?

  6

  5
  1. Nu e nimeni frustrat,dar lipoveni sant prea îngâmfați ,de ce între Sebis si Cermei e Respect ,ar trebui sa fiți mai modești nu trebuie sa va dați la o parte din fata nimănui dar nu e de ajuns sa spui ca respecți adversarul dar tu de fapt prin comportament il jignești …….Sa câștige cel mai bun Forza National !!!

   9

   5
   1. Poti sa detaliezi? Cu ce ai simtit tu, ca fan al Nationalului, ca Lipova este ingamfata? Cum ar trebui sa se manifeste modestia?

    5

    5
 9. Domnule Cristi la meciul de cupa am stat intre oamenii de la Sebis langa domnul Mircea langa domnul Lazar langa domnul manager si nu cred ca nu le-am aratat respect . Nu am zis nimic la unele cuvinte rautacioase ale unor spectatori din Sebis nu am aprobat nici înjurăturile celor care tineau cu Lipova . Cred ca daca nu era incidentul de la final probabil totul era ok . Si peste chestia aia se poate trece dar nu cred ca cineva din echipa noastra nu a acordat respect . Stii cum e la fotbal te mai aprinzi mai dai cu cate o injuratura mai scapi o vorba de duh . Dar sa stii ca avem respect fata de orice echipa . Am pierdut la Cermei ok le-am strans mana la Roly la Anca la Bulza si ne-am vazut de treaba . Suntem echipe din Arad si eu consider ca trebuie sa ne sustinem nu sa ne batem intre noi . Noapte buna

  8

  4
 10. Nu luați în seama răutățile unor persoane frustrate. Dl. Chita sa știți ca va iubim și Vă susținem necondiționat. Avem încredere în deciziile dv. Hai NAȚIONAL SEBIȘ! !!!! HAI VICTORIA SEBISULUI!!!!

  6

  5
 11. Chiar rau frustrat trebue sa fii sa dai dislike la comentariul de bun simt al d-lui Radu. Multa rautate, vai de voi

  5

  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.