Arhivă articole

februarie 2018
L Ma Mi J V S D
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Suporter Club UTA, despre posibila preluare a grupării „roș-albe” de Florin Manea: ”Sugerăm existența unor garanții bancare și morale”Ca și pilon important al actualei construcții a proiectului UTA, Suporter Club UTA, de altfel deținătorul drepturilor federative ale grupării emblemă a orașului, a luat oficial poziție prin comunicatul de mai jos:

”În lumina ultimelor evenimente generate  de demersul domnului Florin Manea în legătură cu clubul UTA, asociația noastră face următoarele precizări:

1)  Asociația Suporter Club UTA nu este parte activă în niciun fel de negocieri de cedare / preluare a clubului UTA. Implicarea noastră în viața internă a clubului este legată strict de obiectivele pe care le avem de la înființare: protejarea identității și a imaginii clubului precum și o relație cât mai corectă și modernă între club și susținătorii săi. Din punctul nostru de vedere singura care are dreptul legal și responsabilitatea aferentă de a purta discuții aplicate cu potențiali investitori este conducerea clubului UTA.

2) Am participat în urmă cu mai multe zile la o întâlnire cu domnul Florin Manea în spiritul celor menționate la punctul anterior. Ca deținători ai drepturilor asupra numelui și mărcii UTA, considerăm că este firesc să prezentăm oricărui potențial investitor obligațiile în ceea ce privește identitatea și protejarea brandului, mai ales în contextul actual al fotbalului românesc, în care aceste concepte sunt mai mult decât diluate. În cadrul respectivei întâlniri nu am făcut solicitări de altă natură. Garanțiile financiare la care a făcut referire domnul Manea în ultima perioadă au reprezentat o propunere a domniei sale și suntem de părere că  respectivul act (unul a cărui prezență o considerăm firească în contextul unor asemenea negocieri) este în măsură să fie apreciat corect doar de către conducerea clubului UTA. Suporter Club UTA nu are o agendă separată față de clubul UTA, nu derulăm negocieri separate domnul Florin Manea și, din moment ce necesara întâlnire informală cu domnia sa a avut loc, considerăm orice discuție ulterioară dintre reprezentații asociației noastre și domnul Manea ca fiind inutilă.

3) Prezența reprezentantului nostru la întâlnirea dintre reprezentații clubului UTA și domnul Florin Manea, care a avut loc la începutul acestei săptămâni, a fost consecința unei invitații primite din partea conducerii clubului, în lumina relațiilor transparente care există între noi ca asociație și actuala conducere. Nu vom refuza niciodată o invitație la dialog din partea celor alături de care am parcurs un drum important în ultimii 4 ani.

În lumina aceleași colaborări de bună credință, tot ceea ce putem oferi clubului UTA în acest moment este un punct de vedere și o sugestie: Apreciem inițiativa conducerii clubului de a deschide ușa către potențiali investitori care să ducă proiectul UTA la următorul nivel. În același timp ne dorim ca o eventuală cedare a clubului UTA să fie făcută doar în cazul în care există garanții financiare și morale că această cedare va aduce un plus clubului și nu invers. Din păcate cu toții am trăit de mai multe ori în ultimii ani experiențe dramatice, în care promisiunile de performanță s-au materializat doar în colaps și în faliment. Din punctul nostru de vedere UTA are nevoie de investitori serioși; iar prin seriozitate înțelegem acte clare, planuri profesionist întocmite și cuvinte puține dar respectate. În niciun caz nu considerăm un semn de seriozitate presiunile în presă, obiectivele exagerate sau aruncarea în spațiul public a unor nume de celebrități din lumea fotbalului. Rămâne acum ca cei care au dus acest proiect până acum să cântărească punctul nostru de vedere dar mai ales lucrurile concrete pe care domnul Florin Manea și grupul său de susținere îl aduc la masa discuțiilor iar apoi să ia o decizie responsabilă în concescință.

În încheiere dorim să ne exprimăm din nou mai vechea convingere, că existența și apoi performanța clubului UTA depind în primul rând de comunitatea noastră: club, suporteri, mediu de afaceri local, cetățeni ai orașului Arad și autorități locale. Înainte de a fi un brand național, UTA ne reprezintă pe noi toți ca și comunitate. Felul în care ne prețuim prin fapte acest brand dă o notă relevantă și pentru spiritul civic și conștientizarea apartenenței noastre la aceeași mare familie.

Pentru noi doar UTA contează!”

33
0

16 comentarii la articolul: “Suporter Club UTA, despre posibila preluare a grupării „roș-albe” de Florin Manea: ”Sugerăm existența unor garanții bancare și morale”

 1. Multumim pentru comunicat si tin sa va felicit pentru punctul de vedere ca puneti pret pe adevaratele valori, si nu pe presiuni in presa si nume mari din fotbal aduse in discutie, dupa cum ati spus. Ma bucur ca aveti ochii deschisi si va incurajez sa continuati in felul asta.
  Nu dati NICIODATA inapoi!

  50

  2
  1. Oare cine poate da dislike la acest comentariu al lui @Flavius Anghel???Precis un suporter „adevarat”!!!

   3

   1
 2. si cine stabileste ca aceste ,,garanții financiare și morale că această cedare va aduce un plus clubului și nu invers”” au fost indeplinite?!

  4

  8
  1. Din păcate, omul nu prezintă nici o garanție morală. iată ce s-a scris în presă, de exemplu pe hotnews.ro, pe 27 octombrie 2004:

   Romanul Florin Adrian Manea, arestat saptamina trecuta la Chambersburg (SUA), sub acuzatia de folosire a unor carduri de credit false, este, se pare, fiul lui Nicolae Manea, antrenorul echipei nationale de fotbal-tineret, relateaza Mediafax. Numele si virsta tinarului retinut de autoritati coincid cu acelea ale fiului lui Nae Manea, care a evoluat in Divizia A, la Gloria Bistrita.

   Desi incearca sa se eschiveze, tehnicianul nu neaga faptul ca persoana care va fi audiata de tribunalul din Franklin este fiul sau. In plus, presa de peste Ocean noteaza ca Florin Adrian Manea este un cunoscut fotbalist din Romania.
   Nascut pe 16 aprilie 1976, Florin Adrian Manea, fiul lui Nicolae Manea, a jucat fotbal in Divizia A la Gloria Bistrita, in sezonul 1996/ 1997. El a evoluat pe postul de atacant si a disputat doua meciuri in primul esalon. “Am auzit si eu de asa ceva, insa nu pot spune nimic. Nici ca este el, nici ca nu e cel implicat. Am vorbit cu el vineri, dar nu mi-a spus nimic.

   De atunci, incerc sa-l sun, dar imi intra robotul. Chiar dupa meciul cu Armenia (n.r. – 16 noiembrie, la Erevan), intentionam sa ma duc la el, in concediu”, a declarat antrenorul.

   Cautiune de 1,1 milioane de dolari

   Conform informatiilor furnizate chiar de Nicolae Manea, Florin Adrian este casatorit si se afla de sase ani in SUA, fiind rezident la Washington, unde arbitreaza si antreneaza doua grupe de fotbal la Colegiul Sportplex, una de baieti si alta de fete. “Nu a avut nici o problema acolo. Poate este vorba doar de o coincidenta de nume.
   Nu-l vad in stare sa faca asa ceva. Pentru mine e o enigma”, s-a incurajat singur Manea.
   Cotidianul “Herald Mail” noteaza ca romanul a fost arestat, cautiunea fiind stabilita la suma de 1,1 milioane de dolari. Potrivit politiei, impotriva lui Florin Adrian Manea au fost formulate patru capete de acuzare pentru utilizare de carduri de credit false si trei pentru uzurpare de identitate. In plus, acesta este acuzat si de conspiratie la comiterea de falsuri.

   Procurorul Richard Alloway a precizat ca a fost stabilita o cautiune asa de mare pentru ca autoritatile au considerat ca exista riscul ca invinuitul sa paraseasca teritoriul SUA.

   este un fragment dintru-n articol mediafax -2004, lectura placuta in continuare

   10

   4
 3. Manea este…. ,mai ați înnebunit cu toți (scuzați expresia) Manea nu arată a siguranța nici cind umbla cu pe strada ……boi vreți Ca-n-Canuri pe spatele Utei

  10

  11
 4. Cred ca cel mai recomandat asa zis reprezentant al Primariei Arad ar trebui de fapt sa fie din partea SCU !!! Ar fi cel mai corect. O persoana care este trup si suflet pentru UTA cu drept de veto ar fi o garantie in plus pentru noi toti cei ce iubim UTA !!!

  18

  1
 5. In primul rand felicitari FCSB!Bravo Denis Man.(la ora 00:00).
  Dar acum revenind la zbaterile si oile noastre:
  -doar in nume personal vorbind,multumesc SCU.pt „zidul de beton”,pe care l-au ridicat in jurul UTA-ei.Comunicatul lor este un exemplu de modestie,dar cei care stiu…STIU!
  As vrea sa cred si sa vorbesc la timpul trecut ca ne-a trecut „glontul pe langa ureche”,deocamdata!
  Pt. ca daca nici acum moralitatea lui ManeA,nu este clara,inseamna ca suntem Sado-Maso!
  Ba si mai mult,toata dupa amiaza si seara, au aparut si alte stiri(inclusiv pe un site aradean) cu penalul ManeA,care ar fi avut asul din maneca,de a aduce presedinte nou la UTA!
  Cine,cine sa fie?Oare cine?Persoana pura,perfecta,cu sufletul in Rai,CHIVORCHIAN!Ca nimic!Alt penal!
  De unde sa conduca?De la Popa Sapca,unde il asteapta 3 ani de vacanta,”all inclusive”?
  Adica un penal ar fi vrut sa aduca alt penal!Exact ce ne-ar fi lipsit!In rest avem de toate!
  Si ca totul sa se asorteze,le recomand infratitilor ULTRA-s,cu FCSB(nu inteleg dupa ce criterii),sa citeasca prin gazetele Miticiene,cam ce comenteaza respectivii despre UTA!Foarte infratiti,ce sa mai spun?La beute probabil!
  Inca odata:sper sa se fi vorbit la timpul trecut despre acesti impostori!
  Multumim SCU!

  5

  4
  1. Suporterii arădeni nu sunt infrățiți cu cei ai FCSB-ului( mă rog, dacă ăia pot fi numiți așa), ci cu cei ai CSA-ului, mai exact Peluza Sud.

   4

   1
   1. Adica cei care au iscat mereu scandal,prin deplasarile suporterilor UTA-ei?
    Adica CSA era gata sa ne execute cu niste penalizari,pt violente?Adica din cauza lor la Metalo,Balotesti si Snagov,,galeria aradeana a fost evacuata?Cea in lipsa.oricum?Despre ce discutam?

    2

    7
    1. Galeria UTA-ei nu a fost niciodata evacuata din cauza prietenilor de la Peluza Sud, vorbesti doar de dragul de a vorbi, deja incepi sa deviezi de la subiectul articolului.

     5

     1
  2. Pai! nu stii vorba aia ? ci se aseamana se aduna…pentru mine ramane insa o problema cum a ajuns de doua ori la Falca si tot de atatea ori i sa dat cale libera , asta ma pune pe ganduri…

   6

   0

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.