Nebunia prelungirilor la Mondialele rusești, dar și capitularea „vikingilor” în fața „vulturilor”

Zi plină de emoții și implicit descătușări vecine cu nebunia odată cu găsirea punctelor izbăvitoare, ce au schimbat cursul Mondialelor din Rusia pentru reprezentativele Brazilie și Elveției. După un „european” de excepție, „vikingii” islandezi par să fi capitulat în Est, acolo unde „vulturii” au ciugulit din ei prin recordmanul Musa.

Cartonașe galbene: Neymar 81, Philippe Coutinho 81, Johnny Acosta 84

Cel mai bun jucător: Philippe Coutinhno

Brazilia: Alisson – Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Casemiro, Paulinho (68 Roberto Firmino) – Willian (46 Douglas Costa), Coutinho, Neymar – Gabriel Jesus (93 Fernandinho).  Selecționer: Tite

Costa Rica: K. Navas – Duarte, Gonzalez, Acosta – Gamboa (75 Francisco Calvo), Borges, Guzman Perez (83 Yeltsin Tejeda), Oviedo – B. Ruiz, Venegas – Urena (54 Christian Bolanos).  Selecționer: Oscar Ramirez

Arbitru:Bjorn Kuipers – VAN ROEKEL Sander, ZEINSTRA Erwin (toți din Olanda). Al patrulea arbitru:Damir Skomina (Slovenia) Asistent video: Danny Makkelie (Olanda).

Brazilia s-a chinuit 90 de minute cu Costa Rica (scor 2-0) pentru a câştiga primul joc la Cupa Mondială din Rusia. Cele două goluri semnate de Coutinho şi Neymar au venit în prelungirile partidei, iar ultima reuşită a intrat chiar în istoria competiţiei.

Neymar a înscris în minutul 96:49 (min. 97), adică cel mai târziu gol realizat în timpul regulamentar de joc, incluse prelungirile dictate pentru întreruperi  şi schimbări. În trecut au fost marcate alte patru goluri în minutul 95.

Grupa D: Nigeria – Islanda 2-0

A marcat: Musa 49, 75

Sigurdsson a ratat un penalty în minutul 83

Cartonașe galbene: Brian Idowu 44,

Cel mai bun jucător:Ahmed Musa

Nigeria: Uzoho – Omeruo, Ekong, Balogun – Obi Mikel – Moses, Etebo (90 Alex Iwobi), Ndidi, Idowu (46 Tyronne Ebuehi) – Musa, Iheanacho (85 Odion Ighalo). Selecționer: Rohr Gernot.

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson (65 Sverrir Ingason), Magnusson – Gislason, Gunnarsson (87 Ari Skulason), G. Sigurdsson, Bjarnason – Bodvarsson (71 Bjorn Sigurdarson), Finnbogason.  Selecționer: Hallgrimsson Heimir

Arbitri: Matt Conger (Noua Zeelandă) – Simon Lount (Noua Zeelandă), Tevita Makasini (Tonga). Al patrulea arbitru: Ricardo Montero (Costa Rica). Asistent video: Massimiliano Irrati (Italia).

Selecţionata africană a propus foarte mulţi jucători de valoare mondială în ultimii 25 de ani, este suficient să amintit tripleta de vis a Nigeriei de la Cupa Mondială din 1994 – Amunike, Yekini, Amokachi – dar niciunul nu a reuşit noua performanţă stabilită de Ahmed Musa. Jucătorul echipei Leicester a ajuns la 4 goluri la Cupa Mondială (precedentele două au fost înscrise la ediţia 2014), devenind cel mai bun marcator al Nigeriei în istoria competiţiei.

Mai mult, performanţa lui Musa este remarcabilă şi la nivelul întregului continent al Africii. El a urcat pe locul 3 în topul celor mai buni marcatori, după Asamoah Gyan (6 goluri, Ghana) şi Roger Milla (5 goluri, Camerun).

Au marcat: Mitrovic 5 / Xhaka 53, Shaqiri 90+1

Cartonașe galbene: Sergej Milinkovic-Savic 33, Luka Milivojevic 39, Nemanja Matic 45+2, Aleksandar Mitrovic 87, Xherdan Shaqiri 90+2

Cel mai bun marcator: Xherdan Shaqiri

Serbia:Stojkovic – Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov – Matic, Milivojevic (81 Nemanja Radonjic) – Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic (64 Adem Ljajic) – Mitrovic. Selecționer: Mladen Krstajic

Elveția: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (73 Breel Embolo), Zuber (94 Josip Drmic) – Seferovic (46 Mario Gavranovic).  Selecționer:Vladimir Petkovic

Arbitri:Felix Brych – Mark Borsch, Stefan Lupp (toți din Germania). Al patrulea arbitru: Nawaf Shukralla (Bosnia). Asistent video:Felix Zweyer (Germania).

Serbia deschisese scorul prin Aleksandar Mitrovic, în minutul 5, dar Elveția a reușit să egaleze prin Granit Xhaka, în minutul 50, iar lovitura de grație a dat-o Xherdan Shaqiri, spre sfârșitul partidei. Interesant este că ambii marcatori ai Elveției sunt descendenți kosovari, iar după goluri, ambii au făcut același gest: au făcut din mâini un vultur, adică stema care se găsește pe drapelul Albaniei, gest consacrat al etnicilor albanezi.

Jucătorul lui Arsenal, Granit Xhaka, s-a născut în septembrie 1992 la Basel, în Elveția, dar părinții săi sunt originari din localitatea sârbă Kuršumlija. În schimb, Shaqiri s-a născut în provincia Kosovo, nerecunoscută de Serbia, în orașul Gjilan. Atât părinții lui Xhaka, dar și cei ai lui Shaqiri au emigrat din fosta Iugoslavie în momentul războiului civil care a măcinat statul balcanic în anii ’90 și care a dezbinat țara în Serbia, Croația, Slovenia, Muntenegru, Macedonia, Bosnia și Herțegovina și Kosovo. În total specialiștii estimează că au fost peste 130.000 de oameni care au murit și peste 4 milioane de persoane care s-au mutat, fie în afara statelor iugoslave, fie în interiorul țării.