Stranieri aradeni

Petre a marcat primele goluri în Superliga daneză, dar Esbjerg a pierdut

Ca și prima rundă a noului sezon al Superligii daneze (1-1 pe terenul celor de la Nordsjelland), arădeanul Adrian Petre a fost titular și integralist pentru Esbjerg.  De data aceast, fostul atacant al UTA-ei chiar a reușit să marcheze și nu unul, ci două goluri în contul echipei sale, dar finalul a fost trist: 3-2 pentru cei de la Vendsyssel.

În prezența a 4105 de spectatori, oaspeții au condus mereu pe tabelă. Scorul pauzei a fost 0-2, Petre înscriind la 2 minute de la reluare din pasa lui Anyembe. Cel mai scump transfer din istoria „Bătrânei Doamne” și a Ligii a II-a a închis – practic – tabela la 2-3 cu 8 minute înainte de final, printr-un voleu la centrarea lui Iniguez.

Așadar, Esbjerg rămâne cu un singur punct din 6 posibile, iar etapa viitoare se deplasează la Midtjylland , campioana en-titre în Danemarca.