Gloria LT CermeiNational Sebis

Cojocaru: „În repriza a doua a fost o singură echipă pe teren” vs. Anca: „Ne-am bătut singuri!”

Național Sebiș și-a luat cu vârf și îndesat revanșa pentru înfrângerea de acum o lună din Cupa României (0-2) și i-a învins pe cei de la Gloria Lunca Teuz Cermei cu 4-1 pe arena „Crișana”, în cadrul etapei a 4-a a eșalonului terț.

Elevii lui Călin Cojocaru s-au impus clar pentru prima oară în acest sezon de Liga III, iar tehnicianul a fost mulțumit de rezultat, dar mai ales de atitudinea văzută în repriza a doua în rândul alor săi. „A fost un meci greu cu o echipă bună, dar și o primă repriză modestă din partea noastră. Au înscris pe o eroare de-a noastră, practic noi le-am dat ocazia să treacă în avantaj pe tabelă. În schimb, în partea a doua, consider că a fost o singură echipă pe teren și aceea am fost noi. Nu pot repeta ce le-am spus la pauză, dar e clar că am dorit să aibă altă atitudine decât cea de până atunci. Cu toate că am dominat de la început și golul lor a fost un accident. A fost o dominare sterilă, un joc fără viteză, nu am avut agresivitate, dar după pauză s-au schimbat lucrurile total”, a menționat după meci managerul Naționalului.

Pe de altă parte, Cermeiul este la a doua înfrângere în decurs de patru zile, iar Radu Anca a deplâns erorile individuale atât din atac, cât și din apărare. „Ne-am bătut singuri. Am dominat clar prima repriză, trebuia să conducem la două sau trei goluri diferență la pauză. Apoi, ne-am relaxat, am făcut niște greșeli individuale și ei ne-au taxat. Nu ai voie să iei patru goluri într-o repriză, după ce în prima parte domini și ai ocazii mari, de singur cu portarul sau chiar din 3 metri cu poarta goală. Învățăm din greșeli, dar nu se poate să iei patru goluri în acest fel. Ratarea mare din repriza a doua a fost, de asemenea, foarte importantă, dacă nu dai gol când trebuie să o faci, adversarii prind încredere și înscriu. Exact la fel am pățit și cu Luceafărul în Cupă” , e de părere antrenorul „sămădăilor”.

Pentru Sebiș urmează un nou derby județean în etapa următoare, în deplasare la Chișineu Criș, în timp ce Gloria LT Cermei primește vizita celor de la Ocna Mureș, „lanterna roșie” a seriei a IV-a a Ligiia 3-a.